5 najkrajších miest Álp, kam si odbehnúť na výlet

  • Len za rohom Slovenska sa nachádza jedno z najväčších i najkrajších pohorí Európy.
  • Toto je výber tých najkrajších miest, ktoré dostanú každého milovníka hôr i prírody.
Najkrajšie miesta Álp. František Kekely,
  • Len za rohom Slovenska sa nachádza jedno z najväčších i najkrajších pohorí Európy.
  • Toto je výber tých najkrajších miest, ktoré dostanú každého milovníka hôr i prírody.

Tatry sú Tatry. Sú našou pýchou a mnohí na ne nedáme dopustiť, vraciame sa tam dookola. No keď chce človek zmenu a pozrieť sa niekedy na hory i za hranice, nemusí v našom prípade cestovať ďaleko. Už u našich susedov, kúsok od Bratislavy, sa začína jedno z najkrajších pohorí celej Európy.

Alpy sú iná liga, iné pohorie. Stačí sa pozrieť na výšky vrcholov či obrovskú plochu, ktorú zaberajú – do Álp by sme zmestili celé 4 Slovenské republiky. A každá ich oblasť, vrchol, má čo ponúknuť. Skúsil som zúžiť výber iba na 5 miest, ktoré ma uchvátili úplne najviac a kam by sme odporúčali sa ísť pozrieť:

5. Zillertal, Rakúsko

Začneme hneď u našich susedov v Rakúsku. Keď ešte pred Innsbruckom odbočíte smerom na mestečko Mayrhofen, ocitnete sa v krásnej, až rozprávkovej oblasti a doline Zillertal. Množstvo jednoduchších i náročnejších trekov po alpských vrcholov, oddych pri jasne modrej, ľadovcovej vode a do dolín padajúce vodopády, v zime zas niekoľko lyžiarskych areálov – napríklad po ľadovci Hintertux, robia z Zillertalu zaslúžene jednu z najvyhľadávanejších oblastí celých rakúskych a tirolských Álp.

Dolina Zillertal z alpských vrcholov František Kekely
zdroj: Dolina Zillertal z alpských vrcholov. František Kekely

Voda z ľadovcov Schlegeisspeicher. Ďalším takým miestom je i Speicher Stillup, kde ťa čaká i niekoľko vodopádov. František Kekely
zdroj: Voda z ľadovcov Schlegeisspeicher. Ďalším podobným miestom je i Speicher Stillup, kde ťa čaká i niekoľko vodopádov. František Kekely

4. Jungfrau región, Švajčiarsko

„Najkrajšia alpská scenéria,“ pamätám si prvú vetu, ktorú som o tomto alpskom regióne v okolí mestečiek Grindelwald a Lauterbrunnen – veľmi známeho aj z instagramových fotiek s vodopádom – prvýkrát počul.

Jungfrau znamená v preklade „panna“ a presne tak sa volá s výškou cez 4150 m aj najvyššia hora tohto regiónu. Jej dlhoročnými susedmi sú ďalšie známe alpské legendy: Mönch (v preklade Mních) a azda ten najslávnejší z tejto slávnej trojice – Eiger, ktorý je so svojou takmer zvislou 1,8 kilometrovou severnou stenou doslova legendou medzi horolezcami.

Práve toto horské trio – Eiger, Mönch, Jungfrau – nám spolu vytvára spomínanú najkrajšiu scenériu, akú v Alpách podľa niekoho môžete nájsť. Stačí sa len trochu vyviesť lanovkou na Männlichen, ktorá ide z Grindelwaldu i z Lauterbrunnenu, a najkrajšia panoráma so slávnou trojkou bude celá pred vami.

Mimochodom, Švajčiari vo výške takmer 2 900 m.n.m. horu Eiger doslova prevŕtali a spravili vo vnútri hory železnicu so železničnou zastávkou. Priamo vo vnútri hory. Železnica napokon pokračuje ešte vyššie až na hrebeň medzi Mönch a Jungfrau, kde ma vo výške takmer 3500 m.n.m. poslednú stanicu Jungfraujoch, ktorá je najvyššie položenou železničnou stanicou Európy.

Eiger, Mönch, Jungfrau a znázornená železnica, ktorá vedie do najvyššie položenej železničnej stanice Európy. František Kekely
zdroj: Eiger, Mönch, Jungfrau a znázornená železnica, ktorá vedie do najvyššie položenej železničnej stanice Európy. František Kekely

3. Dolomity, Taliansko

Kto iný by mal byť talianskym zástupcom než práve Dolomity. Fotografie vysokých skalnatých špicov nad zelenou krajinou s nejakou alpskou dedinkou i s kostolíkom – údolie Val di Funes – dokážu ľahko prilákať nejedného milovníka hôr a prírody.

Opäť ide o väčšiu oblasť, ktorá sa dá ešte rozobrať na drobné. Opäť je tu možnosť pokojne sa prejsť popri alpských jazerách, akým je napríklad Lago di Carezza, či vyviesť sa lanovkami až na známu Marmoladu – s 3 343 m.n.m. najvyššia hora Dolomitov.

zdroj: Dolomity. Unsplash/Joshua Earle

Tí aktívnejší si na vrcholky samozrejme môžu ísť po vlastných. Lákadlom Dolomitov sú aj jeho feraty (pomôckami – stupačky, laná – zaistené cesty v náročnom, horskom teréne), akou je napríklad Via Ferrata Eterna. Na svoje si tu jednoducho príde každý, aktívny i ten „pohodičkár.

2. Chamonix-Mont-Blanc, Francúzsko

Francúzske Alpy sa môžu pochváliť tou úplne najvyššou horou celých Álp a ak patríte k tým, čo Kaukaz už nepovažujú za Európu, tak i s najvyššou horou celej Európy – Mont Blanc, 4810 m.n.m.

Hneď pod ním leží olympijské mestečko Chamonix-Mont-Blanc, v ktorom kedysi pôsobil aj náš Milan Rastislav Štefánik. Práve z tohto mestečka sa dá ísť na horský masív Mont Blanc, presnejšie na jeden z jeho vrcholov – Aiguille du Midi, ktorý je vo výške 3842 m.n.m – lanovkou.

Hoci bola táto lanovka postavená už v polovici 20. storočia, a 20 rokov si držala prvenstvo i najvyššie položenej lanovky sveta, stále ide o jednu z najstrmších lanoviek, akou sa môžete vo svete vyviesť. Obzvlášť v jej záverečnej časti máte pocit, že idete kolmo hore. Už len cesta hore bude teda zážitkom a jazda touto lanovkou je zaslúžené na TOP miestach, čo sa hodnotení lanoviek týka. Jej cena pritom nie je príliš strašná. Obojsmerný lístok vás bude stáť okolo 60€.

Lanovka na Aiguille du Midi, masív Mont Blanc František Kekely
zdroj: Lanovka na Aiguille du Midi, masív Mont Blanc. František Kekely

No skutočný horský raj vás čaká až na vrchole. Neuveriteľné pohľady na francúzske, talianske i švajčiarske Alpy všade naokolo. A najvyšší bod Álp i Európy len „kúsok“ od vás. Priznám, že žiadny Paríž či Francúzska riviéra, ale Mont Blanc a jeho okolie boli dôvodmi, prečo som si prvýkrát naozaj zamiloval do Francúzska.

Výhľady z horského masívu Mont Blanc František Kekely
zdroj: Výhľady z horského masívu Mont Blanc. František Kekely
View this post on Instagram

Mont Blanc (White Mountain) – the highest mountain of France 🇨🇵 and the Alps 🏔️ …and for many people also the highest mountain of Europe (including me). What is your opinion 🙂 – Mont Blanc or Elbrus? . . . SLOVAK 🇸🇰: Mont Blanc (Biela hora) – najvyššia hora Francúzska 🇨🇵 a Álp 🏔️ …a pre mnohých ľudí aj najvyššia hora Európy (vrátane mňa). Aký je váš názor 🙂 – Mont Blanc alebo Elbrus? #MontBlanc #Alps #Alpy #France #Europe #mountains #mountain #nature #lovemountains #Chamonix #AguilleduMidi #travel #traveling #traveler #instatravel #travelphoto #photooftheday #iamtb #travelblogger #digitalnomad #travelguide #yourshotphotographer #Slovakboy #Fefe #bubotravelagency #lovcizazitkov #planetearth #beautifulplaces #Kysucannacestach #travelerssk

A post shared by František Kekely •Travelers.sk (@travelers.sk.frantisek.kekely) on

1. Okolie Zermattu, Švajčiarsko

Ak by sa robil prieskum, ktorá hora je v Alpách tá najkrajšia, víťaz je podľa mňa jasný – Matterhon, alebo taliansky: Monte Cervino. Ohnutý zub, ktorý sa osamotene týči nad mestečkom Zermatt, vie vyraziť dych aj tým, ktorí už pod ním stáli niekoľkokrát. No tento známy symbol Švajčiarska nie je ani len z ďaleká tým jediným, čo sa tu dá vidieť.

Matterhorn – symbol Švajčiarska a jedna z najkrajších hôr nie len Álp, ale i svete František Kekely
zdroj: Matterhorn – symbol Švajčiarska a jedna z najkrajších hôr nie len Álp, ale i sveta. František Kekely

Zoberiem vás na svoje úplne najobľúbenejšie, konkrétne miesto celých Álp: Zo Zermattu chodí do výšky vyše 3000 m.n.m., na miesto zvané Gornergrat, najstaršia elektrická zubačka sveta. V Alpách neexistuje miesto, z ktorého by ste mali lepší 360 stupňový výhľad, než je práve Gornegrat!

Na jednej strane vidíte Matterhorn. Otočíte hlavou len trochu doľava a vidíte Malý Matterhorn, na ktorý vedie i lanovka. Následne štvortisícovky Breithorn a Liskamm – štvrtá najvyššia hora Álp. Ďalší v poradí je masív Monte Rosa, alebo iný názov: Dufourspitze, ktorý je najvyššou horou Švajčiarska a po Mont Blancu druhou najvyššou Álp. Dom, tretia najvyššia hora Álp. Weisshorn, piata najvyššia. A tak ďalej. Celkovo vás tu čaká až 29 alpských štvortisícoviek. A pritom len stojíte na jednom jedinom mieste!

Najvyššie vrcholy v okolí Gornergratu František Kekely
zdroj: Najvyššie vrcholy v okolí Gornergratu. František Kekely
View this post on Instagram

For me, the most beautiful mountain in the world 🏔️, which I will never stop to enjoying seeing. 🙂 Even though it's been 10 times. See you soon again my old friend… 😉🇨🇭🇮🇹🏔️ . . . ………………………. 🇸🇰 slovensky 🇸🇰: Pre mňa najkrajšia hora sveta 🏔️, ktorú ma nikdy neprestane baviť vidieť. 🙂 Aj keď je to už 10-krát. Vidíme sa čoskoro opäť starý priateľu… 😉🇨🇭🇮🇹🏔️ . . . #Matterhorn #Cervino #Gornergrat #Zermatt #Switzerland #Schweiz #Swiss #Alps #mountains #mountainplanet #adventurespirit #outdoortones #mountainstories #travel #travelphoto #magazinocestovani #dnescestujem #daybyme #photooftheday #natgeo #Fefe #Kysucannacestach #Slovakboy #Slovakboys #boys #iamtb #backpacker #traveler #travelers #travelersSK

A post shared by František Kekely •Travelers.sk (@travelers.sk.frantisek.kekely) on

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech