Aj chatári chcú byť dnes viac eko. Architekti sa prispôsobujú dopytu

  • Štúdio Renéé del Gaudio Architecture vytvorilo ekologickú chatu Big Cabin | Little Cabin
  • Cieľom architektov bolo spojiť klasický dizajn s modernými technológiami
  • Vďaka solárnym panelom je táto chata vysoko energeticky úsporná
03
rdg-architecture.com
  • Štúdio Renéé del Gaudio Architecture vytvorilo ekologickú chatu Big Cabin | Little Cabin
  • Cieľom architektov bolo spojiť klasický dizajn s modernými technológiami
  • Vďaka solárnym panelom je táto chata vysoko energeticky úsporná

Pre víkendový únik z reality sú malé malé chaty a domčeky v lese lákadlom čoraz väčšieho počtu ľudí. Štyri steny oddeľujúce domov pred holou a drsnou prírodou sú častokrát všetko, čo človek potrebuje. Niekedy je to jediný spôsob, ako zdravo dobiť baterky.

Zo zvyšujúcou sa popularitou malých domov a chát rastie aj chuť architektov a dizajnérov vymýšľať nové projekty, ktoré sú finančne nenáročné a zároveň ekologické.

Medzi nich sa určite radí aj štúdio architektky Renée del Gaudio, ktorá so svojim tímom vytvorila chatku naplno využívajúcu solárnu energiu. Na jednom z vrcholov v pohorí mesta Fairplay v štáte Colorado vznikla chata nazvaná Big Cabin | Little Cabin, ktorá má svojim dizajnom symbolizovať tradičné horské chaty odeté do moderných technológií.

Vo výške 3000 metrov nad morom sa pýši táto stavba dokonalým výhľadom na okolité kopce a vrcholy. Zo severu ju pred silným a studeným vetrom chráni husté stromoradie.

Celá stavba je postavená na verande, na ktorej sa nachádzajú dve chaty. Tá väčšia označená „Big Cabin“ ponúka obývaciu miestnosť, kuchyňu s jedálňou a dvojicu kúpelní. Posledná miestnosť je venovaná veľkej spálni. O niečo menšia „Little Cabin“ je vhodná aj pre hostí. Nachádza sa tu jedna spálňa a kúpelňa.

Kombinácia klasickej sedlovej strechy a prírodných materiálov zvonku a interiér bohato využívajúci cédrové drevo spolu dokonale ladia.

Vďaka preskleným posuvným stenám na jednej strane domu je počas dňa možné využívať plný potenciál slnečného svetla.

Solárna energia je okrem toho získavaná aj solárnymi panelmi, ktoré sú schopné vygenerovať až 3 kW elektrickej energie.

O svetlo v ostatných častiach chaty sa starajú vysoko-úsporné LED žiarovky, ktoré znižujú celkovú spotrebu energií tejto stavby.

O teplo sa okrem dvojkomorových sklenených výplní stará aj zabudovaný bojler, ktorý je až o 96 % účinnejší ako tradičné bojlery a klasické drevené kachle, ktoré dokážu ohriať vzduch v celom dome.

zdroj: inhabitat.com / rdg-architecture.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá