9 dôvodov, prečo práca v startupe nie je pre každého

  • Pracujem v startupe. Neznie to sexy? No ani tu zamestnanci nemajú na ružiach ustlané. V článku si prečítaj 9 nástrah, s ktorými musíš rátať, ak chceš pracovať pre startup.
image_1441933422.jpeg
  • Pracujem v startupe. Neznie to sexy? No ani tu zamestnanci nemajú na ružiach ustlané. V článku si prečítaj 9 nástrah, s ktorými musíš rátať, ak chceš pracovať pre startup.

 

Každá minca má dve strany, rovnako aj práca v startupe. Na jednej strane super kolektív, flexibilný pracovný čas, žiadny dress code, nové pracovné výzvy v mladom veku a neskutočne veľa skúseností. Na druhej strane flexibilita v pracovnom čase znamená od nevidím do nevidím, za pomerne málo peňazí, namiesto jednej pracovnej pozície zastávaš naraz niekoľko a často aj také, o ktorých si ani netušil. Startupový život je jednoducho diametrálne odlišný od práce v korporácii. Prináša mnoho výhod, ale aj nevýhod a ak nie si pripravený prekonať nižšie uvedené nástrahy zamestnanca v startupe, radšej na to hneď zabudni.

 

Keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú!

Zdarma jedlo, pivo a iné služby. Ktovie prečo ti toto všetko zamestnávateľ ponúka? Jednoducho preto, že nechce aby si išiel domov. V takomto prípade záverečná neexistuje. Startup, najmä na začiatku svojej cesty, potrebuje každý kúsok všetkých svojich zamestnancov, čo sa prejavuje na veľmi, skutočne veľmi, dlhých pracovných dňoch.

 

Pracujem len do výšky svojho platu. HA, v startupe to neplatí!

Mohol by si sa nazdávať, že výmenou za nekonečnú pracovnú dobu dostaneš aspoň poriadne zaplatené. V začiatočných fázach asi ťažko. Pokiaľ startup nedosiahne určitú stabilnú pozíciu a bezpečné financovanie budú zamestnanci pravdepodobne platení pod trhovou úrovňou. Na druhej strane možnosť budúceho rastu či percentá z podielu startupu sú peknou motiváciou.

 

 

Podiel neznamená nič, až do chvíle, od ktorej znamená všetko!

V nadväznosti na vyššie spomenutú výhodu podielu na vlastníctve, sa treba trochu viac zamyslieť. Podiel neznamená nič, pokiaľ podnik niečo nedokázal a nemá hodnotu. A ďalej, ak sa startupu bude dariť, je potrebné sa zmieriť so zmenšovaním podielu. Koláč sa zväčšuje, ale tvoj kúsok nerastie spolu sním. Dobrou správou však je, že ak sa delia podiely je to znamenie, že hodnota podniku rastie. Podiel, akokoľvek malý je vstupenkou na vysnívanú zelenú pastvinu.

 

Startup je neustále 6 až 12 mesiacov pred krachom!

Podľa jednej definície je startup vysokorizikový a rýchlo rastúci podnik. Vo väčšine prípadov v startupe rast nahrádza zisk. Väčšinou sa spoliehajú na vonkajší kapitál, čo vytvára situáciu nazývanú runway (pristávacia dráha). A ako každá skutočná pristávacia dráha, aj v tomto prípade má svoj koniec. Startupy obyčajne, potom ako získajú financovanie, majú približne 6 až 12 mesiacov na runway, kde už nie je priestor na omyly. Teda, ak tvoj zamestnávateľ nepreukáže hodnotu spoločnosti v priebehu tejto doby, bude ti musieť znížiť plat alebo dokonca o svoju prácu prídeš. Bolí to, ale je to tak – startupy prichádzajú o peniaze neustále.

 

Budeš musieť robiť omnoho viac, ako vieš!

Je možné, že si boli do startupu prijatý na špecifickú pozíciu, a že na túto pozíciu boli aj konkrétne špeciálne požiadavky. Avšak už pár minút po tom, ako začneš pracovať zistíš, že všetko je úplne inak. Na vizitke možno budeš mať napísanú len jednu pozíciu, ale úloh budeš mať omnoho viac. Pracovné prostredie startupov funguje na princípe pomôž, kde je treba. Je možné, že v priebehu jedného dňa budeš musieť komunikovať so zákazníkom, pripravovať pitch a to všetko popri práci CFO. Na druhej strane si na vlastnej koži vyskúšaš, aké je to byť podnikateľom.

 

 

Všetka práca môže vyjsť navnivoč!

Nie je nič demotivujúcejšie, ako vidieť niekoľkodňovú alebo niekoľkomesačnú prácu vyletieť von komínom. Vitaj vo svete startupov! Veci sa menia neustále a je možné, že startup, v ktorom ťa včera prijali, bude zajtra vyzerať úplne inak. Just go with it! Nikdy nevieš, či nie ste ďalší Odeo zmenené na Twitter alebo Burbn, teraz Instagram.

 

Na všetko musíš prísť sám!

Startupy väčšinou nemávajú trainee program, ani nič také, ako zaučenie do práce. Vo väčšine prípadov si rovno hodený do vody a musíš sa naučiť plávať sám. Zakladatelia startupov majú dosť svojej práce, a nemajú čas učiť nového člena všetko od základov. Najali ťa aby si im pomohol a to hneď, ak nie skôr. Jediné, čo ti poskytnú je ich vízia a motivácia.

 

Každý deň je novým dobrodružstvom!

Rád plánuješ svoj deň od rána až do večera, rád sa svojho rozvrhu aj striktne držíš? Tak na prácu v startupe radšej zabudni, mohla by ti spôsobiť nemalú psychickú ujmu. Rýchle tempo vývoja startupu môže znamenať, že hoci si mal na dnes iné plány, musíš riešiť, čo príde. Preto radšej nič neplánuj. Nepredvídané, dôležité udalosti by aj tak tvoj rozvrh úplne rozhádzali.

 

Tvoj zamestnávateľ pravdepodobne neuspeje a skončí!

Posledná, avšak o tom dôležitejšia, vec je tá, že je viac ako veľká šanca, že tvoj zamestnávateľ na trhu neuspeje a ty tak prídeš o prácu. To je dennodenná neistota práce v startupe. Na druhej strane, už to, že startup prijíma zamestnancov, je znamenie, že má financovanie a príjmy a teda už prekonal niekoľko prekážok a, dúfajme, smeruje za svetlom na konci tunela.

 

Nič nie je čiernobiele a každá spomenutá nevýhoda má aj výhodu. Ak si pripravený prekonať spomenuté negatíva, čaká ťa neuveriteľne vzrušujúca práca na niečom novom a ak sa všetko dobre podarí úspechy, ktoré by si v korporácii možno nikdy nedosiahol. Napriek všetkým spomenutým nevýhodám, je práca v startupe skvelou skúsenosťou, ktorá ťa možno aj za prvý mesiac naučí viac ako celý rok v škole. Ak nájdeš ten správny startup pre teba, tak adrenalín a radosť z toho, že pracuješ na niečom novom a zmysluplnom, namiesto toho aby si celý deň prekladal papiere v zahraničnej korporácii, prekonajú všetky prípadné problémy a prekážky.

 

Zdroj: www.inc.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá