5 najkrajších miest Álp, kam si odbehnúť na výlet. Na svoje si prídu milovníci hôr a prírody

  • Len za rohom Slovenska sa nachádza jedno z najväčších i najkrajších pohorí Európy
  • Toto je výber tých najkrajších miest, ktoré dostanú každého milovníka hôr i prírody
Najkrajšie miesta Álp. František Kekely,
  • Len za rohom Slovenska sa nachádza jedno z najväčších i najkrajších pohorí Európy
  • Toto je výber tých najkrajších miest, ktoré dostanú každého milovníka hôr i prírody

Tatry sú Tatry. Sú našou pýchou a mnohí na ne nedáme dopustiť, vraciame sa tam dookola. No keď chce človek zmenu a pozrieť sa niekedy na hory i za hranice, nemusí v našom prípade cestovať ďaleko. Už u našich susedov, kúsok od Bratislavy, sa začína jedno z najkrajších pohorí celej Európy.

Alpy sú iná liga, iné pohorie. Stačí sa pozrieť na výšky vrcholov či obrovskú plochu, ktorú zaberajú – do Álp by sme zmestili celé 4 Slovenské republiky. A každá ich oblasť, vrchol, má čo ponúknuť. Skúsil som zúžiť výber iba na 5 miest, ktoré ma uchvátili úplne najviac a kam by sme odporúčali sa ísť pozrieť:

5. Zillertal, Rakúsko

Začneme hneď u našich susedov v Rakúsku. Keď ešte pred Innsbruckom odbočíte smerom na mestečko Mayrhofen, ocitnete sa v krásnej, až rozprávkovej oblasti a doline Zillertal. Množstvo jednoduchších i náročnejších trekov po alpských vrcholov, oddych pri jasne modrej, ľadovcovej vode a do dolín padajúce vodopády, v zime zas niekoľko lyžiarskych areálov – napríklad po ľadovci Hintertux, robia z Zillertalu zaslúžene jednu z najvyhľadávanejších oblastí celých rakúskych a tirolských Álp.

Dolina Zillertal z alpských vrcholov František Kekely
zdroj: Dolina Zillertal z alpských vrcholov. František Kekely

Voda z ľadovcov Schlegeisspeicher. Ďalším takým miestom je i Speicher Stillup, kde ťa čaká i niekoľko vodopádov. František Kekely
zdroj: Voda z ľadovcov Schlegeisspeicher. Ďalším podobným miestom je i Speicher Stillup, kde ťa čaká i niekoľko vodopádov. František Kekely

4. Jungfrau región, Švajčiarsko

„Najkrajšia alpská scenéria,“ pamätám si prvú vetu, ktorú som o tomto alpskom regióne v okolí mestečiek Grindelwald a Lauterbrunnen – veľmi známeho aj z instagramových fotiek s vodopádom – prvýkrát počul.

Jungfrau znamená v preklade „panna“ a presne tak sa volá s výškou cez 4150 m aj najvyššia hora tohto regiónu. Jej dlhoročnými susedmi sú ďalšie známe alpské legendy: Mönch (v preklade Mních) a azda ten najslávnejší z tejto slávnej trojice – Eiger, ktorý je so svojou takmer zvislou 1,8 kilometrovou severnou stenou doslova legendou medzi horolezcami.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech