„Ak chceme zabrániť zničeniu Zeme, mali by sme zastaviť rast populácie,“ tvrdí jeden z najpopulárnejších Britov

  • Sir David Frederick Attenborough patrí medzi najpopulárnejšie tváre Británie
  • V minulotýždňovej debate sa tento milovník prírody dotkol mnohých problémov, s ktorými sa pasujeme
  • Podľa neho by sme mali začať hlavne od seba a dokonca zastaviť rast populácie
David Frederick Attenborough
youtube
  • Sir David Frederick Attenborough patrí medzi najpopulárnejšie tváre Británie
  • V minulotýždňovej debate sa tento milovník prírody dotkol mnohých problémov, s ktorými sa pasujeme
  • Podľa neho by sme mali začať hlavne od seba a dokonca zastaviť rast populácie

Sir David Frederick Attenborough býva právom nazývaný pokladom Veľkej Británie. Tento človek nie je len prírodovedcom, ale aj moderátorom, scenáristom a producentom. Svoj talent využil pri tvorbe úžasných diel pre televíznu stanicu BBC. Životné prostredie ho totiž neskutočne zaujíma.

Minulý týždeň poskytol 92-ročný David rozhovor pre svoju domovskú stanicu, aby porozprával o svojom chystanom projekte z názvom Dynasties, ktorý by mal mať premiéru už v blízkej budúcnosti. Rozhovor sa však nekrútil len okolo chystaného projektu, ale aj budúcnosti našej planéty, trendoch a iných zaujímavých veciach.

Riešenie všetkých problémov je v ľuďoch

Zaujímavosťou je, že jeho predchádzajúci projekt Blue Planet II spustil celosvetovú debatu na tému plastový odpad a jeho vplyv na svetové oceány. David má na plasty pomerne jednoduchý názor: Plasty tú budú dovtedy, dokým ich budeme používať. Všetko tak závisí hlavne od samotných ľudí. Ak ľudia prestanú používať plasty, poklesne aj ich množstvo v prírode.  Cieľom by teda nemalo byť triedenie plastov, ale obmedzenie používania plastov ako takých.

„Myslím si, že je v demokracii celkom dôležité, aby ľudia niečo urobili a vyjadrili svoje obavy. A možnože plastové sáčky nie sú ty najdôležitejším elementom v celom plastovom probléme, ale je to niečo, čo dokážu urobiť samotní ľudia,“ povedal David.

Vyjadril sa aj na tému vegetariánstva. On sám sa nepovažuje za typického mäsožravca. Tvrdí však, že nie je dôvod, aby sme sa úplne zbavili mäsa. Konzumovanie prírodnej stravy je totiž podľa neho výsledkom evolúcie. Táto evolúcia môže mať negatívny vplyv na našu planétu. Nemali by sme preto dovoliť, aby naša láska k zelenej strave spôsobila zničenie lesov a obrovského územia len preto, aby sme sa najedli. Každá minca má dve strany.

Priznal tiež, že to nie je len stravovanie, čo by sme mali prehodnotiť. Z dlhodobého hľadiska by sme sa mali snažiť o spomalenie až zastavenie rastu populácie. Toto je podľa neho ten najväčší problém.

Ľudia totiž žijú čoraz dlhšie a raz príde zlom, kedy sa život na Zemi stane jednoducho neudržateľným. Taktiež sa vyjadril aj na tému globálneho otepľovania a medzinárodnej dohody, z ktorej ladne vykľučkovali Spojené štáty americké. Potešilo ho, že jednotlivé krajiny pristupujú k ochrane našej planéty s plnou vážnosťou.

zdroj: iflscience.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech