8 kníh, ktoré zmenia tvoj pohľad na svet a ľudí v ňom

Martin Halada / 8. augusta 2016 / Zaujímavosti

Chceš byť človekom, ktorý vie niečo o všetkom? Ktorý sa dokáže porozprávať s umelkyňou, politikom aj vedcom? Nestačí čítať to, čo si čítal doteraz. V kníhkupectve treba zájsť až za zónu komfortu. Pripravili sme pre teba zoznam kníh, ktoré z teba spravia všestrannejšieho človeka. Pozorne čítaj.

1. ,,Nezabíjajte vtáčika“ od Harper Lee

to-kill-a-mockingbird

foto: abovethelaw.com

Táto kniha z roku 1960 o advokátovi Atticusovi Finchovi, ktorý sa rozhodne obhajovať černocha, sa ihneď stala bestsellerom. Finchove právnické vzdelanie a túžba pomôcť narazia na priveľkú prekážku v podobe rasovej neznášanlivosti, strachu a odsudzovania. Román je považovaný za jedno z najvýznamnejších diel americkej literatúry a autorka Harper Lee zaň dostala Pulitzerovu cenu. Okrem rasizmu sa knihou prelína aj otázka rodičovstva.

 

2. Orwellov román ,,1984″

1984

foto: carra-lucia-books.co.uk

George Orwell napísal v roku 1948, v čase, keď sa rozmáhali komunistické režimy, predpoveď toho, ako bude vyzerať svet v roku 1984. Totalitný režim vo svojom diele doviedol až do krajnosti a vytvoril tak výstrahu toho, kam až môže štátna moc zájsť. V diele je hlavný hrdina cez obrazovku neustále sledovaný Veľkým bratom, predstaviteľom komunistickej diktatúry. Orwell tak inšpiroval okrem iného aj tvorcov reality show Big Brother. Autor v románe demonštruje ako ľudské vnímanie reality a komunikáciu možno ovplyvniť jazykom a slovami, ktoré obsahuje. Nielen newspeakom, oficiálnou rečou Orwellovho antiutopistického režimu, ale vôbec akýmkoľvek jazykom. V neposlednom rade kniha odkrýva rovinu lásky a nastoľuje otázku ako silná láska vlastne je a čo všetko dokáže prekonať?

 

3. ,,Harry Potter a kameň mudrcov“ z pera J. K. Rowling

harry-potter-and-the-sorcerers-stone-hd-wallpaper

foto: shminhe.com

Nie je to tak dávno, čo J.K. Rowling očarila svet svojimi knižkami o mladom čarodejníkovi s jazvou na čele. Rovnako ako Harry, aj autorka sa ,,cez noc“ preniesla z obyčajnej každodennej reality do magického sveta, kde je hrdinkou, ktorú pozná prakticky každý. Všetko to odštartovala kultová kniha Harry Potter a kameň mudrcov, rozprávka, ktorá si získala nielen detské srdcia. O Harryho popularite svedčí aj šesť pokračovaní tohto diela, ktoré z poličiek kníhkupectiev mizli ako teplé rožky, ale aj to ako preslávil herca, ktorý ho stvárnil vo filmovom prevedení.

 

4. Darwinove dielo ,,Pôvod druhov“

darwin

foto: goodreads.com

Kniha O pôvode druhov je základom modernej biológie. Položila základy evolúcie a teórie ,,prirodzeného výberu“, kde v neľútostných zákonoch prírody prežije iba najsilnejší jedinec. Pôvod druhov je protipólom klasickej kresťanskej teórie o stvorení človeka. Bez ohľadu na to, či si zástancom kresťanskej teórie alebo nie, tento monument biológie by mal patriť do tvojej knižnice, aby si pochopil biologickú stránku veci. Darwin túto knihu napísal na základe množstva experimentov v teréne po celom svete a súdobých poznatkov z botaniky, zoológie či geológie.

 

5. ,,Krátka história času“ od Stephana Hawkinga

A-Brief-History-of_3063073k

foto: telegraph.co.uk

Hawking je považovaný za najlepšieho vedca súčasnosti. Svojou prácou o čiernych dierach nadviazal na Einsteinovu teóriu relativity. Najnovšie mu pridal na popularite aj film Teória všetkého. Ako vlastne vznikol vesmír? Môžeme cestovať časom? Ak chceš pochopiť vesmír, toto je kniha, po ktorej by si mal siahnuť. Vedec podáva veľké teórie takým spôsobom, aby ich pochopil aj bežný človek.

 

6. Sun Tzu a jeho ,,Umenie vojny“

The-Art-of-War_book-cover-poster

foto: allthelyrics.com

Vojenský generál a filozof Sun Tzu napísal Umenie vojny pre potreby čínskych vojenských operácii. Vďaka jej cenným radám ju však dnes využívajú športoví tréneri, politici či podnikatelia. Knižka sa dotýka takmer všetkých vojenských teórií, akými sú stratégia, psychológia, meteorológia, topografia, ale aj politika, ekonómia, história či filozofia.

 

 

7. ,,Ako získať priateľov a pôsobiť na ľudí“ od Dala Carnegieho

how to

foto: whetyourwoman.com

Dale Carnegie bol svojho času vyhľadávaný poradca svetových vodcov. Jeho najznámejšia kniha Ako získať priateľov a pôsobiť na ľudí ti pomôže získať kľúč k hodnotným medziľudským interakciám. Či už ide o súkromný život alebo obchodné rokovania.

 

8. David McRaney s knihou ,,Nie ste tak múdri, ako si myslíte“

you

foto: overdrive.com

Ak prenikneš za hranicu ega a nenecháš sa uraziť názvom tejto knihy, môžeš nájsť skutočný poklad. Myslíme si, že každé naše rozhodnutie je dokonale racionálne, v skutočnosti však väčšinou vychádza z nášho podvedomia, našich túžob a skreslení našej mysle. Každá myseľ má svoje skreslenia, svoju mapu reality, ktorá však často nezobrazuje svet hodnoverne. Rozšír svoje vnímanie s psychologickými poznatkami Davida McRaneyho.

Zdroje: businessinsider.com, martinus.sk, zdroj titulnej fotgrafie: pixabay.com

 

Pridať komentár (0)