7 žien, ktoré ovládli Silicon Valley

Jakub Jablonický / 15. júla 2016 / Business

Technologické firmy majú reputáciu niečoho, kde ženy nájdeš iba ťažko. No v poslednom čase sa čoraz viac ženám darí vydobyť si svoju pozíciu na čele významných spoločností. Zoznam lídrov Silicon Valley je stále z veľkej časti mužský, no týchto 7 žien sa v ňom určite nestratí.

Michelle Zatlyn – Spoluzakladateľka CloudFlare

 michelle-zatlyn

Michelle Zatlyn, Matthew Prince a Lee Holloway spolu založili CloudFlare v roku 2009. Dnes má táto spoločnosť v rukách 10% internetového trafficu. V Apríli ako prví na svete aktivovali technológiu, ktorá urýchli načítavanie webstránok a aplikácií až o 15%.

Internetová dominancia CloudFlare pritiahla aj pozornosť investorov. Spoločnosť minulý september naraisovala 110 miliónov dolárov.

 

Stacy Brown-Philpot – CEO TaskRabbit

 stacy-brown-philpot

Stacy Brown-Philpot sa v apríli stala prvou Afroameričankou v pozícii CEO v Silicon Valley. Táto bývalá zamestnankyňa Googlu vstúpil do TaskRabbit v roku 2013. A nebála sa podniknúť ani nepopulárne ale nevyhnutné kroky, vrátane vyhadzovania zamestnancov, aby tento startup dostala späť na správnu cestu.

 

Safra Catz – Co-CEO Oracle

 safra-catz

Safra Catz a Mark Hurd prebrali opraty spoločnosti Oracle po tom, ako sa bývalý CEO Lary Ellison rozhodol v roku 2014 odstúpiť. Odvtedy sa spoločnosť pustila do hromadného nakupovania startupov, najmä s cieľom rozšíriť svoje portfólio cloudových služieb. V roku 2015 bola Safra Catz najlepšie zarábajúcou manažérkou v USA. Zarobila takmer 57 miliónov dolárov.

 

Susan Wojcicki – CEO YouTube

 susan-wojcicki

Odkedy pôsobí ako CEO YouTube, Wojcicki spravila v spoločnosti mnoho zásadných zmien. Pod jej vedením sa YouTube pustil do virtuálnej reality, živého vysielania a možnosťou vypnúť reklamy za 10 dolárov mesačne.

 

Marissa Mayer – CEO Yahoo

 marissa-mayer

Načo klamať, Yahoo sa jednoducho nedarí. Tržby sú dole, investori sú nespokojní a spoločnosť míňa peniaze na akvizície, ktoré ju nedokážu zachrániť. Nie je prekvapením, že mnoho prstov ukazuje práve na Marissu Mayer a jej neúspešnú snahu zmeniť veci k lepšiemu počas jej 4 rokov vo vedení.

No Marissa sa nevzdáva. Pevne stojí na čele spoločnosti a je odhodlaná dostať Yahoo z červených čísel.

 

Sheryl Sandberg – COO Facebook

 sheryl-sandberg

Sheryl Sandberg vo svojej reči pre absolventov UC Berkeley hovorila o tom, ako sa vyporiadal so smrťou svojho manžela Davea Goldberga v máji 2015. Jej komentáre o výdrži tvárou v tvár strate ukazujú, že ju netreba brať na ľahkú váhu, či už v biznise alebo v osobnom živote.

Posledný rok bola jediným rodičom pre svoje dve deti, zatiaľ čo viedla Facebook z pozície COO. Okrem toho tiež podporuje Globality – startup, ktorého misiou je podporovať globálnu ekonomiku tým, že umožní viacerým biznisom exportovať svoje produkty. No stále hovorí, že: „Byť matkou je pre mňa stále ten najdôležitejší job, aký som kedy mala.“

 

Meg Whitman – Prezidentka a CEO Hewlett Packard Enterprise, predsedníčka HP Inc.

 meg-whitman

Po rokoch klesajúcich ziskov sa Meg Whitman rozhodla urobiť radikálny krok. Rozdelila IT giganta Hewlett Packard na dva menšie podniky, s presnejšie definovanými zameraniami. Hewlett Packard Enterprise prevzal zodpovednosť za predaj hardvéru, ako sú servery a HP Inc. Sa zameriava na tlačiarne a počítače.

Zdroj: businessinsider.com,  Zdroj titulnej fotografie: huffingtonpost.com,  Zdroj fotografií: businessinsider.com

Pridať komentár (0)