Akcie, vily a autá za 146 miliárd. Gatesovci sa rozvádzajú po 27 rokoch, začína sa obrovské delenie majetku

  • Bill Gates a jeho manželka Melinda oznámili, že po 27 rokoch manželstva sa rozvádzajú
  • Dvojica sa zoznámila koncom 80. rokov, keď Melinda vstúpila do Billovej firmy Microsoft
  • Spoločne riadia Nadáciu Billa a Melindy Gatesovcov
  • Majetok páru sa odhaduje na 146 miliárd dolárov
Gatesovci
TASR/AP, Elaine Thompson
  • Bill Gates a jeho manželka Melinda oznámili, že po 27 rokoch manželstva sa rozvádzajú
  • Dvojica sa zoznámila koncom 80. rokov, keď Melinda vstúpila do Billovej firmy Microsoft
  • Spoločne riadia Nadáciu Billa a Melindy Gatesovcov
  • Majetok páru sa odhaduje na 146 miliárd dolárov

Spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft a filantrop Bill Gates a jeho manželka Melinda v pondelok oznámili, že po 27 rokoch manželstva sa rozvádzajú. Informovali o tom prostredníctvom sociálne siete Twitter.

 „Po veľkom premýšľaní a množstve práce na našom vzťahu sme sa rozhodli ukončiť naše manželstvo,“ napísala dvojica na Twitteri. Dvojica vo vyhlásení ľudí uistila, že budú naďalej pokračovať na spoločnom vedení ich nadácie. Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov patrí medzi najväčších súkromných sponzorov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a takisto sa aktívne angažuje v boji proti novému koronavírusu SARS-CoV-2.

Majetok v hodnote 146 miliárd dolárov

Stanica BBC poznamenala, že dvojica sa zoznámila koncom 80. rokov, keď Melinda vstúpila do Billovej firmy Microsoft, kde pracovala ako manažerka. Majú tri deti.

Spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates je podľa časopisu Forbes štvrtým najbohatším človekom na svete. Podľa agentúry Bloomberg dvojica spoločne ovláda celé portfólio obchodných a realitných holdingov. Nemalú časť peňazí investovala do  oblastí globálneho zdravia, politiky v oblasti klimatických zmien a sociálnych otázok vrátane rovnosti žien.

Index Bloomberg Billionaires Index odhaduje majetok dvojice na 146 miliárd dolárov. Nateraz však nie je jasné ako sa dvojica majetkovo vysporiada, uviedli len, že budú pokračovať vo svojej filantropickej práci spoločne.

Bill Gates financuje ďalší kontroverzný projekt. Tentokrát podporil vývoj geneticky modifikovaných komárov

„Podľa plánu sa neplánujú žiadne zmeny v ich úlohách alebo organizácii,“ uviedol v emaile pre Bloomberg hovorca nadácie. „Budú naďalej spolupracovať na formovaní a schvaľovaní nadačných stratégií, obhajovaní problémov nadácie a určovaní celkového smerovania organizácie.“

Pár v pondelok podal žiadosť o rozvod v King County. Podľa kópie žiadosti o rozvod zverejnenej bulvárnym portálom TMZ majú dohodu o rozluke. Tá nazýva ich manželstvo „nenávratne narušené“.

Je to druhý rozvod medzi najbohatšími ľuďmi sveta za posledné roky. Naposledy tak učinili Jeff Bezos a MacKenzie Scott v roku 2019.

Tí si rozdelili podiel v spoločnosti Amazon, čo urobilo z MacKenzie Scott jednu z najbohatších žien na svete. Tá sa ale rozhodla postupne svoj majetok úplne rozdať.

Rozdelenie majetku bude náročnejšie 

Bloomberg upozorňuje, že rozdelenie majetku Gatesovcov bude oveľa náročnejšie ako rozdelenie majetku Bezosovcov. Tí vlastnili prevažne akcie Amazonu, zatiaľ čo Gatesovci vlastnia celú paletu investícií.

Čisté imanie Billa Gatesa pochádzalo od spoločnosti Microsoft, ale podiely spoluzakladateľa teraz môžu obsahovať menej ako 20% jeho aktív. Veľkú časť svojho podielu presunul do Nadácie Bill a Melindy Gatesovcov. Koľko presne, sa nevie.

V súčasnosti je Gatesovým najväčším aktívom Cascade Investment, holdingová spoločnosť, ktorú vytvoril z výnosov z predaja akcií spoločnosti Microsoft a dividend. Prostredníctvom nej Gates investuje v oblasti nehnuteľností, energetiky a gastronómie. Takisto má podiely aj v desiatkach verejných spoločností, vrátane spoločností Canadian National Railway a Deere & Co.

Zákony štátu Washington, kde Gatesovci žijú považujú nadobudnutý majetok za spoločný. Pri rozvode to však nemusí znamenať, že sa rozdelí rovnou polovicou. Okrem toho štát požaduje 90 dňovú lehotu na rozmyslenie. Gatesovci spoločne vlastnia viacero nehnuteľností vo viacerých amerických štátoch ako Washington, Florida, Kalifornia alebo Wyoming. Okrem toho vlastnia aj viacero známych umeleckých diel, luxusných vozidiel alebo súkromných lietadiel. 

Gatesovci majú napríklad v garáži zbierku vzácnych áut, napríklad Porsche 911 z roku 1991, niekoľko Mercedesov, Lamborghini a Ferrari. Bill Gates zbiera aj umenie a literatúru. Jeho galériu, ktorá má meniace sa steny, zdobia svetoví autori za milióny dolárov. Gates v minulosti kúpil za 30,8 milióna dolárov aj originálny rukopis od Leonarda da Vinciho Codex Leicester.

Ich hlavné sídlo je v Medine, štát Washington, kde majú sídlo za približne 123 miliónov dolárov. Vlastnia však viacero rančov a fariem v USA, niekoľko desiatok ďalších nehnuteľností, aj podiel v hotelovom reťazci Four Seasons.

Inšpiráciou k ich filantropii mala byť Billova matka Mary, ktorá im v liste poradila, aby viac darovali na charitu. „Od tých, ktorým sa dáva veľa, sa veľa očakáva,“ napísala Mary Gatesová, ktorá o niekoľko mesiac po svadbe umrela.

 

Zdroje: TASR, BBC, Bloomberg, TMZ

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech