8 dôvodov, ktoré ti bránia v osobnom raste

  • Na ceste za úspechom sa mnohokrát stretneš s rôznymi prekážkami
  • Pretaviť sny do reality nie je vždy jednoduché
  • Ak sa však nevzdáš, si na najlepšej ceste k ich splneniu
justin-luebke-43531
unsplash.com / Justin Luebke
  • Na ceste za úspechom sa mnohokrát stretneš s rôznymi prekážkami
  • Pretaviť sny do reality nie je vždy jednoduché
  • Ak sa však nevzdáš, si na najlepšej ceste k ich splneniu

Život nám ponúka nespočetné množstvo možností na sebarealizáciu. Znie to tak jednoducho, a predsa máš pocit, že sa už nejaké to obdobie točíš v bludnom kruhu? Určite v tom nie si sám. Zaujímavé je, že každý z nás si dobre uvedomuje, čo by ho urobilo šťastným, ako by mal zmeniť svoj život, keď chce zdravšie fungovať, alebo čo by dopomohlo k jeho osobnostnému rastu. A napriek tomu, že často o svojich plánoch  a snoch rozprávame, kade chodíme, naše úvahy sa akosi nepretavujú do reality. Čím to je?

Tu sú najčastejšie prekážky, s ktorými sa ľudia stretávajú – ak sa v nich nájdeš, je načase ich prekonať!

1. Máš predsudky

Chceš sa do niečoho pustiť, ale máš pocit, že o tom ešte nemáš dostatok informácií? Určite máš pocit, že pokiaľ do niečoho ideš, musíš o tom vedieť všetko. A presne to je problém. Môžeš sa venovať študovaniu kníh a odborných článkov tak dlho, ako je to možné, avšak treba si uvedomiť, že informácie a samotná realizácia môžu byť o niečom celkom inom. Niekedy je lepšie vedieť menej. Aspoň ti nehrozia žiadne prvoplánové predsudky.

2. Sužuje ťa strach

Toto je asi najčastejší pôvodca toho, že mnoho ľudí sa zmieta v neistote a kladie si otázku „čo ak?“. Tu platí asi len jedno základné pravidlo: neskúsiš – nezistíš. Väčšina z nás síce premýšľa nad tým, čo by chceli dosiahnuť, avšak často sa orientujeme primárne na to, ako sa niečo nedá, než by sme riešili to, ako by sa to predsa len dalo. Nie je to len strach z toho, že sa niečo nepodarí a nebude to fungovať, ale riešime aj to, čo si o nás okolie pomyslí a ako bude na náš prípadný nezdar reagovať.

Pamätaj, že ty si sám sebe pánom a myšlienky na mienku ostatných ťa len zbytočne vyčerpávajú. Na svete neexistuje človek, ktorý by nikdy nepocítil strach. A preto sa zameraj jedine na seba a konaj tak, aby si ty bol so sebou spokojný. Nedovoľ, aby ťa strach úplne ovládol. Ak urobíš prvý krok, napokon budeš šťastný, že sa ti podarilo cez to všetko preniesť.

3. Si perfekcionista

Nikto nie je dokonalý a pri dosahovaní vlastných cieľov to platí dvojnásobne. Každý niekde začínal, preto aj ty musíš rátať s tým, že sa na ceste za úspechom nevyhneš občasným prekážkam a nezdarom. Tieto však musíš vnímať ako niečo, čo ťa dokáže posúvať vpred. Nezáleží na tom, či si už hneď v úvode zvíťazil. Naďalej sa môžeš pokúšať dosiahnuť aspoň kúsok dokonalosti pri realizácii vecí, na ktorých ti záleží. Ak by si len nečinne čakal na to, kedy sa budeš cítiť úplne pripravený, mohlo by sa stať, že by ti to trvalo celú večnosť.

4. Porovnávaš sa s inými

Mať niekoho, kto je tvojou inšpiráciou, nemusí byť vôbec zlé. Musíš si však dať pozor, aby si sa s ním jedného dňa nezačal porovnávať. Každý z nás je jedinečný a mohlo by to viesť k pocitom menejcennosti. V tomto ohľade platí jednoduchá rada – snaž sa dať viac, než sám dostávaš. Ak sa ti to podarí, zmení to tvoj život k lepšiemu.

5. Uviazol si v stereotype

Asi každý z nás pocíti z času na čas určitú rutinu, ktorá nás síce nudí, ale zároveň aj brzdí v tom, aby sme podnikli nejaké kroky a urobili životné zmeny. Poznáš ten pocit, keď práca alebo škola zaberá takmer všetok tvoj čas a možno nemáš toľko času na veci, na ktorých ti záleží? Ak áno, je pochopiteľné, že časom nadobudneš pocit, že život ti závratnou rýchlosťou uniká pomedzi prsty. Jediným východiskom z tejto situácie je to, že sa ti podarí rozvrhnúť svoj čas naozaj dobre. Nezabudni však, že v tomto ohľade je dôležitá aj disciplína a nikto iný nemôže prevziať za tvoj život zodpovednosť.

6. Chýba ti plánovanie

Ak patríš medzi tých, čo by chceli stihnúť čo najviac vecí, ale nejako sa im to nedarí dosiahnuť, zamysli sa nad lepším plánovaním svojich aktivít. Ak si vytvoríš svoj vlastný systém, eliminuješ nečinnosť a zbavíš sa pochybností. Mať jasno v tom, čo a kedy máš urobiť je dôležité v dosahovaní tvojich cieľov. Nebudeš sa už viac musieť zamýšľať nad tým, čo je potrebné urobiť, ale jednoducho to urobíš.

7. Čakáš na schválenie od druhých

Skôr ako sa do niečoho pustíš máš tendenciu riešiť, či s tým ostatní súhlasia? Chyba! Možno sa ti už niekoľkokrát stalo, že si bol zo svojho úžasného plánu úplne uvelebený, no nakoniec ťa reakcie tvojho okolia znechutili. Nezamieňaj si však schvaľovanie tvojich plánov s hľadaním spätnej väzby. Tá môže byť naopak veľmi prospešná pre tvoje napredovanie.

8. Rýchlo sa vzdávaš

Je fajn mať určité návyky, dokonca sú ľudia, ktorým ani každodenná rutina nerobí vrásky. Ak sa ti však niekedy stane, že nesplníš niečo, čo za normálnych okolností robíš, nejde o koniec sveta. Deň alebo týždeň oddychu ti len prospeje. Hlavné je, aby si sa nevzdal svojej myšlienky, ale pokračoval v jej realizácii hneď ako to bude možné.

Zdroj: medium.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá