5 krokov pre úspešné migrovanie stránky

  • Presunutie webovej stránky môže byť frustrujúci a stresujúci zážitok.
  • Presunutie webovej stránky môže byť frustrujúci a stresujúci zážitok.

Mnoho technológií umožňuje mimoriadne jednoduché presunutie webovej stránky z jedného hostingu na druhý. Avšak, bez ohľadu na rýchlo rýchlosť prenosu, môže dochádzať počas migrácie k výpadkom.

frustrated young business man working on laptop computer at office

foto: businesscollective.com

V kombinácii s nutnosťou prenášať všetky potrebné súbory, obnoviť dôležité databázy a uviesť všetko do prevádzkyschopného stavu, môže trvať až celý jeden deň pokiaľ bude tvoja stránka opäť plne funkčná. Existujú však niektoré užitočné tipy na zabránenie katastrofy pri migrácií stránky na nový hosting. A ak si po skončení procesu priemerný návštevník ani nevšimne žiadne zmeny urobené v zákulisí, misia je úspešná.

Tu si môžeš pozrieť ako to asi vyzerá pri migrácií a čo je treba spraviť.

img30

foto: awddesing.co.uk

  1. Nájdenie nového hostingu

Prvým krokom je samozrejme nájsť nový hosting. Spoločností ponúkajúcich hosting je kopa a svoj výber by si mal poriadne zvážiť. Mal by si sa pozerať po týchto vlastnostiach:

  • Dobrá technická podpora – väčšina hostingov poskytuje 24/7 podporu. Telefonická podpora je určite plus. Keď sa niečo pokazí, určite chceš nájsť riešenie problému čo najskôr a rozprávať sa s technikom, ktorý hneď bude vedieť vyriešiť tvoj problém.
  • Priestor pre stránku – je dôležité vedieť, koľko miesta bude tvoja stránka potrebovať (vždy si ponechaj priestor pre jej rast).
  • Výkon – vždy hľadaj hosting, ktorý má rýchle servery a poriadne pripojenie k chrbticovej inernetovej sieti. Uisti sa, že má málo výpadkov (uptime viac ako 99,5%), ale nespoliehaj sa úplne na ich sľuby – radšej si to sám otestuj alebo nájdi recenzie od ľudí (napríklad na sociálnych sieťach). Pomôže ti tiež táto šikovná tabuľka, kde nájdeš hostingy pekne zoradené podľa jednotlivých parametrov.
  • Kontrol panel – kontrol panely sa líšia v závislosti na hostingu. Niektoré z nich sú lepšie ako ostatné. Dobrý kontrol panel ti uľahčí život viac než by si si to dokázal predstaviť.

Student working on laptop in library

foto: tahrirnews.com

2. Odstúpenie od starého hostingu

Častou chybou zo strany webových administrátorov, ktorí sú nováčikmi vo web hostingu všeobecne alebo v migrovaní stránok medzi servermi je to, že sa takmer okamžite obrátia na svojho starého hostiteľa, aby ho informovali o migrácií stránky na servery inej spoločnosti.

Aj keď je určite dobrý nápad informovať starý webhosting o zmenách, ak tak urobíš pred úplným presunutím webu, môže to mať za následok nielen výpadky stránky, ale aj úplnú stratu súborov a informácií z databáz. Proste všetko zmažú a tvoje dáta sú fuč. Je to situácia, z ktorej sa ťažko dostáva, pretože potenciálne znamená stratu všetkých dát o obsahu a pre niektoré stránky aj stratu obchodných a zákazníckych údajov.

Aby si sa niečomu takému vyhol, prenes všetky súbory na nový hosting pred zrušením existujúceho plánu na tom pôvodnom. Môže byť dobrý nápad najprv nechať stránku niekoľko dní bežať na serveroch novej spoločnosti, aby si sa uistil, že počas migrácie nebolo nič prehliadnuté. Až keď si si istý, že všetko funguje tak ako má, zruš starý hosting.

Startup Stock Photos

foto: webhostinggeeks.com

3. Stiahnutie záložných súborov

Tento krok je nesmierne dôležitý.

Existuje niekoľko spôsobov, ako môžeš zálohovať svoje dáta. Jednou z možností je použiť ftp program pre stiahnutie všetkých dát. Ďalšou možnosťou je použiť softvér na importovanie dát do počítača. Nech si už vyberieš hociktorý z nich, jedno je isté – musíš zálohovať úplne všetko. Ak by si nestiahol všetko a zistil to až po zmazaní súborov zo starého hostingu, mal by si poriadny problém. Preto radšej všetko poriadne skontroluj kým nie je neskoro.

Tiež nezabudni zálohovať každú databázu. Všetky databázy by mali byť stiahnuté vo svojom komprimovanom formáte. Z neho sa nahrajú na nový server pre vytvorenie rovnakých databáz, ako boli predtým.

laptop-593673_1920

foto: creation-site-internet-paris.org

4. Nastavenie nového hostingu

Mal by si obdržať IP adresu, prihlasovacie meno a heslo, informácie o DNS serveri a odkaz na kontrol panel. Nie je na škodu spraviť si kópie týchto informácií a uložiť ich na bezpečné miesto.

So všetkými potrebnými údajmi by si mal byť schopný pripojiť sa k novej stránke. Teraz si pripravený nahrať súbory, ktoré si predtým stiahol. A ak niekde uvidíš aj súbory od hostingovej spoločnosti, radšej ich nechaj tak. Ich prepísanie alebo odstránenie by mohlo spôsobiť problémy a ty by si musel kontaktovať technickú podporu aby ich nanovo preinštalovala. Po úspešnom nahratí všetkého potrebného si už takmer v cieli.

working-in-server-room

foto: sproutgeek.com

5. Testuj, testuj, testuj

Testovanie webu pred zmenou DNS, čiže ostrým spustením stránky na novom hostingu je veľmi dôležité. Návštevníci zatiaľ nemôžu vidieť nový web a ty máš čas na vychytanie všetkých múch.

Skontroluj všetky stránky, aby si zistil, či vyzerajú presne ako predtým. Uisti sa, že všetky existujú a odkazy vedú na správne stránky. Starostlivo vyskúšaj všetky svoje formuláre a skontroluj všetky svoje skripty (niektoré pravdepodobne budú vyžadovať úpravy). Jednoducho všetko musí byť funkčné presne tak, ako chceš.

website-qa-testing

foto: te52.com

Po celom tomto úmornom procese by mal tvoj web bežať tak, ako predtým. Alebo aj lepšie, keďže dôvodom na zmenu hostingu býva najčastejšie mnoho výpadkov alebo pomalé načítavanie stránok.

Našťastie dnes existuje veľa pomôcok pre migráciu a tak sa nemusíš týmto všetkým zaoberať sám. Webglobe ti ponúka asistovanú migráciu, pri ktorej ti presunú web, maily a všetky súbory. Ty sa tak nemusíš nervovať pri všetkých strastiach spomenutých v tomto článku, ktoré migrácia obnáša. Ušetrí ti to nervy, ale aj čas, ktorý môžeš produktívne využiť.

7-5

foto: trustinfinitech.com

zdroj titulnej fotografie: bt-sa.co.za

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá