15 vecí, ktoré robia úspešní ľudia pre maximálne efektívny víkend

Marianna Mikešová / 21. apríla 2017 / Lifehacking

zdroj: 4cast

Je tu víkend a s ním kopec cenného času, ktorý môžeme využiť podľa svojich predstáv. Úspešní ľudia však vedia, ako z neho dostať maximum. Uč sa od tých najlepších!

Tajomstvo tkvie v organizácii a plánovaní. Úspešní ľudia vedia, aký dôležitý je víkend pre načerpanie síl do ďalších výziev. Tesne pred víkendom, keď iní poľavujú, naopak poriadne zaberú, aby stihli všetky povinnosti a mohli si voľný čas užiť naplno.

Čo presne teda šikovnejší robia, aby mohli čo najlepšie zužitkovať nepracovné dni?

 

Plánujú vopred

Mnohí smart ľudia plánujú svoje víkendové aktivity v predstihu, aby ich nelákalo víkend len tak premárniť. Je preto vhodné booknuť si ubytovanie, spraviť si rezerváciu v reštaurácii, fitku alebo dohodnúť aktivity s priateľmi. Ideálne je mať premyslený plán, no zároveň dostatočnú flexibilitu kedykoľvek ho zmeniť.

Pripravia sa už v práci

Extrémne dôležité je odpútať sa od práce a byť mentálne pripravený na oddych. Je preto dobré dokončiť svoje tasky, rozlúčiť sa s kolegami či upratať si pracovný stôl. Veľmi užitočné je tiež naplánovať si zoznam povinností, ktorým sa budeš venovať v pondelok po návrate do práce. Cez víkend si tak môžeš úplne vyprázdniť hlavu.

time-management-training

Foto: mccrudden-training.co.uk

Nastavia si hranice

Úspešní ľudia si stanovia pravidlá pre firemnú komunikáciu a oboznámia s nimi aj svojich kolegov. Je totiž dôležité vypnúť a so šéfom za pätami to nepôjde. Ak to tvoj šéf nechápe a stále ti volá počas nedeľňajších raňajok, pokús sa vysvetliť mu to. Stále totiž nie sme roboti :).

Odpoja sa

Týka sa to aj technológií celkovo, pretože je dôležité vyhradiť si čas kompletne bez nich. Iná cesta ti môže privodiť psychické či iné zdravotné problémy. Aspoň na niekoľko hodín preto odlož notebook a smartfón a uži si čas inak. Pozeranie do modrého svetla obrazovky nie je zmyslom tvojho života.

unplug

Foto: village.blogs.pressdemocrat.com

Trávia čas s blízkymi

Toto ti hádam ani netreba hovoriť. Kedy inokedy je ten najlepší čas na rodinné a priateľské stretnutia, keď nie cez víkend? Zavolaj priateľom, či sú cez víkend voľní a dopraj si trochu socializácie. Uvidíš, aké osviežujúce to bude po týždni strávenom v spoločnosti kolegov.

Praktizujú ničnerobenie

Odvšadiaľ počúvame, ako byť čo najviac produktívny, no niekedy to môže byť skôr na škodu. Ak si v práci skutočne vyťažený,najlepším liekom je totálne vypnúť. Len tak si ľahnúť, zavrieť oči a na nič nemyslieť. Niekto tomu hovorí meditácia, no nazvi si to ako chceš. Skús to a uvidíš, že je to ťažšie, než sa zdá.

goodwp.com_30746

Foto: goodwp.com

Dobrovoľníčia

Veľa úspešných ľudí využíva voľný čas aj na to, aby splatili svoj dlh spoločnosti a pomohli tam, kde to treba. Či už to je výpomoc v útulku, pomoc starším susedom alebo len vyčistenie trávnika v okolí tvojho domu, prospešná aktivita ti dodá novú energiu a pocit zadosťučinenia.

Plánujú výlety

Aj za dva dni sa dá stihnúť úžasný výlet a objaviť doteraz nepoznané. Na chatu v horách, lyžovačku či spoznávanie niektorej z blízkych európskych metropol, je vždy správny čas. Takýto výlet je navyše ekonomicky prijateľnejší, než týždňová dovolenka.

hikers

Foto: thewildernesswayresort.com

Užívajú si čerstvý vzduch

Cez pracovný týždeň si veľa pobytu vonku neužiješ, pretože si väčšinu času zatvorený v kancelárii. No aj krátky pobyt na čerstvom vzduchu ti dokáže neskutočne prečistiť myseľ. Zabehni aspoň do parku, je jedno, či je leto alebo mráz. Pre pobyt vonku sme boli stvorení :).

Hýbu sa

Úspešní ľudia chápu, aký dôležitý je pohyb pre ich fyzické aj psychické zdravie. Áno, je dôležitý aj keď netúžiš po vyrysovaných tehličkách na bruchu. Nebuď cez víkend lenivý a vyskúšaj aspoň krátke cvičenie, jogu, beh či lyže. Nebudeš ľutovať a depresia či letargia budú minulosťou.

Outdoor cross-country running in early sunrise concept for exercising, fitness and healthy lifestyle

Foto: resolutionclinic.com

Venujú sa svojim vášňam

Je jedno, či je to nakupovanie, čítanie, pozeranie seriálov, fitness, hudba či varenie. Práve teraz je ten správny čas na tvoje koníčky. Ak ťa nič nenapadá, zamysli sa nad tým, čo by si robil, keby si nemal žiadne povinnosti. Už máš odpoveď? Tak do toho!

Nerozmýšľajú nad prácou

Toto je zrejme najväčšia výzva pre nás všetkých. Úspešní ľudia si však skutočne zakladajú na tom, aby vo voľnom čase nemysleli na prácu, uplynulý pracovný týždeň či výzvy, ktoré ich čakajú. Skrátka žijú v prítomnom okamihu.

Guitar 2

Foto: purewolume.com

Dobíjajú sa

Každý máme v sebe akési pomyselné baterky. Ak sa ich energia blíži nule, treba reagovať – zvýšiť prísun spánku, oddychu a zdravého jedla. A keď sú baterky opäť nabité, hor sa do aktivity.

Niekedy si voľno vymenia

Niektorí na to idú šikovne. Namiesto víkendového voľna si ho vyberú v iný deň a cez víkend idú do práce. Môže to byť príjemná zmena – cez víkend v práci nikto nebude a ty sa budeš môcť plne koncentrovať. Ak plánuješ výlet, padne ti vhod, že cez pracovný týždeň bývajú obľúbené destinácie menej preplnené.

Myslia dopredu

V posledný večer víkendu mnohí úspešní ľudia myslia na nasledujúci pracovný týždeň a úlohy, ktoré ich čakajú. Pripravia si zoznam taskov, naplánujú si diár, a to všetko bez stresovania. Zvládnu to s úsmevom na perách :).

 

Pridať komentár (0)