5 dôvodov, prečo je založenie startupu ako počítačová hra

  • Plní motivácie a nadšenia stojíte na začiatku nového dobrodružstva. Teraz sa vám podarí všetko presne podľa vašich predstáv! Možno ste takto rozmýšľali, keď ste si kúpili novú počítačovú hru alebo ste prišli s geniálnym nápadom na nový startup.
ona
Beáta Stanová
  • Plní motivácie a nadšenia stojíte na začiatku nového dobrodružstva. Teraz sa vám podarí všetko presne podľa vašich predstáv! Možno ste takto rozmýšľali, keď ste si kúpili novú počítačovú hru alebo ste prišli s geniálnym nápadom na nový startup.

Počítačové hry a založenie novej spoločnosti majú toho v skutočnosti veľa spoločného. A nielen to, že v obidvoch prípadoch sa snažíme dostať o level vyššie.

Trápime sa dobrovoľne

Do tohto chaosu sa dostávame z vlastnej iniciatívy. Aj napriek tomu, že existuje mnoho dôvodov prečo si založiť vlastný biznis alebo si kúpiť novú počítačovú hru, vždy nám ide o dosiahnutie určitého cieľa. Či už je to dostať sa do rebríčka najlepších hráčov alebo zapísať sa na zoznam Fortune 500.  

foto:pexels.com

Láka nás výzva

Ako ľudské bytosti máme od prírody radi výzvy. Lenivý hráč sa bezpochyby v žiadnej hre nedostane ďaleko, tak ako lenivý zakladateľ startupu neuspeje v reálnom svete. Počítačové hry sú často šité na mieru našim schopnostiam. Ak je hra pre nás  príliš ľahká, začne nás nudiť, že často vyhrávame. Ak je ale hra príliš ťažká, nebude nás baviť stále prehrávať. Zlatá stredná cesta je presne to, čo nás v hrách motivuje hrať ďalej. V priebehu hry sa naše schopnosti postupne zlepšujú, a  práve preto je vždy každý nasledujúci level o niečo ťažší.

foto:pexels.com

Výzvy nás často nútia uvažovať nad problémami inak. Stratégia, s ktorou ste vyhrali level 5, vám predsa nezaručí výhru v leveli 10. Hranie hier nás učí rozmýšľať s dávkou flexibility, a presne tak je to aj vo svete startupov. Keďže trh ako aj ekonomická situácia sa neustále menia, schopnosť prispôsobiť sa je potrebná na prežitie. Nastáva tu však problém, že pri zakladaní novej (obzvlášť vašej prvej) spoločnosti, môže toho byť na vás príliš veľa. Preto je nevyhnutné zamerať sa na to najdôležitejšie a brať život jednoducho deň za dňom. V „hre“ startupov musíte byť totiž vy svojím vlastným „game masterom“.

Prehra nás motivuje

V dobre navrhnutých hrách nás prehry motivujú. Ak trikrát prehráte a na štvrtýkrát zvíťazíte,  pocit zadosťučinenia bude väčší, ako keby ste vyhrali hneď na prvý krát. Prehra v počítačovej hre neznamená porážku, ale predstavuje skôr podnet skúsiť to ešte raz. Veď ešte máme aspoň 4 životy, nie? Nanešťastie, v reálnom svete to takto často nevnímame. Na neúspech sa v realite skôr pozeráme ako na niečo, čo nás odrádza od toho, aby sme pokračovali ďalej.

foto:pexels.com

V skutočnosti sú ale prehry a neúspechy iba spôsobom, ktorým sa učíme. Presne tak ako v hrách, aj pri úspešných startupoch sa stretávame s týmto pohľadom na svet. Kto sa vie učiť z prehry, vyhráva.

Pracujeme tímovo

V dnešných počítačových hrách ide stále viac o tímovú prácu. Na to aby hráči uspeli v kolaboratívnych hrách, je nevyhnutné aby mali určité interpersonálne schopnosti a vedeli byť schopní pomôcť jeden druhému. Presne tak je to aj pri startupoch. Napríklad vodcovské schopnosti sú nevyhnutné pri riadení spoločnosti a firemná kultúra, kde si členovia tímu jeden druhému pomáhajú, zaručí nielen príjemné pracovné prostredie. Je dôležité mať za sebou tím ľudí, ktorí sa navzájom podporujú a sú schopní spolupracovať na tom aby dosiahli spoločný cieľ. Zvyšuje sa tým pravdepodobnosť, že váš startup uspeje.

foto:pexels.com

Meníme svet k lepšiemu

Veľa počítačových hier sa dnes zameriava na riešenie reálnych problémov. Napríklad, jedna z viedenských univerzít vytvorila hravú aplikáciu Interacct, do ktorej si deti choré na rakovinou v nemocniciach zaznamenávajú svoj každodenný zdravotný stav. Za odmenu dostávajú malí hráči body a objavujú nové virtuálne svety, zatiaľ čo lekári získavajú dáta o tom, ako sa ich pacienti cítia. Inovatívne prístupy k využitiu technológií na zlepšenie života v reálnom svete využívajú aj startupy. Či už sa jedná o vývoj nových prístrojov v medicíne alebo vytváranie softvérov, ktoré pomáhaju čoraz efektívnejšie spájať ľudí z rôznych kútov sveta.  

Samotný vývoj nových počítačových hier nepochybne predstavuje obrovský potenciál a s množstvom nových a neustále inovatívnejších startupov môžeme snívať o tom, ako bude náš svet vyzerať o niekoľko desiatok rokov. V každom prípade nás čaká v oboch oblastiach  zaujímavá budúcnosť a neostáva nám nič iné len dúfať a pracovať na tom, by boli dnešné počítačové hry a startupy  skutočným prínosom pre našu spoločnosť.

Advertoriál

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá