Maroche Hajduk vymenil pohodlnú prácu v IT za pivovarníctvo

  • Maroche Hajduk sa venuje vareniu piva v domácich podmienkach už od roku 1996. Jeho nespokojnosť s produkciou veľkých pivovarov a chuť tvoriť niečo jedinečné stáli za rozhodnutím ísť s kožou na trh pod značkou PADRE Craft Brews.
collagehgcd
facebook.com/padrecraft
  • Maroche Hajduk sa venuje vareniu piva v domácich podmienkach už od roku 1996. Jeho nespokojnosť s produkciou veľkých pivovarov a chuť tvoriť niečo jedinečné stáli za rozhodnutím ísť s kožou na trh pod značkou PADRE Craft Brews.

Ahoj Maroche, aká bola tvoja cesta k pivovarníctvu, prečo si sa rozhodol dať práve na „pivnú“ cestu?

Znám jednu zkratku, je síce delší, ale zato méně pohodlná. Tak nejako to bolo aj v mojom prípade. Asi pred 20 rokmi mi pivo vôbec nechutilo. Po návšteve britských ostrovov som však názor zmenil. Ochutnal som pivo, ktoré bolo úplne iné ako naše, ktoré som dovtedy poznal. Začal som zisťovať, prečo je to tak, kupoval som si pivné knihy, začal som objavovať tento svet, pivo sa stalo koníčkom. Od zbierania podpivníkov, čítania kníh o pive a jeho histórii, som sa tak nejako dostal aj k navareniu vlastného piva, čo v minulom storočí v domácich podmienkach určite nebolo ľahké. Stále to bol koníček popri každodennom zamestnaní, až som si jedného dňa povedal, toto chcem robiť, toto ma baví najviac.

zdroj fotografie:facebook.com/padrecraft

Ako vznikol váš pivovar, s akými myšlienkami ste do tohto biznisu vstupovali?

Vznik pivovaru, aj keď len kočovného, bol ďalším stupňom v kariére pivovarníka, akýmsi prirodzeným vyvrcholením domovaričských aktivít, túžba ukázať a ponúknuť milovníkom tohto nápoja aj iné pivné štýly, ukázať rôznorodosť a farebnosť tohto sveta.

V čom sa odlišujete od ostatných pivovarov a ich pív. V čom spočíva vaša unikátnosť?

Sme kočovný pivovar, to znamená, že nemáme kamennú budovu, priestor, vlastný pivovar, ale kočujeme, prenajímame si voľné kapacity „ozajstných“ pivovarov, kde varíme pivo podľa našich receptúr. Varíme, pre naše končiny, netradičné štýly, ako sú americká pšenica/american wheat ale/, belgický saison. Toto nás odlišuje, a tým sme unikátni. :)

zdroj fotografie:archív:Maroche Hajduk

Čo všetko človek potrebuje na založenie pivovaru? Či už ide o otázku vedomostí alebo z technického hľadiska.

Na založenie vlastného pivovaru potrebujete kopec peňazí, nie je to lacná záležitosť, aj keď, vyrobiť si technológiu na kolene, za malý peniaz sa dá. Potrebujete priestor, kde budete variť. Potrebná je určite sila na zdolanie neuveriteľného kopca, zvaného byrokracia. Povolenia, papierovačky sú to najťažšie. Štát to určite neuľahčuje. Legislatívne je to remeselná živnosť, takže vedomosti sú potrebné. Varenie piva je síce jednoduchá záležitosť, ale má svoje zákonitosti, ktoré treba vedieť. Dá sa to však naučiť.

zdroj fotografie:facebook.com/padrecraft

Aká je vaša vízia do budúcna, kam by ste sa chceli posunúť?

Chceme mať vlastný pivovar, vlastnú varňu ktorá popustí uzdu našej fantázii. Chceme dostať naše pivo aj do krajín, kde tieto pivné štýly vznikli.

Pracoval si aj v oblasti IT. Ako sa z IT-čkára stane pivovarník?

Človeka to musí baviť tak, že sa jedného dňa  zdvihne zo stoličky, na ktorej sedí osem hodín denne a vyrazí za svojím snom, premení svoj koníček na prácu. Hoci niekedy fyzicky náročnejšiu a hlavne nepohodlnejšiu.

zdroj fotografie:archív:Maroche Hajduk

Ako je na tom podľa teba pivovarnícky priemysel na Slovensku. Majú podľa teba malé pivovary šancu preraziť aj napriek obrovským hráčom, ktorí bojujú cenou?

Konečne sa situácia na Slovensku mení k lepšiemu, z pohľadu počtu pivovarov. Vznikajú malé hostinské pivovary, ktoré svojou produkciou dopĺňajú a obohacujú trh s pivom. Aj napriek vyššej cene sa dokážu presadiť. Ak však chcú vyraziť do okolitých krajov, nebyť len lokálni, musia presvedčiť zákazníka kvalitou a hlavne mu vysvetliť a obhájiť vyššiu cenu.

Hovorí sa, že české pivá patria medzi svetovú špičku. Ako to vnímaš ty?

Nielen české pivá, ale aj japonské, austrálske, dánske, švédske, estónske, dokonca aj naše slovenské patria medzi svetovú špičku. Ide o to či vyhľadávame masové pivo, ktoré nám reklamou masíruje mozog, alebo si chceme naozaj užiť kvalitu vyrobenú z ozajstných surovín.

zdroj fotografie:archív:Maroche Hajduk

Ako vyzerá bežný deň pivovarníka?

Neexistuje bežný deň, každý deň, keď sa varí je iný, originálny a jedinečný. Z pohľadu práce však musíme  nahriať vodu, namlieť slad, zmiešať namletý slad s vodou a pracovným postupom z neho dostať von cukor, vyrobiť sladkú tekutinu tzv. sladinku, ktorú následne varením a okorenením chmeľom premeníme na mladinku, „zelené pivo“. To nám potom vykvasí za niekoľko dní, vznikne mladé pivo a následným niekoľko týždňovým vyzrievaním, ležaním sa zmení na finálny produkt.

Vaše pivá majú kreatívne názvy, ale aj dizajn. Kto stojí za kreatívou, kde beriete inšpiráciu?

Názvy si vymýšľame sami, je to momentálny nápad. Ten si následne buď sami alebo s pomocou kamarátov, grafikov premeníme do vizuálnej podoby. Pivo si marketujeme sami, nemáme žiadne agentúry s kampaňami na mieru, aj keď sa tomu v budúcnosti nebránime. Môže to byť len ďalšia životná skúsenosť, kde sa vlastne môžeme aj hrať.

zdroj fotografie:facebook.com/padrecraft

Dá sa na Slovensku uživiť pivovarníctvom, stačí vám náš trh alebo máte aj globálne ambície?

Uživiť sa dá, zatiaľ nám stačí Slovensko, ak to bude ťažšie, určite sa vydáme do sveta :-D Máme ambíciu, ako som už vyššie spomínal, a tou je otvorenie vlastného pivovaru, ďalej to je rozšírenie ponuky pivných štýlov, zamestnania ďalších ľudí. Je to fajn pocit, dať ľuďom prácu v tom čo nás baví a nielen živí.

zdroj fotografie:facebook.com/padrecraft

V ktorej krajine si ochutnal zatiaľ najlepšie pivo? A aké atribúty by malo každé dobré pivo vlastne spĺňať?

V každej krajine, ktorú som navštívil, som ochutnal najlepšie pivo. Či už na Corfu úžasný remeselný radler, fantastický ležiak zmiešaný s ozajstnou limetovou šťavou, alebo na anglickom vidieku v malej krčmičke ručnou pákou načapované miestne pivo „real ale“ dozrievajúce v sude, vo vlastnej pivnici.

Dobré pivo nájdete všade, pivo vám musí chutiť, voňať, byť pekné. Zlé pivo odhalíte hneď. Tu je ťažko hovoriť o tom, že dobré pivo musí byť číre s vysokou penou krásnou iskrivo žiarivou zlatou farbou, výnimočnou sladovou chuťou a jemným chmeleným doznievaním, keď viete že existuje kyslé pivo, extrémne horké pivo,mútne pivo a tak ďalej.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá