5 dôvodov pre prácu v startupe

  • Hovorí sa, že v podnikaní treba myslieť vo veľkom. Ale keď príde na vašu kariéru, myslíte stále radšej v malom? Podľa skúseností Adama Arbolina, spoluzakladateľa a technického riaditeľa spoločnosti DesignCrowd.com (trhoviska pre logo-, web- a grafický dizajn) je startup ako jazda na horskej dráhe, ktorá vám môže ponúknuť neuveriteľné kariérne skúsenosti a naučí vás niektoré neoceniteľné životné lekcie.
image_1411634797.jpeg
  • Hovorí sa, že v podnikaní treba myslieť vo veľkom. Ale keď príde na vašu kariéru, myslíte stále radšej v malom? Podľa skúseností Adama Arbolina, spoluzakladateľa a technického riaditeľa spoločnosti DesignCrowd.com (trhoviska pre logo-, web- a grafický dizajn) je startup ako jazda na horskej dráhe, ktorá vám môže ponúknuť neuveriteľné kariérne skúsenosti a naučí vás niektoré neoceniteľné životné lekcie.

 

Startup vás môže urobiť efektívnejšími ako ste kedy boli. Môže vám pomôcť rozšíriť svoju zodpovednosť, znalosti a naučí vás, ako účinne postaviť akýkoľvek podnik na nohy, aj napriek všetkým výzvam.

 

1.        Začnite robiť skutočnú prácu

Pocit, ktorý budete mať pri práci na startupe je veľmi ťažké opísať. V niekotrých ohľadoch je to trochu ako vziať si červenú pilulku v Matrixe. Všetko, čo robíte v startupe je iné. Už nie ste pod bezpečnou prikrývkou firmy, kde ste len malým kolieskom veľkého stroja. V startupe všetko čo robíte, prispeje ku konečnému úspechu či neúspechu podnikania.

Opustiť veľkú organizáciu a zamerať sa na startup je skutočne oslobodzujúce. Od začiatku pocítite rozdiel pri akejkoľvek činnosti. V skutočnosti vás práca na startupe učí rozoznať čo je absolútne nevyhnutné a zamerať sa na to. Núti vás viac premýšľať kreatívne o tom ako pristupovať k projektom a vytvárať hodnotu. Najlepšie zo všetkého je, že výsledky uvidíte z prvej ruky a budete sa podieľať na odmenách a sláve, prip. neúspechu :).

2.        Učenie a zodpovednosť

Jednoznačne možno povedať, že počas prvých mesiacov v startupe sa naučíte viac, ako ste sa naučili počas predchádzajúcich niekoľkých rokov svojej profesionálnej kariéry. Dôvodom je to, že v startupe každý “nosí viac klobúkov”. Startup vás núti naučiť sa nové zručnosti a prijať zodpovednosť, aby ste po malých krokoch prekonávali veľké výzvy a budovali tak ríšu.

 V startupoch vedie učenie k rýchlemu zväčšovaniu zodpovednosti. Vedie tiež k rozširovaniu možností ako využiť a urýchliť rast schopností a vedomostí. Toto všetko sa môže premeniť na silnú pozíciu v podnikateľskom svete. Znamená to, že budete musieť ponúknuť oveľa viac ako jednotlivec, hlavne keď príde čas pohnúť sa ďalej alebo založiť svoj vlastný podnik.

 

   3.        Vytvárajte okolo seba kultúru

Jednou z vecí na ktoré je Adam Arboline najviac hrdý pri DesignCrowd je, že vybudovali kultúru, kde sa talentovaní ľudia stretávajú a robia prácu hrou (pri práci nemaju pocit, že pracujú). Nie je nič hodnotnejšie ako pocit nadšenia, keď prídete ráno do kancelárie a riešite ďalšiu výzvu, ktorú na vás svet hodil.

 Zistíte tiež, že v startupoch vytvárate okolo seba kultúru. Vstupom do veľkej organizácie väčšinou vstupujete do vopred stanovenej kultúry s nastavenou praxou, zvykmi a hodnotami.  Na druhej strane, vstupom do startupu môžete priamo prispieť k vytváraniu a rastu podnikateľskej kultúry, ktorá ponúka nápady a postupy, ktoré následne pomáhajú formovať pracovnú filozofiu spoločnosti.

 

   4.        Inovatívne prostredie

Jednou z najzaujímavejších vecí na startupoch je, že môžete sami pracovať s tímom, ktorý je veľmi vášnivý a nadšený. To môže podnietiť inšpiráciu na všetkých úrovniach, čo vedie k skutočne inovatívnym myšlienkam a vývoju, ktorý môže pomôcť podnikaniu obstáť proti väčšine konkurencie.

 Byť súčasťou podnikateľského tímu je tiež skvelý spôsob, ako sa naučiť ako inovovať. Podnikatelia sú skvelí ľudia, od ktorých sa možno mnohému priučiť – identifikujú problém a hľadajú nový efektívny spôsob riešenia.

   5.        Začiatok vlastného podnikania

Vstupom do startupu sa vám ponúka možnosť začať sa učiť, čo to znamená, byť svojim vlastným šéfom. Osobné a finančné obete vám startup oplatí vo forme príležitostí a vedomostí, ako sa postarať o svoje vlastné podnikanie.

 Ak sa pohrávate s myšlienkou stať sa jedného dňa svojim vlastným šéfom, práca v startupe je ideálnym miestom pre vzdelávanie sa o tom, ako nastaviť ciele, ako realizovať stratégie, ako dostať výrobok na trh a ako implementovať podnikateľské činnosti. Možno bude potrebné pracovať na iných, viac administratívnych úlohách, ktoré vás môžu vybaviť skutočne veľkým podnikateľským know-how.

 „Zistíte, že v každom podniku existuje veľa detailov,“ hovorí generálny riaditeľ Richard A. Moran. „Možno budete musieť vytvoriť názov firmy, navrhnúť logo, nájsť kancelárske priestory, určiť právnickú osobu, nájsť poistenie a tisíce ďalších prozaických činností, ktoré sú vo vo väčšej spoločnosti považované za samozrejmosť.“

 Kľúčovou lekciou je, že nikdy nepodceňujte silu práce pre startup. Startup vás vybaví neoceniteľnými praktickými nástrojmi a skúsenosťami, rýchlo porastú vaše zručnosti, vedomosti a dokonca aj zodpovednosť – a to je niečo, čo je ťažké nájsť pri práci v strednej alebo väčšej organizácii.

Tak čo, idete do toho?!

 

zdroj: techcrunch.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá