Čína šokuje! Chystá kompletný zákaz spaľovacích automobilov

  • Čína vzorom pre celý svet? Aj taká otázka by sa dala položiť po tom, čo krajina lacnej pracovnej sily pripravuje časový harmonogram, na konci ktorého sa zbaví smradľavých a škodlivých spaľovacích automobilov. Presný termín nie je úplne jasný a momentálne je iba vo fáze príprav.
čína
unsplash.com
  • Čína vzorom pre celý svet? Aj taká otázka by sa dala položiť po tom, čo krajina lacnej pracovnej sily pripravuje časový harmonogram, na konci ktorého sa zbaví smradľavých a škodlivých spaľovacích automobilov. Presný termín nie je úplne jasný a momentálne je iba vo fáze príprav.

Vláda krajiny tak vlastne dáva výrobcom automobilov akési ultimátum. Buď sa prispôsobia podmienkam alebo majú smolu. Cieľom Číny je natvrdo prinútiť výrobcov vozidiel húfny prechod na výrobu moderných elektrických automobilov. Čína má v rukách všetky esá – obrovský trh, ktorý chce len máloktorý výrobca automobilov opustiť plus odhodlanú vládu, ktorá neustúpi.

čína smogZobraziť celú galériu (3)
zdroj: unsplash.com

Minister priemyslu a informačných technológií Xin Guobin potvrdil, že vláda spolupracuje s regulačnými oddeleniami na pláne ukončenia výroby osobných automobilov a ich predaja. Tento krok bude mať obrovský dopad na životné prostredie, ale aj na rast automobilového priemyslu.

Výrobcovia vozidiel pod tlakom

Druhá najväčšia ekonomika sveta sa tak pridala ku krajinám ako Francúzko a Veľká Británia, ktoré chcú taktiež postupne obmedziť spaľovacie vozidlá. Čína sa zaviazala, že do roku 2030 obmedzí využívanie týchto zastaraných druhov vozidiel. Tento postupný tlak prinúti výrobcov automobilov prejsť na vozidlá, ktoré budú mať minimálny dopad na životné prostredie, a môže urýchliť tieto zmeny na celom svete.

čína zakázala automobilyZobraziť celú galériu (3)
zdroj: boredpanda.com

Z tohto kroku budú v maximálne možnej miere ťažiť čínsky výrobcovia elektrických vozidiel, avšak otvorí sa  obrovská cesta pre zahraničné firmy, ako napríklad Tesla, Nissan alebo General Motors. A Elon Musk bude konečne v plusových číslach. Čína totiž predstavuje najväčší trh pre automobilových výrobcov. Len za minulý rok sa tu predalo viac ako 28 000 000 vozidiel.

čína je výrobcom elektrických vozidielZobraziť celú galériu (3)
zdroj: unsplash.com

Veľká Británia a Francúzsko chcú obmedziť výrobu spaľovacích motorov do roku 2040. Mnoho lepších automobilových výrobcov sa pripravuje a plánuje postupný prechod na elektrickú energiu. Napríklad Volvo sa chystá predstaviť celú plejádu elektrických vozidiel v priebehu pár rokov.

Tesla zasa nadviazala spoluprácu s vládou Šanghaja, kvôli prehľadu o lokálnych výrobcoch, ktorí by mohli pomáhať s prípadnou výrobou modelov Tesly priamo na území Číny, čím by sa podstatne zmiernili výrobné a prevozné náklady. Je pravdepodobné, že na základe tohto plánu Číny sa mnohí  zaspatí výrobcovia automobilov rozhýbu a začnú pracovať na svojich prvých elektrických vozidlách. Tento boj praje pripraveným a len takí môžu začať dominovať na takom obrovskom trhu, aký ponúka Čína. V tomto prípade platí porekadlo: „Kto skôr príde, ten skôr melie.“

Zdroj: bloomberg.com , theverge.com

 

 

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech