Ak si v Benátkach sadneš na nevhodné miesto, môžeš dostať pokutu 500 €

  • Benátky sa stali pravdepodobne najpreťaženejším turistickým miestom v Európe
  • Vedenie mesta sa preto rozhodlo zaviesť množstvo nepopulárnych opatrení
  • Cieľom je zlepšiť situáciu pre obyvateľov, ale aj zážitok pre samotných turistov
benátky
flickr
  • Benátky sa stali pravdepodobne najpreťaženejším turistickým miestom v Európe
  • Vedenie mesta sa preto rozhodlo zaviesť množstvo nepopulárnych opatrení
  • Cieľom je zlepšiť situáciu pre obyvateľov, ale aj zážitok pre samotných turistov

Talianske Benátky sú jedným z najkrajších miest na svete. Mesto, ktoré priam pláva na vode je každoročne plné turistov. Čarom Benátok je plavba po nekonečných kanáloch na gondolách. Jednoducho ideálne strávený čas pre milovníkov romantiky. Záujem turistov o Benátky neutícha, práve naopak. Ich počet sa neustále zvyšuje. Situácia sa však stáva neúnosná hlavne pre samotných obyvateľov.

Preto sa rozhodol zakročiť samotný starosta Benátok Luigi Brugnaro. Predstavitelia mesta sa boja, že rastúci počet turistov môže negatívne ovplyvniť životné podmienky obyvateľov Benátok, a taktiež znížiť zážitok pre samotných turistov. Ako sa však zbaviť množstva turistov bez násilia? Pomerne jednoducho, stačí rozdávať vysoké pokuty za sedenie na nevhodných miestach. V súčasnosti majú turisti zakázané sedieť na miestach ako Námestie svätého Marka alebo na moste Rialto.

K týmto miestam však pribudnú ďalšie. V súčasnosti sa vedenie mesta rozhoduje, ktoré časti postihne ďalšia vlna obmedzení. Zákazy sedenia však nie sú jedinými obmedzeniami, ktoré boli v Benátkach zavedené. Pre príklad, turisti by sa mali pohybovať výlučne po pravej strane, takisto by sa nemali zdržiavať na jednom mieste príliš dlhú dobu. Zakázané je taktiež kŕmenie všadeprítomných holubov, ktoré bolo v minulosti obľúbenou kratochvíľou. Aby toho nebolo málo, turisti majú zakázané pohybovať sa po meste v plavkách.

Zaľúbenci budú tiež sklamaní. Nemôžu umiestňovať zámky, ktoré sú symbolom pevnosti vzťahu na žiaden objekt v Benátkach. Samozrejmosťou je zákaz robenia neporiadku, čo je obľúbenou kratochvíľou mnohých turistov. Organizácia UNESCO sa v spolupráci s Benátkami už dlhšiu dobu snaží o udržateľnosť v oblasti turizmu.

Na webovej stránke Benátok sa dokonca nachádza špeciálny nástroj, ktorý dokáže predpovedať približný počet turistov na každý deň. Na stránke sa turisti dozvedia aj o extrémne preťažených miestach, ktorým by sa mali vyhnúť. Systém im dokonca dokáže navrhnúť alternatívnu cestu, aby sa vyhli preplneným miestam. Podarí sa vďaka týmto obmedzeniam nastoliť v Benátkach lepší turistický zážitok a zvýšiť spokojnosť obyvateľov?

zdroj: cnn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech