Absolvent Stanfordu vytvoril svoju prvú appku, za 2 dni mala štvrť milióna stiahnutí!

Michal Sorkovský / 5. júla 2015 / Business

CEO startupu Polarr Borui Wang verí, že každý človek je dostatočne šikovný na to, aby zvládol prácu so softvérom slúžiacim na pokročilú úpravu fotografií. Rozhodol sa preto vytvoriť aplikáciu, ktorej cieľom je odstrániť najväčšiu bariéru, ktorá ľuďom stojí v ceste: cenu.

 

A to aj napriek tomu, že on a ani nikto z jeho sedemčlenného tímu nikdy predtým žiadnu aplikáciu nevyvinuli. Proste sa len rozhodli využiť priestor, ktorý na trhu Adobe ignoruje. Vytvorili aplikáciu pre pro-amatérov, ktorej sa aj na ich prekvapenie začalo výrazne dariť. Nešlo však len o šťastnú náhodu, hoci po iba dvojmesačnej práci na vývoji aplikácie by asi málokto tipoval jej úspech. Veľké prekvavenie nastalo vtedy, keď Wang otvoril po 48 hodinách App Store a zbadal Polarr medzi odporúčanými aplikáciami. Jeho aplikácia Polarr mala za dva dni viac ako 250 000 stiahnutí. Ako to vôbec bolo možné?

 

Nie, nejde o zázrak. Wang podľa vlastných slov len spravil pár vecí, ktoré by mali tvorcovia aplikácií urobiť, aby zvýšili svoje šance dostať sa medzi odporúčané aplikácie a získali tak obrovský nárast stiahnutí. Tu sú konkrétne rady, ktoré Wangovi pomohli:

1. Sústreďte sa na najnovší operačný systém a na jeho najnovšie funkcie (Wang použil Webkit, ktorý bol predstavený v iOS8)

2.  Pozorne si prečítajte marketingové pokyny, pripravte si veľmi dobré screenshoty a preview videá, tiež si vybudujte spojenie s Apple, aby vedeli, že vaša aplikácia existuje.    

3. Pripravte si správne načasovanie. Apple vyberá odporúčané aplikácie každý štvrtok, tak spustite svoju appku tesne predtým.

4. Posledná a najdôležitejšia vec je vybudovať produkt s veľkou hodnotou pre používateľov a so skvelým dizajnom.

 

 

Na posledný bod sa Wang sústredil najviac. „Veľa priateľov ma žiadalo, aby som ich naučil pracovať s Adobe Photoshopom,“ povedal. „Najprv sa všetci cítili ako úplní amatéri. Mysleli si, že potrebujú drahý fotoaparát a know how, ako s ním narábať, aby si zaslúžili photoshop.“
Práve preto, že by za Photoshop mali platiť 20 dolárov mesačne, si Wangovi priatelia mysleli, že musia byť experti, aby ho vedeli používať. „Ale keď som im ukázal, ako to funguje, bolo to pre nich jednoduché. Ľudia sú dostatočne šikovní,“ dodáva.

Wang úspešne dokončil IT štúdium na Standforde iba minulý rok v júni, čo samozrejme vzbudzuje ešte väčší obdiv k tomu, čo sa mu za tak krátku dobu po ukončení štúdia podarilo vytvoriť. Wang pri tvorení svojej aplikácie čerpal inšpiráciu zo spomienok na kamarátov zo svojej strednej školy, ktorí sa doslova hrali s cracknutou verziou Photoshopu. Všetci si program obľúbili, ale nebola šanca, aby im ich rodičia platili legitímnu verziu. Wang sa teda po ukončení štúdia rozhodol vytvoriť program, ktorý môže byť vo viacerých ohľadoch konkurenciou Photoshopu, avšak cenovo je oveľa dostupnejší. Len za 5 dolárov môže mať totiž hocikto prístup ku všetkým funkciám Polarru.

 

S webovou aplikáciu, ktorú Polarr spustil ešte v septembri a novou mobilnou appkou, chce Wang vložiť vyspelé a vysokokvalitné nástroje na úpravu obrázkov do rúk amatérov. Wang, aj so svojim tímom čelil viacerým výzvam pri prispôsobovaní webovej aplikácie pre mobily, no a tou hlavnou bola pamäť. Musel totiž prísť na to, ako predísť úplnému pádu appky, keď ju niekto spustí napríklad na iPhone 4S. Pre Wanga bolo toto veľmi dôležité, keďže verí, že požívatelia webovej verzie nakoniec vo väčšine prejdú na tú, s ktorou budú pracovať prostredníctvom svojich mobilov či tabletov.  

 

Wang tvrdí, že ľudia sú už zvyknutí robiť nejaké minimálne úpravy na svojich mobiloch v aplikáciách ako Instagram. Cieľom appky Polarr je ovládnuť trh v budúcnosti, keďže Wang verí, že ľudia sú už pripravení na niečo pokročilejšie. (Len pripomíname, že jeden zo zakladateľov Instagramu, Kevin Systrom, je tiež absolventom Stanfordu).

Wang sa ale nechce uspokojiť len s dodávaním nových pomôcok pre ľudí. Chce sa učiť z toho, ako ich budú používať. Wang sa chce sústrediť na umelú inteligenciu a predstavuje si svoju spoločnosť tak, aby sa učila z toho, ako ľudia radi upravujú svoje fotky. Ďalším projektom spoločnosti má byť totiž automatizovaná služba na úpravu obrázkov. „Vymýšľame appku, ktorá sa naučí, ako rozmýšľate a čo máte radi,“ dodáva Wang.

 

zdroj: businessinsider.com 

Pridať komentár (0)