Adidas vs Puma: Ako rivalita dvoch bratov priniesla dve elitné značky pre atlétov

  • Poznáš to. Ak je viacero súrodencov pokope, sem-tam to zaiskrí. Vo výnimočných prípadoch vzplanie priam oheň a rivalita súrodencov sa dostane na úplne inú úroveň. Príkladom môžu byť dvaja bratia, medzi ktorými vznikol priam konkurenčný boj. Práve ich rivalite a nepriateľstvu, ktoré prekročilo únosné hranice, však vďačíme za dve svetové značky, ktoré určite poznáš. Jednou z nich je Adidas.
new-feature-image
basementapproved.com
  • Poznáš to. Ak je viacero súrodencov pokope, sem-tam to zaiskrí. Vo výnimočných prípadoch vzplanie priam oheň a rivalita súrodencov sa dostane na úplne inú úroveň. Príkladom môžu byť dvaja bratia, medzi ktorými vznikol priam konkurenčný boj. Práve ich rivalite a nepriateľstvu, ktoré prekročilo únosné hranice, však vďačíme za dve svetové značky, ktoré určite poznáš. Jednou z nich je Adidas.

Boli raz dvaja bratia Adolf a Rudolf Dasslerovci, ktorí si nevedeli prísť na meno. Spôsobili rozkol nielen v rodine, ale rozdelili rodné mesto na dva nepriateľské tábory. Narodili sa v roku 1900 v nemeckom mestečku Herzogenaurach. Obaja bratia boli pomerne ambiciózni a začali sa venovať spoločnému podnikaniu v oblasti športovej obuvi. Každý jeden sa orientoval na inú oblasť. Adolf bol vynikajúci návrhár, ale introvert. Naopak, Rudolf miloval pozornosť okolia, takže sa uplatnil ako vynikajúci obchodník.

Foto: youtube.com

Všetko fungovalo dokonale, kým to nepokazili úplne banálne problémy. Jedným z nich bola, samozrejme, určitá forma rivality, ktorá medzi dvoma bratmi akosi logicky vznikla. To však nebolo všetko. Problémy spôsobilo aj spoločné bývanie dvoch rodín v jednom dome. Manželky bratov si totiž nevedeli prísť na meno. Všetko zavŕšilo ich spoločné stretnutie vo vojenskom úkryte, kde sa uchýlili pri útoku spojencov na ich milované mesto.

Rudolf s manželkou tu bol totiž ako prvý a Adolf po príchode vyslovil osudovú vetu: „Špinaví bastardi sú späť.“ To Rudolfa s horúcou krvou na smrť urazilo, aj keď sa tento komentár, samozrejme, týkal útočníkov. Následne bol Rudolf povolaný slúžiť v armáde. „No, kto iný, než môj brat by toto dokázal! Určite v tom má prsty!“ pomyslel si. Po jeho uväznení spojencami, kvôli podozreniu zo spolupráce s gestapom, sa jeho podozrenie ešte viac prehĺbilo. Mladší brat bol vlastne vinný za všetko.

rivalita súrodencov

Foto: wikipedia.org

Rivalita aj po smrti

V roku 1948 rozhádaní bratia popretŕhali všetky väzby a každý sa pobral svojou cestou. Rozdelili si firmu aj zamestnancov na rovné polovice. Dve nepriateľské armády postavili svoje tábory na opačných brehoch rieky Aurach. Adi nazval svoju novovzniknutú spoločnosť ako kombináciu svojho mena a priezviska – Adidas. Rudi zasa Ruda. Zdalo sa mu to však nevýrazné, a tak spoločnosť pomenoval po mačkovitej šelme – Puma.

Napätie vo vzduchu sa dalo krájať, a keďže väčšina obyvateľov mesta pracovala pre jednu alebo druhú spoločnosť, stačilo málo a problémy boli na svete. Všetko zašlo až tak ďaleko, že napríklad, dodávatelia nechceli spolupracovať s oboma firmami, ale spolupracovali iba s jednou stranou. Randenie a svadby medzi ľuďmi zo znepriatelených firiem boli zakázané. To, či s tebou bude niekto komunikovať alebo nie, záležalo od toho, čo si mal obuté.

Z firmy Adidas sa stal pojem aj vďaka nadviazaniu spolupráce s rôznymi osobnosťami športu. Firma Puma zaostávala. Rivalita však mala aj negatívne stránky. Kde sa dvaja bijú, tretí vyhráva. Dvaja súperi si totiž nevšimli tíško sa plížiacu konkurenciu v podobe firmy Nike, ktorá sa vďaka ich nepozornosti dostala do popredia.

Mier bol uzavretý až v roku 2009, keď sa zamestnanci oboch firiem, stojaci proti sebe, stretli v priateľskom futbalovom zápase. Bratia však k sebe nenašli cestu ani po smrti a obaja odpočívajú na opačných koncoch cintorína, kde sú pochovaní. Rivalita dvoch bratov však priniesla aj ovocie v podobe dvoch dodnes fungujúcich skvelých značiek pre športovcov.

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK