8-hodinový pracovný deň už nie je v kurze. Vyskúšaj pracovať 5 hodín denne a zistíš rozdiel

  • Nové trendy postihujú nielen svet módy, ale začínajú sa objavovať aj v oblasti práce
  • V súčasnosti prevláda názor, že pracovný týždeň by sa mal skrátiť o jeden deň, avšak tento plán je možné ešte vylepšiť
  • Ako by prípadne vyzeral skrátený pracovný týždeň s menej pracovnými hodinami komentuje odborník
Práca
unsplash - Bruce Mars
  • Nové trendy postihujú nielen svet módy, ale začínajú sa objavovať aj v oblasti práce
  • V súčasnosti prevláda názor, že pracovný týždeň by sa mal skrátiť o jeden deň, avšak tento plán je možné ešte vylepšiť
  • Ako by prípadne vyzeral skrátený pracovný týždeň s menej pracovnými hodinami komentuje odborník

Na tému koľko hodín by mal trvať ideálny pracovný deň nie je jednoduché odpovedať. Niekto pracuje rád a neprekáža mu ani 12 hodín práce denne, iný by to najradšej zalomil už po ôsmich a niekto po dvoch hodinách. Čo však hovoria vedci alebo spoločnosti, ktoré sa s malou dušičkou odvážili vyskúšať inú formu práce?

práca

Podľa výsledkov prieskumov a testov je menej naozaj niekedy viac. Zistilo sa, že menej odpracovaných hodín týždenne sa prejaví na spokojnosti zamestnancov, na ich zdraví a zároveň chuti do práce. Vyššia aktivita v práci znamená lepšie hospodárske výsledky firmy. Aby spoločnosti vyťažili čo najviac, stačí aby skrátili pracovný týždeň na 4 dni, samozrejme, pri zachovaní rovnakej výšky platu.

Trendov ako pracovať efektívnejšie je čoraz viac

Tento systém je však možné ešte vylepšiť a pracovať dokonca menej bez straty pracovného výkonu. Hovorí sa tomu pracovný deň 1-6. Človek teda začína pracovať o jednej hodine poobede a končí o šiestej hodine večernej. V konečnom dôsledku tak pracuje 5 hodín denne.

práca

Prečo však začína pracovať až o jednej hodine? Odpoveď je pomerne jednoduchá. Nie každý totiž miluje ranné vstávanie do práce. Niekto si rád dlhšie pospí, iný človek chce vyťažiť maximum z doobedňajších hodín a stráviť čas športom alebo napríklad na výlete.

Ľudia, ktorí mali to šťastie vyskúšať tento systém práce ho veľmi oceňujú. Najlepšiu časť dňa totiž venujú aktivitám, ktoré milujú. Výsledkom je to, že majú zvýšenú hladinu endorfínov a sú celkovo spokojnejší. Spokojný človek podáva omnoho lepší pracovný výkon. Tí, ktorí tento systém vyskúšali si ho nevedia vynachváliť. Po aktívnej prvej časti dňa mal totiž človek obrovskú chuť pracovať až do večerných hodín. Došlo tak k priam ideálnemu vyváženiu medzi voľnom a prácou.

O klasickom 40-hodinovom pracovnom týždni sa dnes vyjadruje pomerne negatívne množstvo odborníkov. Tento systém bol vytvorený kvôli robotníkom, ktorí v minulosti takmer nemali čas na oddych. V dnešnej dobe sa ozýva čoraz viac nespokojných hlasov z radov pracovníkov, ktorí považujú túto pracovnú dobu za neefektívnu a volajú po zmene. Ako to bude vyzerať v budúcnosti?

 

Skrátený pracovný týždeň a hodiny na Slovensku

Ako by však vyzeral zákonom schválený 4-dňový pracovný týždeň u nás? Čo by sa stalo so zamestnancami a s firmami? Na to sme sa pýtali ekonomického analytika Michal Lehutu z VÚB Banky.

„Skracovanie pracovného času môže byť efektívne v tom, že zväčša zvyšuje produktivitu práce na jednu odpracovanú hodinu, ako ukazujú viaceré štúdie. Na celkovú produkciu a príjmy má však skôr negatívny vplyv,“ hovorí pre Startitup s tým, že v konečnom dôsledku by to malo byť na každom človeku zvlášť, koľko sa rozhodne pracovať a koľko svojho času si bude užívať voľno. So všetkými dôsledkami (vrátane výšky príjmu), ktoré k tomu patria.

Väčšina pracovných zmlúv je prednastavená na 8-hodinový pracovný čas, podnikatelia však môžu podľa Lehutu dobrovoľne meniť podmienky po dohode so zamestnancami. „Možnosťou je tiež napríklad zmeniť výrobné zmeny z troch 8-hodinových na štyri 6-hodinové,“ dodáva.

Zdroje: Forbes.com, Cnbc.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech