Máme málo času, no aj tak to dokážeme. Takto prečítaš za rok 100 kníh

  • Predpokladám, že patríš medzi drvivú väčšinu moderných ľudí, a teda nikdy nemáš na nič čas.
  • A platí to bohužiaľ aj pre čítanie kníh.
  • Je to niečo, čo sa dá len veľmi ťažko zvládnuť multitaskingom, a preto to mnohým ľuďomrobí problémy.
  • Lenže investovať čas do kníh sa skutočne oplatí.
kari-shea-109894
unsplash.com/kari shea
  • Predpokladám, že patríš medzi drvivú väčšinu moderných ľudí, a teda nikdy nemáš na nič čas.
  • A platí to bohužiaľ aj pre čítanie kníh.
  • Je to niečo, čo sa dá len veľmi ťažko zvládnuť multitaskingom, a preto to mnohým ľuďomrobí problémy.
  • Lenže investovať čas do kníh sa skutočne oplatí.

Hovorí sa, že jediné, čo ti nikto nikdy nevezme, sú to tvoje vedomosti. (Jedine, že by ťa veľmi silno tresol po hlave.) To, čo sa počas života naučíš, a čo si z toho zapamätáš, je tvoj súkromný vedomostný kapitál, ktorý môžeš a nemusíš rozumne zúročiť. Prirodzene, nikto nedokáže prežiť sto životov, urobiť milión poučných chýb v každej možnej sfére, dvestokrát sa postaviť na nohy, skúsiť tisíc kariér a k tomu ešte aj precestovať celý svet, rozlúskať ľudskú náturu a napísať o tom všetkom aspoň sto kníh. Ale môžeš si o tom prečítať. 

  1. Nešetri na nich

Áno, knihy sú drahé. Ale investovať do nich sa vždy oplatí, minimálne rozhodne viac ako do väčšiny iných vecí. Vedomosti a zážitky z ich čítania sa ti neošúchajú, nezlomia, nezješ ich a rovnako sa ani nepokazia. A ak sa budeš snažiť, ani ich nezabudneš. Holandský Erasmus tvrdil, že by to malo fungovať nasledovne: „Ak mám nejaké peniaze, kúpim si za ne knihy. Ak mám málo peňazí, kúpim si knihy a za zvyšok jedlo a oblečenie.“ A už len fakt, že jeho meno a odkaz (áno, tie študijné pobyty) nevymizli z ľudského povedomia ani po päťsto rokoch, sú dôkazom toho, že jeho slová mali neľahkú váhu.

 

Nemusíš hneď ašpirovať na niekoľkostoročnú posmrtnú slávu a uznanie, stačí aj nejaký minoritný jednogeneračný úspech. Jednoducho, aj keď sú knihy drahé, oplatí sa do nich investovať, pretože inak ich sto nikdy neprečítaš. Zlou investíciou je len taká kniha, ktorú neprečítaš vôbec. (A tú môžeš vždy darovať niekomu, kto o ňu bude mať záujem, alebo posunúť miestnej knižnici. Svoje publikum si nájde.) Čím viac kníh budeš doma mať, tým viac ich budeš môcť prečítať. Ak sa rozhoduješ medzi dvoma, kúp radšej obe. A nevenuj rozhodovaniu o tom, ktorú začneš čítať, a či ju vôbec začneš čítať, priveľa času. Je to strata, ktorú by si mohol naopak venovať… napríklad čítaniu. Ak ich budeš mať doma kopu, nebudeš mať žiadnu výhovorku na to, prečo vo voľnom čase nečítať.

  1. Čítaj pri každej príležitosti

V MHD, vo vlaku, v autobuse. Na záchode, pri jedení, v čakárni. Počas pauzy v práci a najmä – vtedy, keď budú všetci ostatní zabíjať čas na Facebooku. Navykni si na dennú rutinu minimálne jednej hodiny čítania (napríklad pred spaním) a cez víkend tento čas ešte aspoň zdvojnásob. Urob to namiesto sledovania telky (pokiaľ nejde naozaj dobrý film alebo správy), či namiesto sledovania zlatých psíkov a pohľadných žien / mužov na internete. Ak sa tohto plánu budeš držať a za týždeň stráviš čítaním aspoň desať hodín, prečítaš za rok 104 kníh. (Za predpokladu, že ako priemerný človek prečítaš za hodinu 50 strán.)

  1. Čítaj iba knihy, ktoré za to stoja

Niekedy dobre padne aj nejaký ten slepačí brak, ktorý ti pomôže odreagovať sa. Niekedy. Predsa len skús výber ako Evita alebo 50 odtieňov šedej zminimalizovať na mizivú a venuj sa radšej literatúre, ktorá ti prinesie osoh. Nečítaj za každú cenu ani to, čo by sa čítať „malo“. Nie každá kniha je pre každého, a keď si máš vybrať medzi Dostojevským a dobrou modernou fikciou, s tým že Dostojevský ťa absolútne nezaujíma, prečítaj si radšej dobrú modernú fikciu. Nemusíš byť za každú cenu pseudointelektuál a neubudne z teba ani ak nebudeš mať prečítanú všetku svetovú klasiku. Aj keď niečo z nej by si jednodznačne prečítané mať mal.

Vyberaj si témy kníh, ktoré sú ti blízke, ktoré ťa oslovia, poprípade riešia tvoje akutálne problémy. Za tie storočia sa už určite niekto ocitol v tvojej koži a v dobe internetu naňho ani nie je také ťažké natrafiť. Budú sa ti čítať ľahšie a je pravdepodobnejšie, že ťa ich čítanie bude aj baviť.

Každej knihe daj aspoň 50 strán predtým, než ju definitívne odložíš, no ak ťa ani po tých 50-tich nezaujme, siahni po inej. Život je príliš krátky (a rok má len 365 dní) na zlé knihy, ako aj na knihy, ktoré nemajú zarovnané okraje. Také patria do koša a autor spolu s nimi, pretože ak sa niekto v roku 2016 nedokáže naučiť stlačiť vo Worde jedno tlačítko, alebo ak túto formu textu považuje za umelecký prostriedok, presne tam patrí.

  1. Čítaj aj viac kníh naraz

Toto síce nie je tip pre každého, ale multitasking vrámci samotného čítania dokáže množstvo prečítaných kníh zásadne zvýšiť. Ak si to ešte neskúsil, ale si odhodladný tomu dať aspoň šancu, začni tématizáciou kníh podľa času dňa. Večer si napríklad na uvoľnenie prečítaj (auto)biografické knihy, ktoré sú ako príbeh a idú „dole krkom“ veľmi ľahko. Niečo plné praktických vedomostí by ťa mohlo akurát nabudiť, keďže zapamätávanie si zaujímavých informácií je celkom náročná mozgová aktivita. Preto je lepšie to čítať ráno alebo počas dňa. No a ak naopak patríš medzi ľudí, ktorí musia knihu prečítať od venovania až po vysvetlivky a zdroje, túto radu jednoducho preskoč.

  1. Uchovaj si cenné poznatky

Predovšetkým ak nečítaš fikciu, ale knihu, ktorá ťa má niečo cielene naučiť, poprípade je od niekoho / o niekom inšpiratívnom. (Ale aj ak je to beletria, či próza.) V prvom prípade si kľudne vezmi aj zvýrazňovač alebo pero (pravdepodobne to nie je dekoratívny typ knihy) a dôležité časti, pri ktorých ti poskočí mozog a v hlave zasvieti žiarovka, si podčiarkuj, poprípade k nim pripisuj poznámky. Nerob to pričasto, pretože priveľké množstvo informácií si pri každej knihe aj tak nebudeš vedieť zapamätať. V druhom prípade hodnotnej beletrie, prosím, neprzni cenné knihy ničím iným ako ceruzkou. Možno si ich raz budú chcieť prečítať tvoje deti. Aby si proces učenia sfinalizoval, skús si po prečítaní na základe tých naozaj výnimočných vyznačených častí urobiť krátke päťminútové zhrnutie o tom, čo dôležité pre teba kniha obsahovala a papierik si vlož do inkriminovanej knihy. Týmto spôsobom sa k nej budeš môcť vždy vrátiť a rýchlo si zrekapitulovať to užitočné, aj keď dosiahneš vysnívaný cieľ jednej stovky.

Zdroj: Darius Foroux, medium.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá