6 finančných návykov, ktoré by si mal zaradiť do svojho života čo najskôr

  • Financie sú pre nás často španielskou dedinou aj napriek tomu, že ich denne používame
  • Svoje finančné hospodárenie však zaručene zlepšíš, ak si osvojíš týchto 6 návykov
financie
flickr
  • Financie sú pre nás často španielskou dedinou aj napriek tomu, že ich denne používame
  • Svoje finančné hospodárenie však zaručene zlepšíš, ak si osvojíš týchto 6 návykov

Urči si svoj rozpočet

Kto si robí mesačný rozpočet, ten by si mal zatlieskať. Väčšina z nás totiž vôbec nemá prehľad o mesačných výdavkoch, a tak sa stále potácame na hranici nedostatku. Rozpočet je totiž veľmi účinným nástrojom na správu svojich financií. Realizácia je úplne jednoduchá. Stačí ti pero a papier a chuť zapisovať si všetky svoje výdavky. Následne porovnáš výdavky zo svojím zárobkom. A je to. Ak chceš ušetriť, snaž sa nejakú položku z rozpočtu odstrániť.

Automatizuj svoje úspory

Je ľahké míňať, avšak ťažšie je šetriť. Ale existuje zaručená možnosť, ako ušetriť. Stačí ti ešte jeden bočný účet, na ktorý ti bude chodiť časť z tvojho platu. Ten môžeš použiť iba vtedy, keď by bolo najhoršie. Takto máš isté, že ušetríš každý mesiac.

Vyhýbaj sa impulzívnemu nakupovaniu

Impulzívnemu nakupovaniu padne za obeť päť zo šiestich Američanov. Nutkanie nakúpiť aj nepotrebné veci len preto, že majú lákavú cenu, totiž dokáže otestovať tvoju odolnosť na maximum. Preto ak budeš mať pocit, že niečo musíš mať hneď a zaraz, nechaj si časovú rezervu 24 hodín. Za tento čas si totiž môžeš uvedomiť, či danú vec naozaj potrebuješ.

Plať si účty včas

Platba účtov načas ti prinesie množstvo pokoja do tvojho života a okrem toho sa vyhneš prípadným sankciám za oneskorenú platbu. Ak je to možné, tak využi možnosť automatickej platby. Peniaze sa ti jednoducho strhnú z účtu a ty môžeš pokojne spávať.

Pravidelne si kontroluj úverovú správu

Ak si nikdy nekontroluješ úverovú správu, tak by si to mal zmeniť. Až 20 % z nich totiž obsahuje chyby. Ak nepožiadaš o ich nápravu, môže poklesnúť tvoje skóre a budúce pôžičky ťa tak môžu vyjsť omnoho drahšie. Preto si vyžiadaj každé 4 mesiace kópiu úverovej správy a dôkladne si ju preštuduj.

Kontroluj si všetky ceny

Koľkokrát si si detailne kontroloval všetky detaily, ak si realizoval nejakú platbu alebo nákup? Toto sa môže týkať aj online platieb, ktoré sú veľmi rozšírené. Ak teda niečo nakupuješ, nechaj si trošku času na dôkladné preštudovanie výšky sumy. Môžeš sa tak vyhnúť skrytým poplatkom, prípadne preplateniu.

zdroj: cnn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech