Ak začneš každý deň pohárom vody, s tvojim telom sa začnú diať zázraky

 • Tento rituál je hlboko zakorenený napríklad v Japonskej kultúre
 • Vedci sa domnievajú, že aj to je jeden z dôvodov, prečo sa Japonci dožívajú vyššieho veku, sú celkovo zdravší a vyzerajú mladšie, ako obyvatelia Európy
 • Je totiž dokázané, že ak ráno vypiješ na prázdny žalúdok pohár vody, s tvojím telom sa stane týchto 5 vecí
 srcset
Unsplash/Bit Cloud
 • Tento rituál je hlboko zakorenený napríklad v Japonskej kultúre
 • Vedci sa domnievajú, že aj to je jeden z dôvodov, prečo sa Japonci dožívajú vyššieho veku, sú celkovo zdravší a vyzerajú mladšie, ako obyvatelia Európy
 • Je totiž dokázané, že ak ráno vypiješ na prázdny žalúdok pohár vody, s tvojím telom sa stane týchto 5 vecí
 • Pitie vody v dostatočnom množstve ako základ zdravého životného štýlu
 • Správnym dávkovaním vody vieš predísť rôznym chorobám

Na úvod si pripomeňme, že zhruba 70% ľudského tela tvorí voda. Jej dostatočný príjem je pre nás teda absolútne nevyhnutný. Dlhodobá dehydratácia organizmu môže viesť až k ochoreniam ako sú artritída, migrény, angína, kolika, hypertenzia, obezita, hemeroidy, rakovina prsníka, pľúcna tuberkulóza, rakovina maternice, či obličkové kamene.

Rituál, ktorý ochráni tvoje zdravie

Na to, aby si sa dehydratácii vyhol a urobil niečo pre prevenciu týchto ochorení, ti stačí každý deň dodržať jeden veľmi jednoduchý rituál. Postup je nasledovný:

 • Ihneď po prebudení vypi 4 poháre vody s objemom 160 ml. Medzi jednotlivými dávkami si môžeš nechať malý časový odstup.
 • Ďalších 45 minút nič nejedz.
 • Pravdepodobne nezvládneš na prvýkrát vypiť 4 poháre s objemom 160 ml (spolu 640 ml). Vypi preto toľko, koľko vládzeš a tento objem každým dňom zvyšuj, až sa dostaneš na požadovaných 640 ml.

zdroj: Unsplash/Johnny McClung

Čo sa stane s tvojím telom po tom, ako ho „natankuješ“ vodou?

#1: Zbavíš sa toxínov

Počas noci sa tvoje telo ako keby „opravuje“ a čistí, čím prirodzene vylučuje toxíny. Keď si dáš ráno ihneď po prebudení vodu, vyplavíš tým všetky nahromadené toxíny zo svojho tela von. Tvoje telo tak ostane svieže a zdravé.

#2: Zrýchli sa ti metabolizmus

Dokázalo sa, že ak sa ti ráno podarí vypiť celých 640 ml, zrýchliš svoj metabolizmus až o neuveriteľných 24%. To je skvelá správa predovšetkým pre ľudí, ktorí sa práve snažia zhodiť nejaké to kilo.

#3: Odstrániš pálenie záhy

Ak ťa zvyknú po prebudení trápiť nepríjemné pocity spojené s pálením záhy, okamžitý prísun vody je skvelým spôsobom, ako ich odstrániť. Počas noci totiž kyselina vychádza do pažeráka, čo je príčinou týchto nepríjemných pocitov. Ak však vypiješ dostatočné množstvo vody, kyselina sa „stlačí“ nadol a zriedi sa, takže ti už nebude spôsobovať žiadne ťažkosti.

#4: Zabrániš infekciám obličiek a močového mechúra

Čím viac vody sa ti ráno podarí vypiť, tým viac budeš chránený pred nepríjemnými a bolestivými infekciami obličiek a močového mechúra. Dostatočný príjem vody ťa dokáže ochrániť aj pred obličkovými kameňmi.

#5: Posilníš svoj imunitný systém

Dostatočne silný imunitný systém ťa dokáže ochrániť pred rôznymi ochoreniami. Zabezpečí tiež to, že celkovo ťa budú choroby počas roka trápiť oveľa menej, ako keby bol tvoj imunitný systém oslabený.

Ako vidíš, ak ihneď po prebudení vypiješ dostatočné množstvo vody, prinesie ti to obrovské množstvo zdravotných výhod, ktoré za to naozaj stoja. K pozitívnej zmene životného štýlu, ktorá je dokonca úplne zadarmo a nezaberie ti takmer žiaden čas teda stačí naozaj veľmi málo.

 

Zdroj: lifehack.org

Najnovšie video