7 skrytých znakov toho, že si inteligentný

Martin Halada / 13. augusta 2016 / Lifehacking

Hlúpi ľudia si myslia, že už všetko vedia, naopak múdri a inteligentní sa často podceňujú. Napokon, vedie to k rozširovaniu poznania. Už staroveký Sokrates tvrdil slávne ,,Viem, že nič neviem“. Ako ale zistiť, či si inteligentný? Príznaky bývajú rôznorodé.

1. Chodil si do hudobnej školy

Andrew-Bird

Podľa výskumov má hudba enormný vplyv na kognitívne funkcie mozgu. Rozvíja slovnú inteligenciu, IQ a pomáha dosahovať výsledky. Nie nadarmo aj sám veľký Sherlock Holmes počas dumania nad zločinmi hral na husliach.

 

2. Si najstarší zo súrodencov

sisters-1109596_960_720

Nórski vedci zistili, že najstarší zo súrodencov majú priemerné IQ 103 bodov, kým druhorodení 100 a tretí v poradí 99. Teda prvorodení bývajú o trochu inteligentnejší – nie však oveľa, o tri inteligenčné body. Taktiež sú v živote o niečo úspešnejší. Nie je to údajne kvôli biologickým faktorom, ale jednoducho kvôli postaveniu v rodine, keďže najstarší súrodenci sú vždy v očiach rodičov najinteligentnejší a najzodpovednejší a musia sa postarať aj o mladších.

 

3. Si štíhly

a-slim-body-1440502_960_720

Existujú mnohé spôsoby posudzovania osobností. Jedným z nich je aj kritérium fyzického zovňajšku. A štíhli ľudia sú údajne inteligentnejší! Podľa autorov štúdie je to odôvodnené tým, že inteligentnejšie deti dosiahnu lepšie vzdelanie a vedia sa preto aj lepšie postarať o svoje zdravie. Na druhej strane, keď si prejedený, nie si to ty! Po výdatnom obede sa naozaj ťažšie rozmýšľa.

 

4. Skúšal si drogy/piješ alkohol

Drinking-Alcoholl

Ďalší výskum preukázal, že vysoké IQ v detstve, sa často prejavuje konzumáciou drog či alkoholu v dospelosti. Možno preto, aby to tu s tými všetkými hlupákmi vydržali, ako sa hovorí.:) Neznamená to však, že ked začneš piť, zmúdrieš. Skôr naopak.

 

5. Si ľavák

Left_handed_female_learns_calligraphy

Kedysi sa ľaváci považovali za kriminálnikov a ľaváctvo sa tvrdo trestalo, príp. ,,prerábalo“ na používanie pravej ruky. Vedci stále neodhalili, prečo medzi kriminálnikmi mierne prevažujú ľaváci. Neskôr prišli lichotivejšie výskumy, podľa ktorých ľaváci jednoducho rozmýšľajú inak, čo im umožňuje byť kreatívnejší a vynaliezavejší. Ľaváci excelujú v kombinovaní častí to nových celkov, či v práci so slovami a zoraďovaní slov do nových kategórii.

 

6. Naučil si sa čítať v mladom veku

Toddler_bemused_by_a_baby_book

V roku 2012 vedci porovnávali takmer 2 000 párov jednovaječných dvojčiat a zistili, že tie, ktoré sa naučili čítať v nízkom veku, majú lepšie rozpoznávacie funkcie mozgu. Čítanie pomáha podporovať nielen verbálne, ale aj neverbálne schopnosti, ako napríklad argumentáciu.

 

7. Veľa sa strachuješ

person-1205140_960_720

Na základe rôznych výskumov sa medzi vedcami začali vynárať dohady, že ľudia, ktorí sa viac strachujú, sú inteligentnejší. Podľa jedného z výskumov však sú títo ľudia inteligentnejší v práci so slovami, naopak, ľudia, ktorí sa menej strachujú, majú vyššiu neverbálnu inteligenciu.

zdroj: businessinsider.com, zdroj fotografií: businessinsider.com

Pridať komentár (0)