Advokát Bžán príde o štedrú odmenu za Gabčíkovo vo výške 63 miliónov eur

  • Advokát Radomír Bžán príde o odmenu vo výške desiatok miliónov eur, ktorá mu mala pripadnúť po výhre v spore o elektráreň Gabčíkovo. Aj napriek tomu, že Slovensko tento spor vyhralo, a bolo tak zachránených 588 miliónov eur, sa právnik s odmenou 63 miliónov môže pravdepodobne rozlúčiť.
fico a žigo
foto: SITA
  • Advokát Radomír Bžán príde o odmenu vo výške desiatok miliónov eur, ktorá mu mala pripadnúť po výhre v spore o elektráreň Gabčíkovo. Aj napriek tomu, že Slovensko tento spor vyhralo, a bolo tak zachránených 588 miliónov eur, sa právnik s odmenou 63 miliónov môže pravdepodobne rozlúčiť.

Kauza Bžán, ktorá sa tak posledné dni rieši takmer vo všetkých médiách, sa chýli ku koncu. Šéf MH Manažmentu Branislav Bačík túto správu následne oficiálne potvrdil. „Nikdy sme to netvrdili a nesľúbili. My dnes čakáme na rozhodnutie arbitrážneho súdu,“ povedal. Aj napriek tomuto jednoduchému vysvetleniu bude mať pravdepodobne problémy aj samotný Bačík, ktorý môže prísť o svoje kreslo.

Nevýhodná zmluva

Prečo to tak je? Na tlačovej konferencii minulý piatok šéf Fondu národného majetku (dnes MH Manažment) nevedel vysvetliť, prečo vlastne podpísal v začiatkoch súdneho procesu o prevádzkovanie Gabčíkova v roku 2015 takúto nevýhodnú zmluvu s advokátskou kanceláriou Bžána. V zmluve totiž nie je vôbec zakotvená horná hranica odmeny pre právnych zástupcov.

Podľa zmluvy si tak mohol Bžán nárokovať 11 percent z predmetnej sumy 588 miliónov eur, a to aj napriek tomu, že bolo zrejmé, že Slovensko malo obrovskú šancu tento súdny proces vyhrať. Samotnému advokátovi boli zatiaľ vyplatené 4 milióny eur.

gabčíkovoZobraziť celú galériu (2)
zdroj: Vodohospodárska výstavba

Advokátska kancelária sa samozrejme bráni a v oficiálnom vyhlásení označila spor za extrémne náročný. Spor, v ktorom mala veľmi silného súpera s tisíckami právnikov po celom svete. „Naším cieľom bolo túto arbitráž vyhrať, a to sa podarilo. Kauza sa skončila absolútnym víťazstvom MH Manažment a Slovenskej republiky,“ uvádza sa vo vyjadrení. Podľa kancelárie bol celý postup v súlade so zákonom.

Bačík tak bude mať čo vysvetľovať. Trovy celého dlhého procesu budú vyčíslené na základe rozhodnutia arbitrážneho súdu. Táto suma, ktorú vyplatí spoločnosť Enel právnym zástupcom štátu sa následne odpočíta od výšky odmeny advokátskej kancelárie. Až potom sa začne riešiť definitívne zníženie výšky odmeny pre samotnú kanceláriu.

Obrovskú kauzu však nemohla nechať bez povšimnutia opozícia, ktorá pozorne sleduje, kde sa čo nekalé udeje. Tá chce „hlavu“ ministra hospodárstva Žiga. Robert Fico taktiež podporil prešetrenie celého prípadu a navrhol nahliadnutie do ďalších zmlúv, ktoré môžu byť nejakým spôsobom nevýhodné. „Napríklad, môžem potvrdiť, že v prípade jednej zmenky vo vzťahu k SPP v roku 2002, keď sme neboli vo vláde, bola odmena 12,75 %,“ povedal predseda vlády.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech