9 prekvapujúcich skutočností o superluxusnom dome Billa Gatesa

  • Bill Gates patrí vďaka svojmu obrovskému majetku na prvé miesto rebríčka najbohatších ľudí v Amerike
  • Pri takomto obnose financií automaticky očakávaš určitú životnú úroveň
  • Dom, ktorý Bill staval 7 dlhých rokov, ťa prekvapí nielen svojim sci-fi názvom, ale aj mnohými vychytávkami
dom Billa Gatesa
wikimedia.org
  • Bill Gates patrí vďaka svojmu obrovskému majetku na prvé miesto rebríčka najbohatších ľudí v Amerike
  • Pri takomto obnose financií automaticky očakávaš určitú životnú úroveň
  • Dom, ktorý Bill staval 7 dlhých rokov, ťa prekvapí nielen svojim sci-fi názvom, ale aj mnohými vychytávkami

Bill Gates sa pohrával s myšlienkou postaviť si dom hodný jeho mena už v roku 1988. Práve vtedy sa rozhodol kúpiť pozemky v hodnote 1,67 milióna eur v malom mestečku Medina v štáte Washington na pobreží tamojšieho jazera. Samotná stavba bola hotová až po siedmych rokoch a rozprestiera sa na ploche 6 131 . Jej cena sa po dokončení zastavila na rekordných 52,75 miliónoch eur. To však nebola konečná suma. Gatesovci v priebehu rokov svoj domov zútulňovali a vylepšovali a dnes má odhadovanú hodnotu 104,6 milióna eur. Je plný zaujímavých prekvapení.

Obrovský dom tvorcu Windowsu je natoľko známy, že má aj vlastný príspevok na Wikipedii. Bill ho dokonca pomenoval, a to dosť netradične – Xanadu 2.0. Presne takéto meno mal dom hlavného hrdinu vo filme Citizen Kane. Na stavbe sa podieľalo celkovo až 300 robotníkov. Je obklopená pol storočia starými stromami, ktoré slúžia ako prirodzená ochrana pred únikom tepla a zvedavými pohľadmi. Šikovné riešenie. Ako si však žijú samotní obyvatelia domu?

Dostatok miesta pre každého

V dome sa nachádza rekordných 24 kúpeľní. Z toho 10 je vybavených vaňou. Na prespanie im poslúži jedna zo siedmich spální. Na jednu spálňu tak pripadajú tri kúpeľne, takže hádky a škriepky pri rannom umývaní určite nehrozia.

Teplota a osvetlenie na mieru

Gatesovci chcú rozmaznávať svojich hostí. Každý jeden pri vstupe dostane špeciálny pin kód a má možnosť zvoliť si optimálnu teplotu a silu umelého osvetlenia, prípadne aj druh hudby. Po celom dome sú umiestnené senzory, ktoré dokážu čítať tento kód. Pri pohybe hosťa po dome sa tak teplota, osvetlenie aj hudba automaticky prispôsobia jeho želaniu.

Umelecké diela na želanie

Pri rozmaznávaní hostí ešte chvíľku zostaneme. Okrem osvetlenia, teploty a hudby si hostia môžu podľa svojho gusta prispôsobiť aj umelecké diela na stenách, a to stlačením jedného tlačidla. Obrazy sú vlastne LED displeje. Jednoducho moderné technológie všade, kam sa pozrieš.

Luxusný bazén s podvodným zvukovým systémom

Luxusné bývanie sa jednoducho nezaobíde bez poriadneho bazéna. Ten sa nachádza v samostatnom objekte pri dome. Bazén má dĺžku 18,3 m a šírku 5,2 m.  Ak chceš plávať pod holým nebom, nič ti v tom nebráni, keďže sa tu nachádza sklenená stena, ktorú stačí jednoducho podplávať a ocitneš sa na vonkajšej terase, kde bazén pokračuje.

Maximálne súkromie

Známa osobnosť, akou je Bill Gates, sa musí chrániť pred dotieravými reportérmi bulvárnych novín a zvedavcami. Preto sa rozhodol kúpiť 11 nehnuteľností v okolí jeho domu za 11,7 miliónov eur.

Recepcia pre 200 ľudí

Na účely osláv, plesov a iných divokých žúrov je tu vyčlenená hala s rozlohou 213 m². Je tu dostatok miesta na státie pre 200 hostí. V prípade sedenia sa ich tu pomestí 150. Na nápor hostí musí byť dom vybavený aj po kulinárskej stránke, a preto tu nájdeš až 6 kuchýň.

Súkromné kino v štýle Art Deco

Kvôli sledovaniu najnovšej filmovej tvorby si Bill zabezpečil vlastné kino pre 20 osôb. Všetko je nadizajnované v štýle Art Deco, ktoré je typické využívaním hliníka a kovu v maximálnej možnej miere. Okrem komfortných sedačiek tu nájdeš aj stroj na výrobu vlastného popcornu, ktorý do kina jednoducho patrí.

Raj pre milovníkov športu a wellnessu

Deti milujú zábavky a dospelí relax, alebo naopak? Na tieto aktivity bolo vyhradených 232 m².  Bill je pravdepodobne milovníkom skákania na trampolínach. Na skákanie je tu vyhradená špeciálna miestnosť s vysokým stropom. Nájdeš tu aj posilňovňu a telo vzpružíš v saune.

Tajná skrýš pre automobily

Bill Gates je veľkým milovníkom automobilov, a preto sa na jeho pozemku nachádza hneď niekoľko garáží. Je tu aj jedna s nálepkou „prísne tajná“ priamo v podzemí. Jej steny sú tvorené zo železobetónu a je tu dostatok priestoru pre 10 automobilov. Že by tu ukrýval tie najvzácnejšie kúsky?

zdroj: businessinsider.com, seattle.curbed.com, chicagotribune.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK