7 chýb, ktoré z nás robia hlupákov alebo čomu sa radšej vyhnite

Tatiana Blazseková / 12. apríla 2015 / Lifehacking

„Bias“, v slovenčine termín označujúci sklon alebo tendenciu k chybe. Znamená to, že nastal rozdiel medzi tým, ako by sme sa mali rozhodnúť a ako sa rozhodujeme v reálnom živote.

 

Človek sa každodenne riadi heuristickými princípmi, čo v bežnom svete často vedie k správnemu konaniu. Ak sa to však zmení na neopatrné hľadanie skratiek a ignoráciu dôležitých faktorov, prichádza ku chybe. 

Ku chybám môže prísť vo všetkých fázach rozhodovania: záleží od psychického rozpoloženia, od toho ako a podľa čoho si vyberáme, aké faktory sú pre nás dôležité a pred ktorými schovávame hlavu do piesku.

 

Tu je TOP 7 najzaujímavejších z nich:

 

1. Necitlivosť na sample size:

Časté slová: Včera som bola v jednej banke a veľmi príjemná pani tam bola, asi tam dám všetky moje životné úspory.

Označuje teda tendenciu vytvárať si všeobecný záver na základe dát z malej vzorky.

 

2. Dostupnosť informácii:

Argument: pitie alkoholu škodí zdraviu a spôsobuje rôzne ochorenia. Protiargument: Môj dedo si dal štamperlík každý deň, ráno i večer a dožil sa 110 rokov.

Všeobecné informácie o nebezpečnosti pitia alkoholu sa zredukovali na jeden konkrétny príklad. Jeho znalosť akoby odľahčoval význam neosobného.

 

3. Ilúzia kontroly:

Je tendencia cítiť kontrolu nad udalosťami a ich výsledkami. Každý poznáme toho človeka, ktorý tvrdí: Vždy keď mám žirafkové pyžamko a stojím na jednej ruke pred telkou s pohárom na hlave, tak Cibulková vyhrá.

 

 

4. Zaujatosť v prospech tých, ktorí prežili: Ak niekto nepočul o neúspešnom startupe, môže usudzovať, že byť startupistom znamená mať cestu k úspechu vydláždenú.

 

5. Pre-Inovácie: Viera, že inovatívna myšlienka by mala byť implementované na všetky sféry života, pri čom sa podceňujú obmedzenia. Autor myšlienky je taký pohltený všestrannosťou svojho produktu, že nechce vidieť jeho hranice. Inovatívny krájač vajíčok jednoducho počas pojednávania na Justičnom súde nikto nevyužije.

 

6. Moment: Je ťažké predstaviť si seba samého v budúcnosti, a preto často podliehame čaru daného okamžiku. V prvom rade chceme prežiť radosť a bolesť nechávame na neskôr, alebo ju vôbec neberieme do úvahy.

 

7. Myslieť si, že žiadnemu z týchto vplyvov nepodlieham.

 

 

Zdroj: http://www.businessinsider.com/

Pridať komentár (0)