18 hrubých kníh, ktoré stoja za prečítanie

Simona Hanzelová / 18. februára 2017 / Zaujímavosti

zdroj: gsb.stanford.edu

Pozrieť si film je jednoduché, no vychutnať si, povedzme, 800 stranovú knihu je už poriadna výzva. Keďže je zima a po večeroch asi aj tak nemáš čo robiť, skús si uvariť čaj a pusti sa, napríklad, aj do niektorej z nasledujúcich kníh.

Don Quiote – Miguel de Cervantes

Hoci sa príbeh tejto novely a satiry odohráva v post-stredovekom Španielsku, dej knihy vyniká neuveriteľnou nadčasovosťou a výrazne ovplyvnil nielen európsku literatúru. Slovné spojenie „boj s veternými mlynmi“ sa v bežnej reči používa dodnes.

don-quixote-by-miguel-de-cervantes-1605-976-pp

Pochmúrny dom – Charles Dickens

Skvelý románopisec Charles Dickens v tomto románe z roku 1853, ktorý je považovaný za jeden z jeho najlepších, rozoberá niekoľkoročný súdny spor a kritizuje súdnictvo. Dickens však zostáva verný svojmu štýlu a preto je aj tento jeho román zábavný a úprimný.

bleak-house-by-charles-dickens-1853-960-pp

Vojna a mier – Lev Nikolajevič Tolstoj

V tejto ruskej klasike autor opisuje obdobie Napoleonovskej éry v Rusku. Tým, že autor presúva dej z bojiska na domáci front a naspäť, majstrovsky zachytáva vplyv vojny nielen na armádu, ale ja na aristokratov, manželov a manželky.

war-and-peace-by-leo-tolstoy-1869-1296-pp

Middlemarch – George Eliot

Román sa odohráva vo fiktívnom mestečku Middlemarch. V knihe sa prelína niekoľko príbehov a veľa charakterov. George Eliot sa dotýka tém ako postavenie žien, manželstvo, sebeckosť, pokrytectvo, náboženstvo, politika či vzdelanie.

middlemarch-by-george-eliot-1872-880-pp

Bratia Karamazovci – Fjodor Michajlovič Dostojevskij 

Aj keď najznámejším dielom tohto významného ruského spisovateľa je román Zločin a trest, mnohí čitatelia sa zhodujú v tom, že vrcholom autorovej tvorby je práve román Bratia Karazazovci. Dostojevskij v tomto diele rozoberá otázky o Bohu, slobode a mravnosti. Román bol posledným autorovým dielom, nakoľko krátko po jeho napísaní zomrel.

the-brothers-karamazov-by-fyodor-dostoyevsky-1880-824-pp

Hľadanie strateného času – Marcel Proust

Hľadanie strateného času je azda najvýznamnejším dielom tohto francúzskeho spisovateľa. Román je nádherne napísaný a má hlboké myšlienky, napriek tomu, že zachytáva dosť plytkú tému – prostredie vyššej spoločenskej vrstvy.

in-search-of-lost-time-by-marcel-proust-19131927-4215-pp

Muž bez vlastností – Robert Musil

Túto filozofickú a spoločenskú trojdielnu fikciu písal rakúsky spisovateľ neuveriteľných 20 rokov, no napriek tomu ju nikdy nedopísal do konca. Tretí – nedokončený – diel bol však vydaný posmrtne.

the-man-without-qualities-by-robert-musil-1943-1744-pp

Pán prsteňov – J. R. R. Tolkien

Tolkiena môžeme bez najmenších pochýb považovať za priekopníka moderných fantasy románov. Kto by už len nepoznal túto slávnu trilógiu?

the-lord-of-the-rings-by-j-r-r-tolkien-1955-1178-pp

Život a osud – Vasilij Grossman

Dielo, ktoré zachytáva najmä Stalingradskú bitku, je často prirovnávané k románu Vojna a mier. Román bol svojho času zakázaný. Autor v tomto strhujúcom diele kritizuje dve najväčšie ľudské monštrá svojho storočia.

life-and-fate-by-vasily-grossman-1959-896-pp

Šógun – James Clavell

Historický a poučný román o strete dvoch kultúr je zasadený do obdobia feudálneho Japonska. Príbeh začína stroskotaním holandskej lode pri východojaponskom pobreží a zajatím jej veliteľa, angličana Johna Blackthorna.

shogun-by-james-clavell-1975-1192-pp

 

Piliere zeme – Ken Follett

Historický román o stavbe anglickej gotickej katedrály Kena Folletta patrí medzi svetovo najčítanejšie.

the-pillars-of-the-earth-by-ken-follett-1989-816-pp

Chrám Matky Božej v Paríži – Victor Hugo 

Príbeh o Quasimodovi, Frollovi a Esmeralde, ktorého dej sa odohráva v stredovekom Paríži v roku 1482, nepopierateľne patrí medzi svetovú klasiku. Victor Hugo v ňom majstrovsky život jednotlivých spoločenských vrstiev v stredoveku, dobro a zlo a nešťastnú lásku.

the-hunchback-of-notre-dame-by-victor-hugo-1833-940-pp

Nekonečný žart – David Foster Wallace

Román z roku 1996 je akousi paródiou na budúcnosť. Dielo bolo v posledných dvadsiatich rokoch striedavo preceňované a podceňované. Wallaceov osobitý štýl pretkaný dlhými štrukturovanými vetami a častými poznámkami pod čiarou tak zrejme nebude nikdy zabudnutý.

infinite-jest-by-david-foster-wallace-1996-1079-pp

Podsvetie – Don DeLillo

Podľa mnohých ide o najlepší dlhý román minulého storočia. Autor nás do deja uvádza baseballovým zápasom, ktorý sa odohráva v New Yorku v roku 1951, a ktorý zasiahne nepríjemná zvesť o tom, že Sovietsky zväz uskutočnil skúšku atómovej bomby.

underworld-by-don-delillo-1997-827-pp

Šantaram – Gregory David Roberts

Napínavý román s autobiografickými prvkami o hľadaní dobra a zmyslu života, ktorého dej sa odohráva v Bombaji. Kniha si po vydaní okamžite získala uznanie kritikov.

shantaram-by-gregory-david-roberts-2004-936-pp

2666 – Roberto Bolaño

2666 je posledný román španielskeho spisovateľa, ktorý bol vydaný až po jeho smrti. Dielo, ktoré získalo mnoho ocenení, je rozdelené do piatich častí a striedajú sa v ňom viaceré dejové línie a žánre.

2666-by-roberto-bolao-2004-912-pp

Posvätné hry – Vikram Chandra

V tomto epickom románe o bohatstve a moci autor čitateľa vtiahne do života inšpektora Sartaja Singha a do kriminálneho podsvetia najhľadanejšieho gangstra v Indii, Ganesha Gaitonda.

sacred-games-by-vikram-chandra-2007-928-pp

1Q84 – Haruki Murakami

Dej románu, ktorý je rozdelený na tri časti, sa odohráva v Tokyu v roku 1984 a autor v ňom otvára témy ako vražda, história, násilie, rodinné vzťahy či láska. Túto knihu obľúbeného japonského spisovateľa budeš buď milovať alebo nenávidieť.

1q84-by-haruki-murakami-2011-928-pp

 

zdroj článku a fotografií: businessinsider.com

Pridať komentár (0)