9 kníh, ktoré inšpirovali Elona Muska

Simona Hanzelová / 18. apríla 2017 / Zaujímavosti

zdroj: twitter.com/Amazon

Elon Musk, inovátor a muž, ktorý stojí za tými najodvážnejšími projektami súčasnosti, bol už od svojho útleho veku vášnivý čitateľ. Pozri sa, ktoré knihy najviac ovplyvnili jeho život.

Stopárov sprievodca galaxiou – Douglas Adams

zdroj: Amazon

 

Musk tvrdí, že keď mal 12 až 15 rokov, prechádzal akousi existenčnou krízou a v snahe nájsť odpovede na svoje otázky trávil čas čítaním diel Friedricha Nietzscheho a Arthura Shopenhauera. Nepomohlo to. Až potom, keď narazil na knihu Stopárov sprievodca galaxiou, našiel odpoveď na základnú otázku života, ktorou je číslo 42. Háčik je ale v tom, že si už nikto nepamätá, ako základná otázka života znela. A práve z tohto si Musk odniesol dôležité ponaučenie: ,,Ak viete sformulovať tú správnu otázku, odpoveď je potom hračka.“

Pán Prsteňov – J. R. R. Tolkien

zdroj: Amazon

 

Práve vďaka Tolkienovmu najznámejšiemu dielu si Elon Musk uvedomil, že zachrániť svet môžu aj tí najmenej pravdepodobní hrdinovia. ,,Malí hobiti sa vydali zachrániť svet, aj keď to od nich nikto nechcel, ale jednoducho to tak cítili,“ povedal na margo tejto knihy Elon Musk.

Benjamin Franklin: American Life – Walter Isaacson

zdroj: Amazon

 

Musk priznal, že bol hlboko inšpirovaný Benjaminom Franklinom, mužom, ktorý začínal od nuly a bol v podstate dieťaťom na úteku. Elon, ktorý vyrastal v Juhoafrickej republike, zažil tiež podobný príbeh – po ukončení strednej školy odišiel do Kanady a odtiaľ do USA, kde napokon zakotvil v Sillicon Valley.

Einstein: Jeho život a vesmír – Walter Isaacson

zdroj: Amazon

 

Musk sa z Einsteinovej biografie naučil veľa: ,,Od koho iného sa učiť, ak nie od muža, ktorý svojou inteligenciou a ambíciami zmenil svet?“ 

Howard Hughes: His Life and Madness – Donald L. Barlett a James B. Steele

zdroj: Amazon

 

Ide o biografiu excentrického filmára a leteckého magnáta. Niet divu, že práve kniha o mužovi, ktorý pracoval v rôznych priemyselných odvetviach a rozširoval hranice lietania, Muska natoľko zaujala.

Nadácia – Isaac Asimov

zdroj: Amazon

 

Musk je fascinovaný prieskumom vesmíru už od svojich detských čias. V rozhovore z roku 2013 priznal, že táto trilógia o páde Galaktickej Ríše ho naučila, že civilizácie sa pohybujú v určitých cykloch a je veľmi pravdepodobné, že séria určitých udalostí spôsobí úpadok technológií.

Mesiac je drsná milenka – Robert Heinlein

zdroj: Amazon

 

Tento ocenený sci-fi román, ktorý bol prvýkrát publikovaný v roku 1966, podáva obraz dystopie v nie až tak veľmi vzdialenej budúcnosti. Kniha poskytuje presne ten druh fantasy sveta, ktorý je v súlade s aktívnou predstavivosťou, ktorou Musk disponuje.

Superintelligence – Paths, Dangers, Strategies – Nick Bostrom

zdroj: Amazon

 

V tejto knihe Bostrom skúma, čo by sa stalo, keby umelá inteligencia potlačila tú ľudskú. ,,S umelou inteligenciou musíme zaobchádzať mimoriadne opatrne, pretože je nebezpečnejšia, ako nukleárne zbrane,“ povedal Musk.

Zero to One: Notes on Startups, or How to Build the Future – Peter Thiel

zdroj: Amazon

 

Spoluzakladateľ spoločnosti PayPal, Peter Thiel, sa v tejto knihe s čitateľmi podelil so svojimi úvahami o startupoch. ,,Peter Thiel založil niekoľko prelomových spoločností a v tejto knihe ukazuje ako,“ povedal Musk.

zdroj článku: businessinsider.com 

Pridať komentár (0)