Ak chceš z kávy vyťažiť maximum, mal by si piť presne takéto množstvo pohárikov

  • Káva je nevyhnutnou vzpruhou pre mnohých ľudí v pracovnom procese
  • Je dobrým sluhom, ak ju pijeme s mierou, jej účinnosť však klesá, keď prekročíme určitú dávku
  • Pre ten najlepší účinok by si mal piť v priemere tri až štyri poháriky denne
káva
unsplash.com
  • Káva je nevyhnutnou vzpruhou pre mnohých ľudí v pracovnom procese
  • Je dobrým sluhom, ak ju pijeme s mierou, jej účinnosť však klesá, keď prekročíme určitú dávku
  • Pre ten najlepší účinok by si mal piť v priemere tri až štyri poháriky denne

Kávičkovanie je obľúbenou kratochvíľou takmer v každom zamestnaní. Vždy sa totiž nájde zopár minút na jej prípravu. Káva utužuje vzťahy na pracovisku a mala by človeka nabiť potrebnou energiou. Práve pri káve by si sa však mal riadiť heslom „všetko s mierou“. Káva je totiž dvojsečnou zbraňou. V prípade ideálnej konzumácie má pozitívny vplyv na zdravie, ale ak jej konzumáciu preženieš, jej zázračné schopnosti strácajú na sile. Zlatá stredná cesta je tou správnou.

Káva je jedným z najpopulárnejších nápojov na svete. Každodenne sa vypije viac ako dve miliardy pohárikov tohto chutného nápoja. Pražená káva obsahuje viac ako tisíc bioaktívnych látok. Niektoré z nich majú pritom obrovské prínosy pre zdravie. Nájdeš v nej antioxidanty, protizápalové a dokonca aj protirakovinové látky. Káva má však aj napriek tomu množstvo kritikov.

Aj napriek negatívnym hlasom, ktoré konzumáciu kávy zatracujú z dôvodu zvyšovania krvného tlaku a neblahého vplyvu vyšších dávok kofeínu na organizmus človeka, je káva zdravým nápojom. Má mnohé zdravotné benefity a to hlavne v prípade, ak si denne doprajeme 3 až 4 poháriky.

Toto množstvo je totiž podľa zhrnutia zozbieraných údajov z 200 testov a analýz, ktoré boli vykonané v spojitosti z kávou, priam ideálne a v maximálnej možnej miere pôsobí na naše zdravie. Správna dávka kávy znižuje riziko úmrtia a riziko vzniku srdcových ochorení. Okrem toho pôsobí proti vzniku cukrovky druhého typu, obmedzuje tvorbu žlčových kameňov a dokonca pôsobí proti vzniku depresie a Alzheimerovej choroby. Potrebné údaje zozbierali šikovní výskumníci z univerzít v anglickom Southamptone a škótskom Edingurghu.

Pozitívne vplyvy kávy na ľudský organizmus sú teda potvrdené čierne na bielom. Čo však v prípade, že si jej extrémny milovník a nestačia ti 4 poháriky? Kritici sa totiž oháňajú tvrdeniami, že veľa kávy jednoducho škodí. Podľa zozbieraných údajov to však nie je až také zlé ako to vyzerá a káva vo vyšších množstvách až tak neškodí. Pravdou ale je, že vyššia dávka kofeínu zvyšuje riziko zlomenín hlavne u žien. Môžeš teda pokojne piť aj o pár pohárikov viac ako je doporučované, no zdravotné benefity sa po prekročení odporúčaného množstva zvyšujú len minimálne.

zdroj: curiosity.com ,qz.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech