5 výnimočných kníh, ktoré sa oplatí prečítať každý rok

Jakub Jablonický / 2. apríla 2017 / Biznis

zdroj: pexels.com

Niektoré knihy sú s každým prečítaním lepšie a lepšie. Tu je 5 kníh, ktoré si každý rok prečítam znova, a vždy v nich nájdem niečo užitočné.

Peter Drucker – Manažovanie seba samého

AD-ManageOneself-BookReview

Foto: anticioduke.com

Najlepšia self-help kniha, aká bola kedy napísaná. Pôvodne to bol článok, ktorý v roku 1999 vyšiel v Harvard Business Review a v roku 2008 bol vydaný v knižnej forme.

Sebapoznanie je jednou z najdôležitejších kvalít a Manažovanie seba samého ponúka jeden z najlepších spôsobov, ako ho dosiahnuť.

Rutina bežného života často vedie ku tendencii žiť život so zapnutým autopilotom. Po tom, ako stráviš roky v jednej práci, si začneš myslieť, že o nej vieš všetko. Prestaneš rásť. Práve preto odporúčam túto knihu. Nájdeš v nej totiž všetko, čo potrebuješ na udržanie sebakritického prístupu.

Lebo ako môžeš byť kritický ku ostatným, ak nepristupuješ kriticky sám ku sebe? Manažovanie seba samého je pre mňa neustálou pripomienkou toho, že osoba, ktorá potrebuje byť manažovaná najviac, som ja.

Epiktetus – Manuál na život

epictetus

Foto: hcpdts.com

Ďalšia krátka kniha. A rovnako dobrá. Manuál na život je presne tým, čo jeho názov sľubuje.

Nesúhlasím so všetkým, čo Epiktetus v tejto knihe tvrdí, no na to, že bola napísaná pred 2000 rokmi, je stále extrémne relevantná.

Táto kniha, založená na Epiktetovej filozofii stoicizmu, poskytuje širšiu perspektívu na ľudstvo. Ľudia mali vždy problémy so sebavedomím, rodinou, prácou, ostatnými ľuďmi atď. Istým spôsobom sa v tomto ohľade od čias Epikteta nič nezmenilo. A to je celkom upokojujúce.

Charles Bukowski – Na pošte
postoffice

Foto: liveauctioneers.com

Často hovorím o tom, ako svoj život neberiem príliš vážne. A Bukowski má na mňa v tomto smere veľmi významný vplyv.

Intelektuáli (ktorí sa berú príliš vážne) ho nenávidia. Vraj nevedel písať. Mne je to jedno.

Jeho knihy sú jednými z najvtipnejších a najzábavnejších, aké boli kedy napísané. A Na pošte je z nich moja najobľúbenejšia. Vždy keď ju čítam, vybuchujem smiechom.

Na pošte je román o 12 rokoch, ktoré Bukowski premárnil ako poštár počas 50-tych a 60-tych rokov minulého storočia. Počas určitého obdobia si mohol denne dovoliť iba dve sladké tyčinky za 5 centov.

Jeho prvý román bol vydaný až v roku 1971, keď mal 51 rokov. Trvalo mu teda VEĽMI dlho, kým dosiahol úspech.

Susan Jeffers – Maj strach a napriek tomu konaj2a7ea2681715500e3af63c7f25f0e419
Foto: pinimg.com

Strach nás obmedzuje každý deň. Kniha Susan Jeffersovej ti dá praktické tipy, ako ho kontrolovať.

Vravím kontrolovať, lebo strach je niečo, čoho sa nikdy úplne nezbavíš. A práve preto po tejto knihe siaham každý rok.

Strach je taká základná emócia, že je veľmi ľahké sa v ňom utopiť. No ak sa ti nepodarí tomu vyhnúť, skončil si. Názov knihy hovorí za všetko. Maj strach, no nenechaj ho zabrániť tomu, aby si konal.

William Strunk a E.B. White – Základy štylistiky
elements_style_01

Foto: mistercrew.com

Už si niekedy dostal email, správu alebo report a nedokázal si sa dopracovať k tomu, čo chce povedať? Alebo si prečítal celú stránku nejakej spoločnosti ale netušíš, čo vlastne robia? A čo články, ktoré nedávajú žiaden zmysel?

A teraz sa na to pozri z opačnej strany. Je veľmi pravdepodobné, že si už napísal niečo, čo nebolo úplne zrozumiteľné. Všetkým sa nám to z času na čas podarí.

Každá práca dnes zahŕňa aspoň nejakú formu písomnej komunikácie. A preto sú Základy štylistiky dôležité pre všetkých – nie len pre žurnalistov a spisovateľov. Naučia ťa totiž myslieť a písať čisto a zrozumiteľne, čo je v dnešnom svete určite veľmi cenné.

Zdroj: dariusforoux.com,

Pridať komentár (0)