8 z 10 Slovákov to nezvládne. Over si vedomosti v teste z literatúry, dá zabrať aj slovenčinárkam

  • Literatúra neoddeliteľnou súčasťou našich životov
  • Over svoje znalosti a presvedč sa, na akej úrovni máš vedomosti týkajúce sa práve literárnych diel
J. D. Salinger, Malý princ
wikimedia/ Lotte Jacobi,Rüdiger Koch
  • Literatúra neoddeliteľnou súčasťou našich životov
  • Over svoje znalosti a presvedč sa, na akej úrovni máš vedomosti týkajúce sa práve literárnych diel

Literatúra je takým zázračným oknom do ľudskej mysle a duše, ktoré nám umožňuje preniknúť do rôznych svetov, prežiť dobrodružstvá, objaviť múdrosť a pochopiť hlboké emócie rôznych postáv.

Je to umelecký prostriedok, ktorý nám dáva možnosť prekročiť hranice času a priestoru, ponoriť sa do iných kultúr a spoznať myšlienky a pocity iných ľudí.

Literatúra má schopnosť nás inšpirovať, povzbudzovať, ale aj otvárať diskusie o dôležitých témach a problémoch nášho sveta. Pripravili sme si pre teba kvíz, ktorý preverí tvoje vedomosti týkajúce sa slovenskej, no aj svetovej literatúry. Zisti, ako na tom si, a podeľ sa o tvoj výsledok. Nezabudni, že správnych odpovedí na otázku môže byť aj viacero.

Do tvorby V. Šikulu nepatrí dielo:

V. Šikula TASR/Vladimír Benko
Správne! Nesprávne!

Dielo Pomocník napísal Ladislav Ballek. Vincent ŠIKULA sa narodil 19. októbra 1936 v Dubovej. Vyštudoval na Štátnom konzervatóriu v Bratislave lesný roh. Počas štúdia na konzervatóriu pôsobil ako organista v Ivanke pri Dunaji. Po skončení vojenčiny pôsobil ako učiteľ v Ľudovej škole umenia v Modre. Istý čas bol redaktorom literárneho časopisu Romboid, potom pracoval ako dramaturg Slovenskej filmovej tvorby (1969 – 1973). Až do roku 1992 bol redaktorom pôvodnej tvorby vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ. V rokoch 1997 – 1999 bol predsedom Spolku slovenských spisovateľov. Zomrel 16. júna 2001 v Modre.

Autorom románu Námestie svätej Alžbety je:

busta spisovateľa wikimedia/Alina Ferdinandy
Správne! Nesprávne!

Rudolf JAŠÍK sa narodil 2. decembra 1919 v Turzovke. Študoval na gymnáziu v Kláštore pod Znievom a popri zamestnaní aj na Baťovej obchodnej škole v Zlíne. Pre nezhody s majstrom na pracovisku a s vedením podniku ho v roku 1938 prepustili z práce a vylúčili zo školy. Zúčastnil sa odboja na Kysuciach, v roku 1940 ho zatkli a na päť mesiacov uväznili v Čadci a Trenčíne. Potom dostal povolávací rozkaz a bol odvelený na ukrajinský front (1941 – 1943), neskôr na Kaukaz. Za protivojnové zmýšľanie ho väznili v posádkovej väznici a degradovali z desiatnika na vojaka. Po demobilizovaní v marci 1944 vstúpil do kysuckého partizánskeho oddielu. Po oslobodení pracoval v štátnej správe, ale aj ako novinár a kultúrny pracovník viacerých regionálnych inštitúcií. Zomrel náhle 30. júla 1960 v Bratislave na pooperačné komplikácie, pochovaný je v Partizánskom.

Román 1984 od Georga Orwella je:

George Orwell wikimedia/Cassowary Colorizations
Správne! Nesprávne!

Román 1984 je jedno z najznámejších diel svetovej literatúry. Spája v sebe prvky spoločensko-politického a vedecko-fantastického románu. Je obžalobou komunistickej diktatúry, ktorá roku 1984 ovládla všetko, vrátane ľudského myslenia. Román opisuje osudy čestného, citlivého a uvažujúceho jednotlivca (Winstona Smitha), ktorý sa vzoprie systému, za čo platí krutú daň. George Orwell touto knihou už v roku 1948 ponúkol víziu, ktorá sa neskôr stala realitou.

Román Johna Steinbecka O myšiach a ľuďoch prináša príbeh o:

John Steinbeck wikimedia/US Government

Potrebný počet správnych odpovedí: 3

Správne! Nesprávne!

Americký spisovateľ John Steinbeck je nositeľom Nobelovej ceny za literatúru z roku 1962. Novela O myšiach a ľuďoch je príbeh sezónnych robotníkov z drsného farmárskeho amerického západu. V čase hospodárskej krízy sa stretávajú ľudia z okraja spoločnosti, ktorí však ešte stále dúfajú, že uskutočnia svoj americký sen a získajú kus pôdy, na ktorej si postavia dom... a lásku. Centrom dramatického príbehu je vzťah fyzicky mocného, no duševne zaostalého Lennieho a bystrého, praktického Georga, ktorí sú odkázaní jeden na druhého. A potom im cestu skríži žena...

Ktorí z nasledujúcich autorov vo svojej tvorbe vyjadrovali obdiv k svetu detí, k ich čistému videniu a hodnoteniu skutočnosti?

Malý princ wikimedia/Rüdiger Koch

Potrebný počet správnych odpovedí: 2

Správne! Nesprávne!

Milan RÚFUS sa narodil 10. decembra 1928 v Závažnej Porube. V rokoch 1948 – 1952 študoval slovenčinu a históriu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po skončení štúdia zostal na Filozofickej fakulte, kde pôsobil ako asistent, neskôr docent dejín českej literatúry 19. a 20. storočia až do odchodu do dôchodku. Medzitým (1971 – 1972) pôsobil na Instituto Universitario v Neapole, kde prednášal slovenský jazyk a literatúru. Žil a tvoril v Bratislave. Zomrel 11. januára 2009.Antoine Marie Jean-Baptiste Roger, comte de Saint-Exupéry, známy len ako Antoine de Saint-Exupéry, bol francúzsky spisovateľ, letec, často tiež považovaný za filozofa. Medzi jeho najznámejšie diela patria Zem ľudí, Citadela a Malý princ.

Motív žitného poľa v románe Kto chytá v žite symbolizuje:

Kto chytá v žite, ceduľa wikimedia/Robin Sones
Správne! Nesprávne!

Jedno z najvýznamnejších diel americkej literatúry minulého storočia bezpochyby poznačila doba jeho vzniku – J. D. Salinger ho publikoval v r. 1951 –, no napriek tomu je stále aktuálne. Autor ho pôvodne napísal ako román pre dospelých, ale vďaka téme tínedžerskej vzbury proti svetu dospelých a živému, slangovému jazyku si ho veľmi rýchlo obľúbila dospievajúca mládež a hlavný protagonista románu a antihrdina Holden Caulfield sa stal ikonou vtedajšej generácie násťročných.Príbeh rozprávaný sedemnásťročným Holdenom zachytáva necelé tri dni jeho cesty domov po nedobrovoľnom odchode z prípravky v Pencey, jeho blúdenie predvianočným New Yorkom, kde sa konfrontuje s množstvom ľudí, medzi ktorými sú spolužiaci, bývalý učiteľ, vidiečanky zo Seattlu či prostitútka a jej pasák. Holdenovo putovanie v priestore je však predovšetkým putovaním v duchovnom zmysle: putovaním za sebauvedomením a sebapoznaním, putovaním z izolácie k pocitu spolupatričnosti s okolitým svetom. Postoje mravne čistého tínedžera búriaceho sa proti pretvárke, malomeštiactvu a skostnateným názorom môžu byť aj dnes príkladom a inšpiráciou pre každého z nás, či už máme sedemnásť, alebo sedemdesiat rokov.

Kto chytá v žite je román:

na snímke je chlapec, ktorý sedí v žite wikimedia/Pavel Marianov
Správne! Nesprávne!

Román Kto chytá v žite je celosvetový fenomén: od čias svojho vzniku bol preložený do takmer všetkých svetových jazykov. Každý rok sa z neho predá okolo 250 000 výtlačkov a doteraz sa predalo 65 miliónov kníh. V ankete vydavateľstva Modern Library čitatelia zaradili Kto chytá v žite medzi sto najlepších po anglicky písaných románov 20. storočia.

Ktorú hru jej samotný autor Ivan Stodola nazval „satirou na falošne chápaný humanizmus"?

Ivan Stodola wikimedia/Slovenské kníhkupectvo
Správne! Nesprávne!

Idea hry je jasná: každý človek má právo na prácu a slušnú existenciu.Meštiacka dobročinnosť nie je nič iné ako vykorisťovanie zahalené pláštikom falošného humanizmu.

Slovenské národné divadlo začalo svoju činnosť slávnostným otvorením v roku:

SND wikimedia/flightlog
Správne! Nesprávne!

Slovenské národné divadlo bolo založené v roku 1920 a pod vedením Oskara Nedbala dosiahla opera vysokú úroveň. Vďaka renomé a špičkovým umelcom je tunajšia opera tajným tipom medzi znalcami klasickej hudby.

Dej románu Adam Šangala sa odohráva na historickom pozadí:

kniha Adam Šangala Antikvariát Starý svet
Správne! Nesprávne!

Adam je postava poddaného človeka z mäsa a krvi, ktorý odmieta celý život skláňať hlavu pred mocnými a bohatými. Adam Šangala predstavuje tak trochu iný obraz pomerov v 17. storočí.Jégé sa vo svojej najznámejšej próze s pomerne lineárnym príbehom sústredil viac na rovinu filozofických úvah ako na dramatické zápletky, hoci ani o tie nie je núdza. Spoločnosť, ktorá sa zmietala v náboženských rozporoch reformácie a protireformácie, poskytovala spisovateľovej fantázii istú možnosť na vyslovenie a deklarovanie vlastných názorov. Podrobne sleduje svojho Adama s jeho druhom na úteku z rodnej Oravy až po Trnavu.

8 z 10 Slovákov tento kvíz nezvládne. Over svoje vedomosti v teste z literatúry, ktorý dá zabrať aj slovenčinárkam
Máš sa v čom zlepšovať.

Okuliare položené na knihe

Tvoje vedomosti v oblasti literatúry nie sú síce 100 %, no veríme, že si aj vďaka tomuto kvízu nadobudol aspoň pár nových informácií. Pošli tento kvíz priateľom a porovnajte, ako sú na tom vaše vedomosti.
Nie je to až také zlé.

Okuliare položené na knihe

Literatúra pre teba nie je až taká veľká neznáma, no je tu priestor na zlepšenie. Pošli tento kvíz svojim priateľom a porovnajte, ako sú na tom vaše vedomosti.
Excelentné!

Okuliare položené na knihe

Vidno, že máš literatúru v malíčku. Gratulujeme! Pošli tento kvíz svojim priateľom a porovnajte, ako sú na tom vaše vedomosti.

Zdroje: World History Encyclopedia, Slovenské literárne centrum

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá