6 dôvodov, prečo sa Slovákom nedarí preraziť v zahraničí

  • „Break on through to the other side.“
image_1441314076.png
  • „Break on through to the other side.“

 

Snažíte sa už nejaký čas preraziť na zahraničnom trhu s rovnakou intenzitou, s akou Jim Morrisson svojho času dával na live vystúpeniach refrén tohto songu a predsa sa vám nedarí? Kvalita vášho výrobku či služby môže byť síce nesporná, existuje však niekoľko ďalších dôvodov, prečo je pre slovenskú firmu zložité sa v zahraničí etablovať.

 

Hyperkonkurencia

Nejde len o to, že jej je „viac“. Je aj čertovsky rýchla. V takomto prostredí prerazia a prežijú iba tí najbystrejší a najadaptabilnejší. Fakt je, že konkurenta, ktorý vás zajtra vyradí z hry, dnes možno ani nepoznáte. Je dosť pravdepodobné, že bude pochádzať z úplne iného odvetvia a budú ho charakterizovať nekonvečnosť, rýchlosť, dravosť, odhodlanosť a ochota ísť do rizika.

 

Slováci v Google

 

 

Ak chcete uspieť v hyperkonkurenčnom prostredí, musíte si osvojiť tri jednoduché pravidlá:

  1. Výrobky a služby majú krátky životný cyklus a treba ich rýchlo inovovať.
  2. Žiadna konkurečná výhoda nie je trvácna. Treba ju neustále podrobovať pochybnostiam a vymýšľať nanovo.
  3. Konkurencia je nevyspytateľne rýchla a jej nekonvenčné metódy presadiť sa môžu byť devastačné.

 

Nedotiahnuté procesy

Investovali ste obrovský objem finančných prostriedkov do prechodu na procesné riadenie. Po efekte veľkého tresku však začínate pozorovať, že iniciatíve akosi dochádza para.

Sľubované benefity nie sú viditeľné, nositelia procesov prestávajú byť zainteresovaní, procesy strácajú svoju opodstatnenosť, výkonnosť pokrivkáva. Vychádzajte z toho, že zárodok „chyby“ vznikol už vo fáze modelovania.

 

 

Ak evidujete niektorý z nasledujúcih signálov, bude rozumné vrátiť sa pri definovaní procesov na začiatok:

  1. „Prečo to vlastne robím?“ Ak sa musíte pýtať, znamená to, že výsledok procesu nie je zrozumiteľný.
  2. „Kašli na smernicu, urob to podľa seba.“ Proces nemá podporu manažmentu. 3. „Keď to vyhovovalo dinosaurom, bude to aj nám!“ Proces sa nevyvíja.
  3. „Je úplne normálne, keď slon sedí na bidle so sliepkami.“ Opakovane ignorujete abnormality, ktoré sa vyskytujú v rámci procesu.
  4. „Tak si myslím, že to asi približne funguje.“ Proces nie je merateľný.

 

Stagnácia

Vybudovali ste úspešnú firmu, vyvinuli fantastický produkt, ponúkate unikátnu službu. A fungovalo to. Teraz by ste chceli svoj úspech zopakovať. Robíte všetko rovnako ako predtým, dokonca sa oveľa viac snažíte a ono to stále nevychádza…

Stali ste sa obeťou diagnózy vo fyzike známej pod názvom „active inertia“.

V biznise pomenúva stav, kedy spoločnosť nedokáže opustiť rámec zabehaného vzorca, pohybuje sa len vo vyjazdených koľajách a pôvodnú víziu uctieva na hranici obsesie. Active inertia je výsledkom ignorácie zmien a strachu z rizika vyskúšať nové postupy. Pre úspešný biznis je však potlačenie tohto strachu a akceptovanie zmien často otázkou prežitia.

Dobrá správa je, stagnácia je liečiteľná. Stačí len opustiť vyjazdenú diaľnicu a pustiť sa po doposiaľ neprebádanej výpadovke.

 

Dáta máme, ale nevyužívame…

Tak to je naozaj skvelá správa, že máte v pivnici zlatú baňu, ale neťažíte v nej! Je najvyšší čas si uvedomiť, že dáta a informácie sú pre úspech podnikania kľúčové.

Nemáme tým na mysli len výsledky štatistík, prieskumov a ankiet. Hovoríme o všetkých záznamoch o pohybe vášho potenciálneho zákazníka v online prostredí. Jeho správanie na internete, videá na youtube, tweety, statusy na sociálnych sieťach, hovory v call centrách, záznamy o operáciách kreditnými kartami.

Sú to tzv. „big data“. Je ich veľa, sú neštruktúrované a rôznorodé. Ak sa ich však naučíte nielen zhromažďovať, ale ich aj analyzovať, získate štiepny materiál na raketové odštartovanie vášho biznisu.

 

 

Komu sa vlastne predávam?

Ak ste až doteraz mierili na „kvantitu“ a snažili sa osloviť čo najširšie publikum, potrebujete vytriezvieť. Všeobecne platným, uznávaným a overeným trendom je presné cielenie na vopred vybraného zákazníka. A to je zásadná úloha pre váš marketing.

Vylúčte z oslovovaného trhu všetky skupiny, ktoré si vás nemôžu dovoliť alebo sú ich záujmy na toľko odlišné, že by si vás s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nekúpili. Zamerajte sa na užšiu cieľovú skupinu, ktorá si pri kontakte s vaším produktom alebo službou povie: „Toto som ja! Toto je o mne!“

 

Podpora, podpora, podpora

Alebo ak chcete: prozákaznícka orientácia so všetkým, čo k tomu patrí. Starostlivosť o zákazníka by totiž nemala končiť tým, že si od vás niečo kúpi. „Predaj“ je iba niečo ako vzájomné podanie si rúk pri zoznámení. O tom, ako a či sa váš vzťah bude ďalej rozvíjať, rozhoduje kvalita pred a popredajných služieb. A povedzme si to otvorene, v tomto ešte nejedna slovenská spoločnosť zaostáva.

Helpdesk, call centrum, centrum služieb zákazníkom, jednoducho akákoľvek platforma, prostredníctvom ktorej sa zákazníkovi dostane kvalitného poradenstva, sú v našich podmienkach zatiaľ na úrovni batoľaťa. A podobne je to s riešením reklamácií k spokojnosti zákazníka. Pravda, nájdu sa aj pionieri. Ale ako už naznačuje význam tohto slova, nie je ich práve veľa. Ak to neprekáža rozvoju vášho podnikania na Slovensku, bod pre vás. Ale v zahraničí sa bez kvalitných služieb zákazníkom nepresadíte.

 

 

Na záver

Dôvod, prečo sa vám nedarí preraziť na zahraničné trhy, nemusí obsahovať nevyhnutne všetkých uvedených 5 „pé“. Každý sám o sebe však predstavuje komplikáciu, ktorá vyžaduje odstránenie nielen preto, aby ste mohli expandovať, ale najmä preto, aby ste mohli rásť a nemuseli zvádzať boj o prežitie.

 

Slovenské firmy

„NA DRUHEJ STRANE“

Tatramat – ohrievače vody s.r.o., – Popradská spoločnosť nadviazala na históriu úspešného výrobcu kultových práčiek. Spoločnosť vyrába široký sortiment ohrievačov od elektrických cez plynové až po solárne. Vyváža do celej Európy, USA a Kanady.

www.tatramat.sk

 

Sli.do – jeden z najúspešnejších slovenských startupov poslednej doby zameraný na zinteraktívnenie konferencií, diskusných panelov a ďalšieho množstva eventov. Sli.do tento rok zabezpečovalo jeden z najväčších tech eventov na svete, ktorým bol SXSW v Austine.  Po celom svete Sli.do slávi úspech za úspechom. Po tom, ako povyhrával kopu významných cien a spolu s Bonetics vytvoril jednu z prvých appiek pre Google Glass.

www.sli.do

 

Sygic – už 11 ročná firma, slovenská navigácia Sygic sa stala prvou offline navigáciou na svete, ktorej počet inštalácií dosiahol 100 miliónov.

www.sygic.com

 

Rona, a.s., – čisto slovenská spoločnosť, ktorá až 96% svojej produkcie úspešne umiestňuje na zahraničných trhoch. Bohužiaľ, väčšinou pod cudzími značkami.

www.rona.sk

 

Matador, a.s.. – „Začni lokálne, expanduj globálne!“ by mohol byť slogan vystihujúci vývin výrobcu pneumatík, dopravných pásov a strojov pre gumárenský priemysel. Tri výrobné podniky v Púchove, Omsku a Addis Abebe zásobujú celý svet.

www.matador.sk

 

Pixel Federation – Slovenské herné štúdio Pixel Federation patrí medzi špičku vo svojom obore a stále rastie. Hra Train Station sa stala obľúbenou po celom svete a práve táto hra zaručila firme Pixel obrovský raketový rast. Dnes firma zamestnáva viac ako 144 zamestnancov.

www.pixelfederation.com

 

Pixel Federation

 

Vitis Pezinok, s.r.o., – Vinári prerazili do sveta trochu netradične. Nealkoholickým nápojom Vinea. Vyvážajú ju do Česka, Poľska, Rakúska, Nemecka, Grécka, Chorvátska, Škandinávie a Írska.

www.vitis.sk

 

Eset, s.r.o., – slovenský antivírusový program NOD 32 chráni počítače vo viac ako 100 krajinách sveta.

www.eset.sk

 

 CEO Eset, Richard Marko

 

Way Industries, a.s., – vďaka kolesovému a pásovému odmínovaciemu stroju Božena vyrábaného v Krupine platíme v celosvetovom meradle za „mierotvornú“ veľmoc.

www.way.sk

 

Spinea, s.r.o. – ložiskový reduktor Twin Spin je pre laikov zrejme neznámy výrobok. O jeho unikátnosti svedčí, že je chránený svetovým patentom a vyváža sa do celého sveta, vrátane Japonska.

www.spinea.sk

 

OMS Lighting, s.r.o., – stopercentne slovenská spoločnosť vyváža svietidlá z vlastnej produkcie a realizuje osvetlenia vo viac ako 120 krajinách sveta.

www.omslighting.sk

 

MicroStep, s.r.o., – výrobca a dodávateľ CNC strojov a pokročilých riadiacich systémov má zastúpenie v 48 krajinách na svete. Na export smeruje až 95% produkcie.

www.microstep.sk

 

Adlo Bezpečnostné dvere, s.r.o. – slovenský výrobca a dodávateľ bezpečnostných dverí, okien a trezorov úspešne aplikuje svoje výrobky na západoeurópskych trhoch.

www.adlo.sk

 

Artra s.r.o. – výrobca pracovnej obuvi. Viac ako 70 ročná tradícia a vlastné inovácie sú ich devízou.

www.artra.sk

 

zdroj: blog.inmedia.im

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá