9 kníh, ktoré odporúčajú úspešní Slováci

  • Ktoré knihy skutočne stoja za pozornosť? Oslovili sme 6 úspešných ľudí z biznisu, aby nám odporučili to najkvalitnejšie, čo ich v poslednom období zaujalo. Tieto knihy vám poodhalia mnohé zaujímavosti o úspešných svetových firmách a podnikateľoch, z ktorých môžete čerpať množstvo inšpirácie pre svoj osobný či profesijný rast. Nech sa páči.
image_1439113780.jpeg
  • Ktoré knihy skutočne stoja za pozornosť? Oslovili sme 6 úspešných ľudí z biznisu, aby nám odporučili to najkvalitnejšie, čo ich v poslednom období zaujalo. Tieto knihy vám poodhalia mnohé zaujímavosti o úspešných svetových firmách a podnikateľoch, z ktorých môžete čerpať množstvo inšpirácie pre svoj osobný či profesijný rast. Nech sa páči.

 

Michal Meško (CEO, Martinus.sk)

 

Michal Mesko

 

zero 

Zero to One (Peter Thiel) – Je to pomerne krátka, ale o to zaujímavejšia kniha. Peter Thiel, spoluzakladateľ PayPalu, výrazne spochybňuje súčasné pohľady na biznis a inovácie. Podľa autora v poslednom období chýbajú skutočné inovácie, ktoré vytvárajú úplne nový trh alebo sa odvážia niečo radikálne zmeniť (z 0 na 1), nie len inkrementálne (z 1 na n). Thiel síce chvíľami zbieha k viac filozofickému, až odbornému pohľadu, stále je to však dobre čitateľné.

elonmuskedit 

Elon Musk (Ashlee Vance) – Fascinujúce čítanie o človeku, ktorého niektorí považujú za spoločné dieťa Steve-a Jobsa a Billa Gatesa. Pre mňa osobne je to v niektorých momentoch ešte zaujímavejšie čítanie ako životopis Steve-a Jobsa. Kniha prevedie čitateľa z juhoafrických začiatkov Elona cez jeho vzostup v X.com a PayPale až po jeho súčasné hviezdne projekty – Tesla Motors a SpaceX. Dosť ma šokovalo, koľkokrát bola Tesla na pokraji bankrotu (a to ešte aj pomerne nedávno), či brutálny štýl Muska, ktorý je niekedy veľmi podobný Jobsovi.

 

WorkRulesHC

Work Rules! (Laszlo Bock) – Knihu som čítal hneď po Muskovi. Ehm, je zaujímavé vidieť dva tak odlišné pohľady na leadership a prístup k ľudom (Google vs. Tesla). Kniha Work Rules! je ucelený náhľad na to, ako funguje Google. Čo mi trochu (aj dlhodobo) vadí je, že Google môže v mnohých veciach k riadeniu ľudí pristupovať „bublinovo” (vzhľadom na pomerne úzky profil ľudí, ktorých potrebujú) a mnohé pravidlá sa na 99 % v iných firmách uplatniť nedajú.

Hoci ešte aj sám Laszlo Bock (šéf People Operations v Google) v úvode hovorí, že to tak nie je a väčšinu vecí môže uplatniť akákoľvek firma, pri písaní jednotlivých kapitol akoby na to úplne zabudol. Aj napriek tomu sa však v knihe dá nájsť množstvo užitočných tipov, ktoré sa dajú použiť hneď zajtra. Najviac ma zaujalo, že veľa pravidiel, na ktorých Google funguje, nie je žiadna raketová veda – sú to pomerne bežné veci, len ich treba dodržiavať.

 

Michal Pastier (Creative Director, Zaraguza)

 

Michal Pastier

 

pastier

 

Ríša znakov (Roland Barthes) – Verím, že v živote je dôležité naučiť sa vedieť a váhať zároveň. K tomu vám pomôže napríklad aj skvelá kniha Rolanda Barthesa – Ríša znakov. V nej otvára množstvo tém, ktoré vám spomalia otáčanie stránok, lebo jednu myšlienku musíte prežúvať aj niekoľko minút a vychutnávať si každú jej vrstvu. Napríklad sa pýta, či jazyk obmedzuje komunikáciu. Je darom byť v zahraničí a nevedieť jazyk, lebo vtedy reálne komunikujeme – telom a pohľadom. Narúša tiež náš obdiv k spontánnosti, keď pripomenie, že japonské bábkové divadlo Bunraku spontánnosť vylučuje, lebo tá by znamenala návrat k stereotypom. Dotýka sa aj takých tém, akou je napríklad obal. Balenie by malo byť na úrovni toho, čo obsahuje, nie menej, ani nie viac. Nečítať pred spaním.

 

Šimon Šicko (CEO, Pixel Federation)

 

Simon Sicko

 

creat 

Creativity, Inc.: Overcoming the Unseen Forces That Stand in the Way of True Inspiration (Ed Catmull) – Kniha bola pre mňa veľmi zaujímavá vo viacerých rovinách:

1. Creativity, Inc. je filmový svet, trošku podobný s tým naším, v ktorom robíme hry. Procesy, firemná kultúra a v neposlednom rade projektová kreativita bolo niečo, kde sa vieme veľmi inšpirovať.

2. Osobná rovina – vášeň ako hnací motor k dosiahnutiu niečoho väčšieho. Ísť tam, kam sa iní neodvážili, pričom cesta nebola vyšliapaná. – príbeh takýchto ľudí je pre mňa vždy inšpirujúci a motivujúci.

3. Forma, akou je knižka písaná, plne koreluje s obsahom. Ed je človek, ktorý si nepotrebuje nič dokazovať a robiť si vlastné PR.

 

Rastislav Turek (CEO, Synopsi, Pexeso)

3

 

edison

 

Edison: A Biography (Matthew Josephson) – Edison bol jeden z posledných multitalentovaných géniov, ktorý tvrdou prácou našiel riešenia na desiatky problémov vrátane vybudovania celých priemyslov (elektrifikácia, hudobný a filmový priemysel, cementárne, atď.). Ešte zaujímavejšie však je, že v porovnaní s množstvom iných vynálezcov dokázal svoje vynálezy predať a prispôsobiť pohodliu zákazníkov. Už len malou perličkou je neuveriteľná glorifikácia Teslu a nenávisť vedená k Edisonovi aj napriek tomu, že ľudia stavajú na informáciách z tretej ruky, špeciálne po vydaní Inmanovho komixu.

 

output 

High Output Management  (Andy Grove) – Andy Grove, „spoluzakladateľ” Intelu, vysvetľuje, ako by mal pragmatický manažér fungovať, špeciálne v strednom manažmente. Zameriava sa hlavne na to, ako vyhodnocovať výsledky tímu, ako motivovať zamestnancov, ako s nimi komunikovať, atď.

Ja som celkom slabý manažér a tak sa snažím načerpať z jeho rád čo najviac a aplikovať ich do procesu riadenia.

Pozrite si rozšírený výber kníh od Rasťa: https://medium.com/@synopsi/reading-list-for-2015-8772fc358f0d

 

Ján Šifra (Co-founder, Sono)

 

Jan Sifra

 

How Will You Measure Your Life_Book Cover Image.jpg 

How Will You Measure Your Life? (Clayton M. Christensen) – Nie je možné v živote robiť všetko systémom pokus-omyl. Existujú funkčné teórie, ktoré vám pomôžu predvídať výsledky vášho konania v biznise aj súkromnom živote. Táto kniha je zbierka takýchto teórií a príkladov, v akých situáciách ich treba aplikovať. Od autora knihy The Innovator’s Dilemma.

 

Rasťo Kulich (Country manager, Google)

 

Rasto Turek

 

des 

Great People Decisions (Claudio Fernández-Aráoz) – Všetko je o ľuďoch. Táto kniha hovorí o tom, ako systematicky najímať tých najlepších pre vašu firmu. O tom, prečo je EQ pri práci s ľuďmi dôležitejšie ako IQ a ako vysoké IQ môže pomôcť rýchlejšie dohnať chýbajúce skúsenosti.

 

zdroj: blog websupport

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá