81-ročná vdova býva sama na ostrove, ktorý bol predmetom hádky medzi Japonskom a Južnou Kóreou

  • Obyvateľka Južnej Kórei Kim Sin-yeo sa presťahovala spolu so svojím manželom na ostrovy Tokto v roku 1991
  • Dnes má 81 rokov a ani smrť jej manžela a zdravotné ju nepresvedčili, aby sa vrátila na pevninu
kim
cnn
  • Obyvateľka Južnej Kórei Kim Sin-yeo sa presťahovala spolu so svojím manželom na ostrovy Tokto v roku 1991
  • Dnes má 81 rokov a ani smrť jej manžela a zdravotné ju nepresvedčili, aby sa vrátila na pevninu

V roku 1991 sa obyvateľka Južnej Kórei Kim Sin-yeo presťahovala spolu so svojím manželom na jeden z opustených ostrovov, ktoré boli predmetom dlhodobého sporu medzi Japonskom a Južnou Kóreou. Ostrovy Tokto pozostávajú z asi 90 malých ostrovčekov. Skupina ostrovov sa nachádza asi 87 km od pobrežia Kórejského polostrova. Dnes ostrovy patria pod Južnú Kóreu.

Manželský pár bol jedinou dvojicou, ktorá tu trvalo žila. Samozrejme, ostrovy navštevovali turisti, alebo ľudia, ktorí mali na starosti údržbu majáka. Nevýhodou takéhoto života je to, že ostrovy sú odrezané od sveta a v prípade problému nemôže prísť pomoc okamžite. Rizikom je aj počasie. Ostrovy môže totiž v prípade nepriaznivého počasia zaliať voda. Našťastie vo vodách žije množstvo rýb, takže človek by v prípade problémov nezomrel hladom. Kim sa až donedávna živila ako potápačka.

Postupom času sa jej však zhoršilo zdravie a musela sa svojej milovanej práce vzdať. Dnes je jedinou obyvateľkou ostrovov. Jej manžel Kim Sung-do totiž zomrel v októbri minulého roka. Na prekvapenie, strata milovaného muža nezmenila jej postoj k ostrovom. Aj napriek pokročilému veku a tomu, že ostrovy sú odrezané od sveta tu chce zostať bývať.

Podľa jej názoru je bývanie na ostrovoch bezstarostné a človek len relaxuje. Kim momentálne žije so svojou dcérou Kim v meste Pohang v Južnej Kórei. Jej ostrovný domov je totiž rekonštruovaný. Vrátiť sa tak bude môcť až v apríli. Pravdepodobne však ostane jedinou obyvateľkou ostrovov.

Aj keď je o bývanie na tomto mieste pomerne veľký záujem zo strany obyvateľov Južnej Kórei, pravdepodobne sa tu nikdy húfne nepresťahujú. Miestna vláda totiž neplánuje podporovať rozvoj bývania na ostrovoch. Podľa predstaviteľa vlády je tu miesto iba pre jedno obydlie. V prípade, že sa zdravie Kim zhorší natoľko, že nebude môcť bývať sama sa tu plánuje presťahovať aj jej dcéra spolu so svojim manželom.

zdroj: cnn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech