Ak chceš v budúcnosti lukratívne pracovné miesto, máš šancu. Pracovný trh už nebude patriť len programátorom

  • Kvalitných programátorov je dnes ako šafránu. Jedná sa teda o veľmi lukratívne a výnimočne platené pracovné miesta
  • Podľa šéfa pracovnej sociálnej siete LinkedIn však existuje ešte jedna oblasť, ktorá bude dôležitejšia ako písanie stoviek riadkov kódu
Jeff Weiner
flickr
  • Kvalitných programátorov je dnes ako šafránu. Jedná sa teda o veľmi lukratívne a výnimočne platené pracovné miesta
  • Podľa šéfa pracovnej sociálnej siete LinkedIn však existuje ešte jedna oblasť, ktorá bude dôležitejšia ako písanie stoviek riadkov kódu

Dobrý programátor je v súčasnosti veľmi vzácny, takmer vyhynutý druh. Práve preto IT spoločnosti neváhajú lákať schopných milovníkov písania kódu na nadpriemerné platy. Nie je totiž programátor ako programátor. Priemerných programátorov je nespočetné množstvo, ale tých skutočných je ako šafránu. Od toho sa odvíja odmena. Tí najlepší zarábajú mesačne tisíce eur.

Verejnosť vníma pracovnú pozíciu programátora ako niečo, čomu patrí budúcnosť. Je to vlastne úplne logické. Dnes sa totiž všetko presúva do digitálnej podoby. Programujú sa stroje, programujú sa aplikácie, programuje sa umelá inteligencia. Na prvý pohľad to teda vyzerá tak, že svet patrí práve ľuďom, ktorí vedia dokonale písať komplikované kódy. Nie je to však úplne tak.

Dôležitosť emocionálnej inteligencie sa veľmi podceňuje

Za týmto názorom pevne stojí šéf sociálnej siete LinkedIn Jeff Weiner. Ten tvrdí, že dôležitosť programovania je síce nepopierateľná, ale zároveň preceňovaná. Záujem o programátorov zostane aj nasledujúce roky pomerne vysoký, ale tie najlukratívnejšie pracovné pozície budú zamerané na úplne na iné schopnosti. V budúcnosti budú totiž najdôležitejší ľudia, ktorí budú schopní komunikovať nielen písomne, ale aj verbálne. Budú to osobnosti, ktoré budú mať extrémne rozvinutú emocionálnu inteligenciu a zároveň budú schopné viesť iných ľudí.

Rozvíjanie týchto čŕt je preto veľmi dôležité. Len málokto totiž disponuje týmito dôležitými schopnosťami. Inteligenčný kvocient nie je úmerný emocionálnej inteligencii a empatii. Jeff Weiner patrí medzi najväčších lídrov v Silicon Valley, a tak vie, o čom hovorí. Má totiž prístup k stovkám miliónom údajov o používateľoch. Na základe toho má prehľad o tom, kde pracujú a aj o tom, po akých pracovných pozíciách je zo strany firiem najväčší dopyt.

Umelá inteligencia, ktorá v ďalekej budúcnosti dokáže riadiť celé tímy a možno aj programovať je v súčasnosti iba veľkým snom. Je potrebné dodať, že dobrých lídrov je tiež ako šafranu, a tak si časom prídu na poriadne veľké peniaze. Ak chceš teda nadpriemerne zarábať a zároveň nemáš náladu na vzdelávanie sa v oblasti programovania, máš možnosť alternatívy.

zdroj: czechcrunch.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech