6 kníh, ktoré inšpirovali Steva Jobsa a mal by si ich prečítať aj ty

Linda Cebrová / 4. apríla 2017 / Lifehacking

zdroj: blog.kairosmarketing.net

V knihách sa skrývajú informácie, ktoré obsahujú naozaj veľké bohatstvo, o ktoré by nemal byť nikto z nás ukrátený. Vedel to aj sám zakladateľ spoločnosti Apple, Steve Jobs. Ten sa počas celého života zaoberal čítaním o ľudských vlastnostiach, a práve tie pomohli dať produktom z dielne spoločnosti Apple dotyk ľudskosti. My ti prinášame zoznam obľúbených kníh tohto vizionára.

Kráľ Lear (William Shakespeare)

Jobsov vkus na knižky sa začal meniť najmä počas posledných dvoch rokoch na strednej škole. „Nie len, že som začal počúvať hudbu, ale taktiež som siahal po knižkách mimo technickú a vedeckú oblasť. Učaroval mi najmä Kráľ Lear od Shakespeara.“

„V tejto knihe Kráľ Lear poskytuje detailný popis, čo všetko sa môže pokaziť, ak stratíte kontrolu nad svojou ríšou. Tento príbeh môže určite inšpirovať akéhokoľvek človeka ašpirujúceho na pozíciu riaditeľa firmy,“ hovorí Daniel Smith, autor knihy „Ako myslieť ako Steve Jobs.“

Kúpiť na Amazone

Moby Dick (Herman Melville)

foto:pinterest.com

Ďalší príbeh, ktorý zmenil Jobsove výhľady už počas dospievania je americký román Moby Dick od Hermana Melvilla. Isaacon ukázal v Jobsovej biografii spojenie medzi kapitánom Achábom, jedným z najsvojskejších charakterov v literatúre a Stevom Jobsom.

Achab sa podobne ako Steve učil na základe svojich priamych skúsenosti. Moby Dick, v slovenčine román známy aj ako Biela veľryba, zaznamenáva dobrodužnú cestu námorníka Izmaela, ktorý neskôr zistí, že jediným cieľom cesty kapitána Ahaba je nájsť Moby Dick.

Kúpiť na Amazone

Buď tu a teraz (Ram Dass)

foto:amazon

Neskôr, v roku 1972, začal Jobs študovať na Reed College, jednej z prestížnych škôl v Portlande. Vtedy začal užívať LSD a taktiež sa zaujímať o knihy o spiritualite a duchovne. Buď tu a teraz, v origináli Be Here Now, je kniha, ktorá vznikla začiatkom 60-tych rokov minulého storočia a poznamenala hneď niekoľko generácií. Predstavuje tri stupne cesty, ktorou si prešiel sám autor. ,,Bolo to hlboké, poznamenalo to mňa a mnoho mojich priateľov,“  povedal Jobs.

 

Kúpiť na Amazone

 

Mucusless Diet Healing System (Arnold Ehret)

Jobs bol vitarián a taktiež veril, že vďaka tomu, že sa živí len surovou stravou nepotrebuje ani sprchu. Jeho záujem o diétu vzrástol ešte viac po prečítaní tejto knihy. Jobs sa stal „nutričným extrémistom“, ktorý dokázal celé týždne žiť len na mrkve až do takej miery, že jeho pokožka začala meniť farbu. Aston Kutchen kvôli úlohe Steva Jobsa taktiež vyskúšal čisto ovocnú diétu a skončil v nemocnici.

 

Kúpiť na Amazone

 

Zen Mind, Beginner’s Mind (Shunryu Suzuki)

Po Jobsovom návrate z Indie vzrástol jeho záujem o meditáciu. To aj vďaka tomu, že záujem o Zen budhizmus začal v Kalifonii prekvitať v roku 1970. Jobs začal navštevovať kurzy vedené práve autorom tejto knihy, Shunryu Suzuki. Steve bol podľa Daniela Kottkeho, jeho najlepšieho priateľa v tejto dobe „vážny, domýšľavý a jednoducho neznesiteľný“. Zen mal od toho času hlboký vplyv v živote Jobsa.

Kúpiť na Amazone

The Innovator’s Dilemma  (Clayton M. Christensen)

Apple sám narúšal svoje zvyky. Napríklad iPhone mal veľa funkcií, ktorými Apple spravil svoj kultový iPod zastaralým. Jobs však bol schopný vidieť, že tento „kanibalizmus“ bol súčasťou rastu a vývoja a to aj vďaka tejto knihe. Kniha „Dilema inovátorov“ hovorí o tom, ako firmy ničí ich vlastný úspech, pretože sú pripútané k vlastným produktom, musia kráčať ďalej a nezostávať pozadu.

Kúpiť na Amazone

 zdroj:businessinsider.com

Pridať komentár (0)