Lucia Krištofíková zo St. Kristof vie, ako urobiť z našich slovenských mužov dokonalých elegánov

  • V Nitre vznikla nová mladá slovenská módna značka, ktorá sa špeciálne sústreďuje na tvorbu oblekov pre slovenských mužov. Stojí za ňou šikovná Lucia Krištofíková, ktorá chce svojou značkou inšpirovať mužov, aby sa kvalitné oblečenie stalo súčasťou ich životného štýlu.
jcf
archív St. Kristof
  • V Nitre vznikla nová mladá slovenská módna značka, ktorá sa špeciálne sústreďuje na tvorbu oblekov pre slovenských mužov. Stojí za ňou šikovná Lucia Krištofíková, ktorá chce svojou značkou inšpirovať mužov, aby sa kvalitné oblečenie stalo súčasťou ich životného štýlu.

Ahojte! Vašim cieľom v St.Kristof je vytvoriť z mužov elegánov. Ako sú na tom teda muži na Slovensku? 

Ahoj Startitupisti! Veľmi pekná otázka na úvod. :) Našich pánov by som rozdelila na dva hlavné kluby. Rovno si ich môžeme pomenovať na „Snaživci“ vs. „Neriešim“. Charakteristickou črtou klubu Neriešim je, že im je jedno, čo majú na sebe. Nie je to pre nich podstatné alebo si ich práca nevyžaduje žiadny typ dress kódu. Naopak Snaživci sa snažia vyzerať hneď na prvý pohľad dokonale. Snaživci sa následne delia na Snaživca – laika a Snaživca – fajnšmkera. Laik sa snaží vyzerať dobre, no zatiaľ sa mu nedarí vychytať všetky muchy. Je to spôsobené buď neznalosťami, zlou radou pani predavačky v obchode alebo jednoducho daný pán nemá cit pre módu, čo je samozrejme normálne, keďže každého baví niečo iné.  Fajnšmekri sa snažia vyzerať dobre a sú v tom aj 100% úspešní. U nás v St.Kristof sa tešíme tomu, že sa na Slovensku vyskytujú fajnšmekri, ktorí vedia oceniť všetky detaily. Ale najčastejšou skupinou mužov sú laici, ktorí si našťastie dajú radi poradiť a postupne sa z nich môžu stať fajnšmekri.

Povedz nám teda svoj príbeh! Ako ti napadlo začať šiť obleky pre mužov?

Keď som bola dieťa, bola som zvyknutá, že u nás doma takmer nikdy nechýbal zvuk šijacieho stroja. Aj keď ma škola a roky odviali úplne iným smerom, vždy ma fascinovali všetky tvorivé činnosti. Avšak žiarovka nad hlavou mi zasvietila až vtedy, keď som sa dozvedela, že Slováci si chodia kupovať obleky do Anglicka. A čo sme my, Slováci, niečo menej? Nebodaj sme nešikovnejší? Mne, hrdej Slovenke, to jednoznačne nedalo spávať. V tom momente sa mi v mysli začala budovať skladačka, ktorá viedla až k myšlienke šitia oblekov na mieru.

Zdroj: archív St. Kristof

Začínala si teda ako krajčírka? Vytvoriť si biznis však býva riadna fuška, čo bola pre teba najťažšie?

Ako krajčírka som ja osobne nezačínala, nemala som žiadne vedomosti o šití odevov ako takých a terminológia išla všetkými smermi, len tým mojim nie… Každopádne mala som pri sebe odbornú ruku, ktorá mi dopomohla pri zariaďovaní dielne a hlavne pri výbere krajčírov. Bez toho by som asi ťažko rozbehla kvalitné šitie. Najťažšia bola bezmocnosť. Ten pocit, keď človek robí svoju prácu na maximum, no nevie sa aj tak ďalej pohnúť. U nás to boli úvodné začiatky. Vedeli sme, že prácu máme kvalitnú, no nevedeli sme sa dostať priamo ku klientom. Preto sme vďační za každého klienta, ktorého máme, lebo práve on nám robí tu najlepšiu chodiacu reklamu vo svete.

Momentálne je na trhu množstvo značiek, ktoré ponúkajú oblečenie za niekedy až veľmi nízke ceny. Obleky nie sú výnimka. Dokážete konkurovať týmto retailom?

Samozrejme, že oblek na mieru je drahší ako obyčajný konfekčný oblek. No priamou úmerou k cene stúpa kvalita, dizajn a pohodlie odevu. My si dávame záležať na kvalitných materiáloch a kvalitnom prevedení oblekov. Zloženie materiálov je vždy rozhodujúce. Pre kvalitný oblek šitý na mieru volíme 100% vlnu prípadne jej kombinácie s inými prírodnými materiálmi ako sú hodváb, kašmír či mohér. Míľovými krokmi sa vyhýbame všetkým syntetickým materiálom, ktoré nielenže vyzerajú na prvý pohľad lacno, ale sú aj nepriedušné a nedovolia telu dýchať. Pravidelne navštevujeme výstavy s látkami po celej Európe, kde hľadáme vždy aktuálne trendy, aby sme boli o krok vpred. Nejde len o materiál obleku, ktorý je viditeľný, ale aj o oku lahodiace vnútorné podšívky, gombíky či nite. Kvalitou práce, materiálmi a detailným prepracovaním sa vieme odlíšiť od retailov a postupne sa táto odlišnosť na Slovensku vyhľadáva stále viac a viac. Muži sa jednoducho posúvajú v móde dopredu. Začali mať potrebu sa odlišovať aspoň v detailoch, ktoré sú im v danom dress kóde dostupné.

Zdroj: archív St. Kristof

Koľko ti trvá kým vyrobíš jeden oblek? Vieš už na prvý pohľad odhadnúť, čo sa bude človeku páčiť a hodiť sa mu?

Pri každom obleku je to individuálne. Nakoľko sa jedná o oblek na mieru, nevyhnutnou súčasťou procesu sú skúšky. Skúšok môže byť niekoľko. V časovom rozhraní to však vychádza 4-6 týždňov.

Odhad si spravím ihneď, to je jasné. Pri prvom stretnutí s klientom sa snažím od neho zistiť, čo najviac. Niekedy sa možno pýtam otázky, ktoré si nikto s krajčírstvom nespája, ale ja mám spojitosti vo všetkom. Tam zisťujem hlavne funkčnosť odevu, či chce klient športové sako, elegantný smoking, pracovný oblek alebo frajerský oblek na balenie slečien :) Vyzvedám, čo má človek rád, aby sme tieto špeciálne informácie vedeli preniesť do modelu a materiálov. Každému klientovi sa venujeme individuálne a snažíme sa o jeho maximálnu spokojnosť. Celý proces prebieha v takom našom „domácom prostredí“ pri šálke kávy či čaju. Dokonca k niektorým stálym klientom chodievame aj priamo domov, kde sa cítia najkomfortnejšie.

Sú ľudia na Slovensku ochotní investovať do takýchto originálnych kúskov?

Oblek ušitý na mieru by som nenazvala originálnym kúskom, do ktorého sa musí investovať. Kedysi sa všetok odev šil na mieru. Bol kvalitný, čiže aj z finančnej stránky sa oplatil, nakoľko mal dlhšiu trvácnosť. Oblek na mieru nie je luxus. Je to jediná forma, akou by mal byť pravý kvalitný oblek zhotovený.

Zdroj: archív St. Kristof

Akí muži k vám najčastejšie zavítajú? Tí, čo idú po kvalite alebo tí, ktorí chcú zmeniť svoj štýl? Alebo žeby tí, ktorých tam dotlačila manželka? :)

Najčastejšie nás navštevujú páni, ktorí chcú zaujať na prvý dojem a chcú vyzerať dobre. Preto by som sem zaradila všetkých. A milujem, keď príde pán s partnerkou. Nie nadarmo sa hovorí „Cherchez la Femme,“  za všetkým hľadaj ženu. Potom sú to také klasické zákazky na príležitosti, ako sú svadby, oslavy, štátnice, stužkové či plesy.

Čo by určite nemalo chýbať v šatníku elegantného a štýlového muža?

Minimálne jeden kvalitný oblek šitý na mieru a neformálne sako. Ak muž nosí oblek ako pracovný odev, v jeho šatníku by sa mali nachádzať minimálne tri kvalitné obleky na mieru. Toto množstvo nie je vymyslené, nakoľko oblek nie je vhodné nosiť dva dni po sebe. Je nutné ho nechať minimálne jeden deň dôsledne zavesený, čím sa vyhne obnosenému vzhľadu. Aby sa predĺžila životnosť oblekov, je nevyhnutné, aby boli správne zavesené a uskladnené.

Zdroj: archív St. Kristof 

Dostala si niekedy nejakú naozaj jedinečnú alebo vtipnú požiadavku od zákazníkov?

Myslím si, že ani nie. Iba máme zákazníka, ktorému je jedno, čo to bude, koľko to bude stáť, základnou požiadavkou je že musí byť za fešáka.

Ľudia sa často nezaujímajú odkiaľ ich oblečenie pochádza, dôležitá je pre nich hlavne nízka cena a rýchla dostupnosť. Myslíte si, že ľudia na Slovensku sú dostatočne informovaní o otázkach udržateľnej módy?

Osobne si myslím, že Slovensko ako celá krajina je v tejto téme akoby negramotné. Často krát sa stáva, že nejde o kvalitu ale o kvantitu.

Zdroj: archív St. Kristof

Obleky od teba sú teda vyrobené na Slovensku. Ako je to s dodávateľmi? Vieš nájsť dodávateľov tiež u nás?

Keďže väčšina kvalitných slovenských závodov je už pozatváraná, je to s dodávateľmi komplikovanejšie. Predsa len sa nám podarilo ešte niekoho nájsť a veľmi radi s nimi aj spolupracujeme. Keď som objavila prvú výrobňu látok na Slovensku, tak som bola veľmi milo prekvapená. K ukážke materiálov som dostala aj exkurziu po výrobni s osobným sprievodcom, pánom riaditeľom, ktorý mi medzi tkáčskymi strojmi a kilometrami natiahnutých nití vysvetľoval detaily výroby. Musím uznať, že to na mňa urobilo dojem.

Nakoniec nám povedz, ktorý muž je podľa teba vzorom elegána spôsobom obliekania, ale aj správania?

Ťažko sa mi uvádza konkrétny príklad, nakoľko správanie verejne známych osôb osobne nepoznám. V spôsobe obliekania by som však uviedla niektorých futbalových trénerov ako je Pep Guardiola, Luis Enrique či Zinedine Zidane. Každopádne pravým elegánom je muž, ktorý je sebavedomý, vždy upravený a zároveň má morálne hodnoty, ktorými aj žije.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá