Šikovné techniky, ktorými si dokážeš zlepšiť pamäť

  • Predstav si, aké by to bolo, keby si si pamätal každý jeden detail v živote. Všetko, čo si spravili, zjedol, povedal, jednoducho každý jeden moment. Neuveriteľné to možno je, nie však nemožné. Mnemonici sú ľudia, ktorí vykazujú neuveriteľné pamäťové schopnosti.
pexels-photo-458883
pexels.com
  • Predstav si, aké by to bolo, keby si si pamätal každý jeden detail v živote. Všetko, čo si spravili, zjedol, povedal, jednoducho každý jeden moment. Neuveriteľné to možno je, nie však nemožné. Mnemonici sú ľudia, ktorí vykazujú neuveriteľné pamäťové schopnosti.

Jedným z najznámejších prípadov mnemonika je pacient „S“, ktorého vyšetroval psychológ Alexander Luria. Jedného dňa sa objavil v jeho labáku a požadoval test pamäte. Luria ho teda testoval. Výsledky ukazovali pozoruhodnú vec: tento človek mal akoby pamäť bez limitov. „S“ vedel reprodukovať neskutočne dlhé reťazce slov bez ohľadu na to, koľko času uplynulo od prezentácie reťazca. Reťazec slov dokonca vedel „S“ reprodukovať aj po 15 rokoch. Ako „S“ zužitkoval túto schopnosť? Stal sa profesionálnym zabávačom.

foto: gradfield.com

 

Ako si to však mohol všetko zapamätať? Zdá sa, že sa spoliehal na svoju vizuálnu pamäť. Všetky slová, znaky, čísla,  všetko, čo si mal zapamätať, si najprv uložil do vizuálnych obrazov. Toto využívanie vizuálneho zobrazenie bolo dôsledkom vzácneho fenoménu nazvaného synestézia. Synestézia znamená, že nejaký podnet je zachytávaný daným zmyslovým orgánom a okrem neho je vyvolaná predstava, ktorá zapája ďalší zmyslový orgán. Osoba „S“ tak bola schopná predstaviť si čísla alebo zvuk a spojiť ich s farbami. Toto všetko sa však dialo nedobrovoľne a neúmyselne. Jednoducho sa to stalo. Každé číslo malo svoju farbu alebo symbol. Číslo 3 bol pochmúrny človek, číslo 6 zasa symbolizoval človek s opuchnutou nohou.

Učenie sa na skúšku muselo byť pre „S“ asi trochu ľahšie, ako pre nás ostatných. Mohlo by sa tak zdať. Ako by patetický básnik povedal: tento dar sa stal jeho prekliatím. Jeho synestézia interferovala so schopnosťou počúvať ľudí.  Nedokázal sa tak vôbec sústrediť na rozhovor.

books-1012088_960_720

foto: naea.com

 

Našťastie pre nás, ne- mnemonikov, exituje niekoľko techník, ktoré vedia zvýšiť efektivitu pamäte. Psychológovia tak sformulovali niekoľko tých najúčinnejších, ktoré sa v tomto skúškovom budú extrémne hodiť. Pozrime sa teda na niektoré z nich:

 

Kategorické zhlukovanie:

Prvá metóda je vskutku banálna. Zorganizuj si list s položkami podľa kategórii. Ak chceme kúpiť, mlieko, maslo, mrkvu a rožok, suroviny si potriedime do kategórii. Čo však v prípade ak máš kúpiť všetky tieto veci a niečo neočakávané, ako napríklad nožnice?

 

Interaktívne obrazy:

Ak je v liste slovo, ktoré sa skutočne nehodí do zoznamu a už sa vidíš, ako na túto položku určite zabudneš, skús si ju spojiť s niečím dobre známym. Vytvor si interaktívny obrázok, ktorý spojí izolované slovo s listom. Predstav si, ako si kupuješ balíček rožkov a prestrihuješ ho nožnicami.

reading-1209174_960_720

foto: thegraduate.com

Method of loci:

Táto metóda je trochu zdĺhavá ale veľmi zábavná. Túto metódu som vyskúšala aj ja a musím potvrdiť jej úspešnosť. Vizualizuj si prechádzanie sa v nejakom priestore s výraznými orientačnými bodmi, ktoré dobre poznáš. Mentálne prejdi okolo každého orientačného bodu a spoj si ho so slovom, ktoré si chceš zapamätať.  Vizualizuj si interaktívny obraz medzi slovom a orientačným bodom. Povedzme, že máme tri orientačné body na ceste do obchodu: škaredý dom, strom a futbalový štadión. Teraz si ku každému z nich predstav nejakú vec: na komín škaredého domu umiestnime ponožku, na strom položíme lampióny a futbalový štadión zapraceme od vrchu po spodok chrumkami. Rozpamätávame sa tak, že si predstavíme cestu a všetky tieto veci zbierame. Som pri škaredom dome, tu zoberiem ponožku, tu lampión a jasné, chrumky a hneď niekoľko balíčkov.

Skratky:

Zober si list, ktorý si musíš zapamätať. Použi prvé písmeno a poskladaj z neho slovo: Ak mám teda kúpiť rožok, olej, kečup a cibuľu, vyskladám si slovo ROCK.

library-869061_960_720

foto: carlaalexander.com

Báseň:

Ak ti skratky veľmi nejdú, vytvor si celú vetu. Ak máš teda kúpiť suroviny spomínané v predchádzajúcom príklade, vytvorte si vetu: Rudolf odletel kvôli cyklónu.

 

Kľúčové slová:

Vytvor si interaktívny obrázok, ktorý spája zvuk a význam cudzieho slova so slovom, ktoré poznáš. Povedzme, že sa učíš po francúzsky a ani za ten svet si nevieš zapamätať slovo beurre, teda maslo. Ako prvé, si párkrát vyslov toto slovo a zistíš, že znie trošku ako anglické slovo „bear“. Potom si asociuješ kľúčové slovo bear s maslom v obrázku alebo vo vete. Slovo bear tak dvojnásobne dopomôže k vyvolaniu slova beurre.

Spomenuté techniky patria do najčastejšie využívaných techník pre zapamätanie si potrebného materiálu. Ako ich samotný obsah naznačuje, záleží od samotnej položky, ktorú sa potrebuješ naučiť. Dajte vedieť, ako úspešní ste boli vy!

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá