5 slovenských študentov, ktorí majú pred sebou veľkú budúcnosť

  • Spája ich cieľavedomosť, odvážne vízie a chuť urobiť niečo nekonvenčné. Už dnes stihli absolvovať stáže na tých najznámejších tech miestach, študujú na top svetových univerzitách a prispeli do vedy a techniky objavmi, na ktorých budú stavať aj ich nasledovníci. A sú zároveň dôkazom toho, že veľké veci sa dajú dokázať rovnako zo zahraničia, ako aj z domova.
collage student
  • Spája ich cieľavedomosť, odvážne vízie a chuť urobiť niečo nekonvenčné. Už dnes stihli absolvovať stáže na tých najznámejších tech miestach, študujú na top svetových univerzitách a prispeli do vedy a techniky objavmi, na ktorých budú stavať aj ich nasledovníci. A sú zároveň dôkazom toho, že veľké veci sa dajú dokázať rovnako zo zahraničia, ako aj z domova.

Martin Ferianc – inžinierstvo a úsporná energetika

Momentálne je študentom Imperial College v Londýne. Ešte predtým, počas štúdia na slovenskom IB programe, vymyslel projekt, ktorý sa zaoberal rekuperáciou vzduchu – recykláciou teplého a studeného vzduchu s minimálnym použitím ďalších energií.

Vidina úsporného života uspela aj na zahraničných súťažiach. Dnes rozmýšľa, ako výrobu kompaktného rekuperačného zariadenia masovo rozšíriť do našich domácností a pohráva sa aj s myšlienkou startupu. Okrem náročného štúdia inžinierstva sa rád venuje športu, čítaniu kníh, učeniu jazykov a rôznym pracovným stážam.

Screen Shot 2016-05-16 at 13.20.48

 

Peter Ondrúška – robotika a umelá inteligencia

Začínal na Karlovej univerzite, no po stáži v Silicon Valley sa rozhodol dokončiť magistra na Oxforde. Práve tam objavil svoju vášeň pre robotiku, ktorá ho neprestáva fascinovať. Momentálne sa venuje vývoju autonómnych robotov, ktorí by dokázali bezpečne šoférovať autá, využitiu neurónových sietí v robotike alebo jednoducho vdýchnutiu (umelej) inteligencie do bežných robotických zariadení.

Napriek temným námetom sci-fi filmov uisťuje, že umelá inteligencia ešte dlho nedosiahne úroveň nebezpečnej autonómie, pred ktorou nás filmy a knihy strašia. Dodnes už stihol absolvovať stáže vo Facebooku, Google, Microsofte či Silicon Valley. Vo voľnom čase univerzitu reprezentuje v spoločenských tancoch.

Screen Shot 2016-05-16 at 13.11.32

 

Michaela Brchnelová – astrofyzika a letecké inžinierstvo

Miškin prelomový objav jej priniesol mnoho svetových ocenení a dostal ju napríklad aj do zákutia CERN-u, kde by neskôr chcela aj stážovať. V skratke objasnila spektrum energií, reps. vysokoenergetických kozmických lúčov, s ktorým si vedci nevedeli celkom rady. Pomocou skúmania objasnila, že tajomstvo urýchľovania ich častíc sa skrýva vo vybuchnutých supernovách, teda hviezdach.

Po tomto vysoko teoretickom zábere momentálne študuje letecké inžinierstvo na Technickej univerzite v Delfte (Holansko), ktoré, ako sama priznáva, dá poriadne zabrať. Ešte predtým chodila na IB program na Spojenej škole Novohradskej v Bratislave. Popri štúdiu pracuje napríklad na 3D tlači kovov v mikrokozmických podmienkach alebo sa angažuje v projektoch pre Slovenskú organizáciu pre vesmírne aktivity.

Tycho_image_subtraction

 

Emília Petríková – biomedicína

Začínala v banskobystrickom paneláku, kde ako stredoškoláčka skúmala účinok zinku na fazule. A neskôr, už v rámci vysokoškolského štúdia, sledovala účinok aspirínu na melanómy v labákoch v Brne. Pozitívne výsledky jej priniesli pozornosť svetových kapacít a miesto na Mayo Clinic, jednej z najlepších kliník v Amerike, kam sa dostala dokonca dvakrát.

Práve Amerika totiž v rámci medicínskeho výskumu vedie na celosvetovej úrovni. Najskôr skúmala liečbu mozgových nádorov pomocou imunoterapie, potom na tej istej diagnóze pracovala pomocou zobrazovacích technológií magnetickej rezonancie. V budúcnosti by rada pracovala nielen v labáku, ale aj na klinike. Práve preto vymenila štúdium molekulárnej biológie v Bratislave za medicínu v Prahe.

ttttttP10309211-e14564274178621

 

Jozef Marko – informatika

Výhra na informatickej olympiáde v Sydney v roku 2013 mu okrem prvého miesta vyniesla aj stáž v Google. Neskôr zarezával aj vo Facebooku, kde si ho ako stážistu poriadne rozmaznávali. Okrem stretnutia s Markom Zuckerbergom si domov priniesol aj záľubu pre open-space co-working a rôzne zábavné team-buildingové aktivity.

Stál napríklad aj pri vzniku aplikácie, ktorá predchádzala Facebook Messenger. A to všetko stihol ešte počas bakalára na informatickej fakulte Masarykovej Univerzity v Brne. Je jeden z mnohých dôkazov toho, že na Slovensku máme zlatú baňu infomatikov, ako aj toho, že medzi svetových tech ťahúňov sa dá dostať aj z miestnych univerzít.

11824219_1108615319167273_149744558_n

zdroj fotografií: archív startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá