5 000-koňový Devel Sixteen poľahky strčí do vrecka najrýchlejšie vozidlá sveta

  • Devel Sixteen je snom každého milovníka extrémnych strojov
  • Vozidlo má pod kapotou niekoľkonásobne viac koní ako najvýkonnejšie Bugatti
  • Viac by sme sa mali dozvedieť už čoskoro na autosalóne v Dubaji
automobil devel
youtube.com
  • Devel Sixteen je snom každého milovníka extrémnych strojov
  • Vozidlo má pod kapotou niekoľkonásobne viac koní ako najvýkonnejšie Bugatti
  • Viac by sme sa mali dozvedieť už čoskoro na autosalóne v Dubaji

Bugatti Chiron je momentálne papierovo najvýkonnejším vozidlom na Zemi. S výkonom 1 500 konských síl a maximálnou rýchlosťou 420 km/h ukáže chrbát každému súčasnému automobilu. V zrýchlení má určité medzery, ako ukázal nedávny test. Neohrozená pozícia značky Bugatti ako výrobcu najrýchlejších automobilov sveta sa však otriasa v základoch. Monštrum, ktoré prichádza z Dubaja, by ho podľa odhalených informácií malo zjesť ako pralinku.

najvýkonnejší automobilZobraziť celú galériu (3)
zdroj: thedrive.com

Projekt, na ktorom sa začalo pracovať pred niekoľkými rokmi, dal o sebe znova vedieť po dlhej dvojročnej odmlke. Už po druhýkrát si na jeho evolúciu budú môcť siahnuť návštevníci chystaného autosalónu v Dubaji. Spoločnosť Devel, ktorá automobil vyvíja, o svojich plánoch vždy smelo hovorila. Vtedy všetko pôsobilo ako veľkohubé vyhlásenia firmy, ktorej vedenie je postavené na hlavu. Cieľom bolo vytvoriť stroj, ktorý svojím výkonom prekoná všetky rekordy.

Málokto tomu veril. A tak po odvážnych vyhláseniach sa situácia upokojila a všetko upadlo do zabudnutia. Dva roky sa nič nedialo. Ale informácie o tom, že projekt úspešne napreduje, sa dozvedeli prekvapení návštevníci autosalónu v Dubaji, kde bol ukázaný aj prvý prototyp s tým, že dosiahne výkon 5 000 koní a rýchlosť 560 km/h. Potrebný výkon mal dodať 16-valcový motor o objeme 12,3 litra.

motor automobiluZobraziť celú galériu (3)
zdroj: drivetribe.com

Extrémny motor

V týchto dňoch však vyplávali na povrch ďalšie informácie. Projekt nielenže pokračuje, ale zároveň sa podarilo v testoch motora dosiahnuť výkon jemne presahujúci 5 000 koní. Motor je naozaj brutálny – veď za jeho vývojom stojí renomovaný výrobca Steve Morris Engines! Ak ti toto meno nič nehovorí, tak sa jedná o firmu známu vo svete extrémnych dragsterov. Práve pre tieto stroje poskytuje svoje vysokovýkonné motory. Preteky dragsterov sú zamerané na čo najvyšší výkon a zrýchlenie.

Výkony motorov pre tieto stroje sa môžu zastaviť až na čísle 8 000 koní. Najväčším problémom pri odhadovaní výkonu Devel Sixteen bola absencia vhodného meracieho zariadenia. Viac ako 3 000 koní sa podarilo zmerať úplne v pohode. Tento výkon bol dosiahnutý pri použití 93-oktánového paliva. Pri využití 117-oktánového paliva, na ktoré sú vysokovýkonné motory stavané, sa podarilo namerať 4 578 koní pri 6 900 otáčkach. To už však meracie zariadenie pracovalo nad rámec svojich možností.

Vznikli vážne obavy z možného poškodenia. Nakoniec však snaha priniesla ovocie a máme tu finálne čísla – 5 076 koní pri 7 000 otáčkach a krútiacom momente 5 287 Nm. Aká prevodovka zvládne tento obrovský výkon je momentálne veľkou neznámou. Netreba však pochybovať o tom, že tento stroj bude rekordérom v počte konských síl, ale aj v najvyššej spotrebe paliva.

zdroj: digitaltrends.com , autoblog.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK