7-ročný chlapec si so svojou firmou na recyklovanie zarobil tisíce dolárov na štúdium

  • Sedemročný chlapec z Kalifornie je živý dôkaz toho, že vek nehrá vôbec žiadnu rolu. Keď máš dobrý nápad a najmä nadšenie všetko ide ľahšie. Začalo to úplne nevinne. Recyklácia fliaš a plechoviek. Dnes si za peniaze, ktoré si touto aktivitou zarobil môže dovoliť kvalitné vzdelanie alebo …
cover-image-1392×958-1
ryansrecycling.com
  • Sedemročný chlapec z Kalifornie je živý dôkaz toho, že vek nehrá vôbec žiadnu rolu. Keď máš dobrý nápad a najmä nadšenie všetko ide ľahšie. Začalo to úplne nevinne. Recyklácia fliaš a plechoviek. Dnes si za peniaze, ktoré si touto aktivitou zarobil môže dovoliť kvalitné vzdelanie alebo …

Keď mal Ryan Hickman tri roky, spolu s jeho otcom založili miestne recyklačné stredisko v druhom najľudnatejšom okrese štátu Kalifornia, Orange Country. Neskôr začali zbierať recyklovateľný odpad od susedov. To odštartovalo vznik Ryan’s Recycling Company, v rámci ktorej bolo recyklovaných viac než 200 000 plastových fliaš a plechoviek. Vďaka tejto aktivite sa na procese výroby nových fiaš ušetrilo niekoľko tisíc dolárov.

Objem recyklovaného odpadu sa zvýšil rapídne po tom, ako prišiel malý Ryan s nápadom podarovať vrecia na odpad svojim susedom. Tí dostali od neho bojovú úlohu, naplniť vrecia plastovými a sklenenými fľašami a plechovkami. Susedia boli z chlapčeka nadšení a radi mu v iniciatíve pomohli. O štyri roky neskôr sa len v rámci okresu Orange Country podarilo Ryanovi zrecyklovať viac ako 20 050 kg odpadu. Na jeho webovej stránke nájdete každý týždeň aktuálne štatistiky o tom, koľko sa mu podarilo na oko už nepoužiteľného odpadu nazbierať.

Cover-Image-1392x958

zdroj foto: thecapistranodispatch.com

Podľa informácií, ktoré nájdete na webovej stránke si Ryan našetril okolo 10 000 $ na svoje štúdium. Podľa jeho slov si však mladý environmentalista šetrí na vlastné smetiarske auto a časť zo zisku venuje charite. Pre magazín The Caspistrano Dispatch Ryan povedal: “Ľudia by mali recyklovať, aby sa im peniaze z nákupov čiastočne vrátili, ale hlavne preto, lebo tým pomáhajú našej planéte. Napríklad aj preto, aby vtáky neumierali na otravu toxickým odpadom”. Ryan je na svoj vek veľmi rozhľadený a vie, ako plasty pôsobia na zvieratá v prírode.  Dôkaz nájdeš aj vo videu.

Vďaka Ryanovej snahe sa odpad nedostáva ani na skládky ani do oceánov. Stal sa taktiež mladým ambasádorom pre Pacific Marine Mammal Center.

Ryanova mama Andrea povedala: “Ryan je nadšený zo svojej práce a svojím zápalom s ľahkosťou presviedča aj iných, aby sa k nemu pridali. Úplne tomu prepadnete. Prichytíte sa pritom ako kráčate po ulici a máte potrebu zdvihnúť odhodenú plechovku namiesto toho, aby ste prešli okolo bez povšimnutia.”

V súčasnosti tvorí 75% celkového odpadu na svete plast. A ako dobre vieme, plast je vyrábaný z ropy. Ročná produkcia plastov je okolo 245 miliárd ton, v EÚ 60 megaton, z čoho sa približne 40% využíva ako baliaci materiál. Z toho logicky vyplýva, že po použití smeruje do koša. To je 25 megaton ročne ! Ale teraz prichádza ešte horšia časť. Len 5,3% z tohto množstva je recyklovaného. Zvyšok končí na skládkach, v moriach a oceánoch, kde sa pomaly rozkladá a toxické látky sa nám tak dostávajú do potravinového reťazca.

Našťastie existuje mnoho iniciatívnych firiem, či ľudí po celom svete s nápadmi ako využiť recyklovaný plast. Chceš konkrétne príklady? Nech sa páči.

kolaz

foto: patagonia.com , businessinsider.com, romania-insider.com, ikea.com

Ikea zbiera plastové fľaše, aby z nich následne recyklačným proceom vyrobila náplň do vankúšov. Holanďania zas vymysleli spôsob ako používať plast na výrobu ciest namiesto asfaltu. Spoločnosť Patagónia už dlhodobo vyrába svoje technické oblečenie pre surferov či turistov z vlákien získaných práve z plastu. V Rumunsku zas vsadili na umenie a z plastových flašiek vyrobili krásny most.

Už dávnejšie aj v Košiciach prebehla iniciatíva zachovania vratných obalov. Vtedy Košičania vytvorili pyramídu zo 75 000 plastových fliaš a postavili ju pred Dóm sv. Alžbety, aby vzbudili čo najväčšiu pozornosť, aby sa problém začal riešiť.

Akým smerom by si sa vydal ty? Prezradíš nám aj ďalšie kreatívne využietie tohto nebezpečného odpadu?

zdroj: inhabitat.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá