5 najväčších útokov v histórii IT

  • Top Hackerské útoky, ktoré nabúrali naše bežné životy. Pamätáš si ich ešte?
image_1445541134.png
  • Top Hackerské útoky, ktoré nabúrali naše bežné životy. Pamätáš si ich ešte?

 

Za otca moderných počítačov sa často označuje Allan Turing, ktorý sa preslávil hlavne počas druhej svetovej vojny, keď vďaka svojmu stroju dokázal s tímom ďalších kryptografov dekódovať nemecký vojenský kód Enigma. Krátko nato vznikol prvý skutočný elektrický počítač ENIAC. Bol schopný riešiť veľké množstvo matematických kalkulácií a vážil úctyhodných 27 ton. Za sekundu dokázal vykonať 100 000 operácií – na porovnanie: dnes dokáže priemerný telefón vykonať približne miliardu operácií za sekundu.

Už v začiatkoch počítačovej vedy, v roku 1946, predpovedal John von Neumann program, ktorý by mohol byť vytvorený tak, aby sa sám kopíroval počítačový vírus. Prvý skutočný vírus s menom Elk Cloner vytvoril len 15-ročný Rich Skrenta v roku 1982, ktorý ho nakódoval len ako vtip.

Dnes, o vyše 30 rokov, neskôr prinášame zhodnotenie 5 najvýznamnejších počítačových útokov, ktoré si vyžiadali pozornosť širokej verejnosti, či už množstvom napadnutých počítačov, alebo škôd, ktoré spôsobili. Vo všetkých prípadoch ide o červy, ktoré sa radia pod kategóriu vírusov.

 

 

5. SLAMMER (2003)

Tento červ sa začal náhle šíriť internetom koncom januára 2003. Do nášho rebríčka ho zaraďujeme kvôli rýchlosti, ktorou ovládol internet. Množstvo infikovaných počítačov dokázal zdvojnásobiť každých 8,5 sekundy. V priebehu 15 minút od napadnutia prvého servera Slammer infikoval takmer polovicu všetkých serverov.

Ako priamy dôsledok tohto červa museli niektoré letecké spoločnosti, ktorým prestali fungovať systémy evidencie pasažierov, zrušiť lety. Bank of America zaznamenala úplný výpadok bankomatov a v niektorých amerických mestách zaznamenali výpadky núdzovej linky 911. Celková škoda bola vyčíslená na 1,2 miliardy dolárov. Poviete si, že to je veľa, ale v porovnaní s inými účastníkmi tohto rebríčka to nie je nič.

 


 

4. CODE RED (2001)

Code Red sa objavil v lete 2001 a útočil na používateľov s operačným systémom Windows 2000 a Windows NT. Ich slabé miesta využíval na preťaženie počítačov, ktoré zavalil väčším množstvom úloh, ako dokázali zvládnuť. Tento červ prostredníctvom siete infikovaných počítačov začal útok aj na webovú stránku Bieleho domu, ktorá musela byť kvôli preťaženiu vypnutá. Útokom sa nevyhli ani mnohé iné vládne organizácie v USA. Veľa z nich muselo svoje stránky kvôli preťaženiu dočasne odstaviť. Červ bol aktívny 28 dní a za tento čas stihol infikovať asi 1,5 milióna počítačov a spôsobil škody vo výške 2,6 miliardy dolárov.
 

 

3. I LOVE YOU (2000)

V polovici roku 2000 si ľudia začali v inboxoch nachádzať e-maily, ktorých predmetom bolo nevinne znejúce I LOVE YOU. E-mail mal byť od tajného ctiteľa, ktorý adresátovi poslal vyznanie lásky skrývajúce sa v pripojenom textovom súbore. Po jeho otvorení sa však spustil proces, ktorý bol viac hororom ako románikom. Červ sa v počítači replikoval a svoje kópie skrýval na rôzne miesta na disku, do systémového registra pridal nové záznamy, mazal súbory, ktoré nahradil svojimi kópiami a automaticky sa rozposlal e-mailom prvým 50 kontaktom v zozname používateľa. Bol navrhnutý tak, aby kradol prihlasovacie údaje. Nakazil milióny počítačov a spôsobil škody za približne 15 miliárd dolárov.

 


Source Code – I Love you virus

 

2. SOBIG.F (2003)

Tento červ je držiteľom rekordu v množstve rozposlaných e-mailov. Fungoval jednoducho, ale účinne. Po otvorení e-mailu sa spustil proces, ktorého úlohou bolo rozposlať sa na iné adresy. Množstvo rozposlaných nakazených e-mailov bolo také veľké, že niekoľko spoločností muselo kvôli preťaženiu obmedziť svoje služby. Tento červ je zaujímavý aj tým, že samotný Microsoft vypísal odmenu vo výške 250-tisíc dolárov za informácie vedúce k dostihnutiu jeho autora. Toho sa však nepodarilo vypátrať. Celkovo spôsobil SOBIG.F škody za 37 miliárd dolárov.

 

1. MYDOOM (2004)

Náš rekordér, ktorý kraľuje rebríčku najlegendárnejších infekcií, spôsobil škody za približne 38 miliárd dolárov. Svoje apokalyptické meno si teda rozhodne zaslúži. Rozširoval sa prostredníctvom e-mailov, a to v takom nasadení, že počas jeho najväčšej aktivity sa nachádzal v každom 12. e-maile. Cieľom útoku boli vyhľadávacie systémy Google, Altavista a Lycos. Na samotnom počítači nespôsobil veľké škody, no jeho sila spočívala v rýchlosti šírenia, ktorá dokázala preťažiť a spomaliť internet po celom svete. Takže prepáč, Kim Kardashian, MYDOOM bol pri plnení misie „break the internet“ úspešnejší.

 

zdroj: eset.com/blog

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá