Aké je byť na mesiac CEO nadnárodnej spoločnosti?

Alexandra Dulaková / 11. augusta 2015 / Lifehacking

Savannah Graybill sa v 27 rokoch naskytla obrovská príležitosť. V konkurze vyhrala nad ďalšími 2,000 ľuďmi a dostala tak možnosť vyskúšať si na mesiac život CEO v Adecco Group North America.

Adecco Group North America pracuje s ľudskými zdrojmi a zamestnáva približne 5,000 ľudí. Nie je to málo, a aj keď Savannah za mesiac zaplatili 10,000 dolárov, rozhodne nemala na ružiach ustlané.

 

Za jeden deň precestovať tri štáty, zažila budíček o štvrtej ráno, stovky nalietaných kilometrov, rozhovory v televízii, či porady za jazdy v aute. Aj to patrí k životu výkonného riaditeľa veľkej a známej spoločnosti. Rodina a kamaráti sa postupne stávajú cudzím pojmom, pretože práca nikdy nespí. (Savannah ich videla počas jedného víkendu až po troch mesiacoch.) Najmä ak ide o nadnárodné spoločnosti. Často sa totiž stáva, že zamestnanci a klienti fungujú v rôznych časových pásmach. Apropo, spánok. Asi žiaden CEO ešte nevyniesol svoju spoločnosť na svetový piedestál pomocou vyspávania do jedenástej a večierke o desiatej.

 

 Savannah na rozhovore v televízii s trvalým CEO Adecco, Bobom Crouchom

 

CEO je zodpovedný aj za výkonnú atmosféru v rôznych štruktúrach firmy, pričom zamestnancov musí pravidelne motivovať a školiť. Savannah mala čo robiť, keď mala predniesť motivačnú reč svojim dočasným zamestnancov, z ktorých väčšina bola staršia než ona sama. No ak sa niekto musí prispôsobiť nečakaným situáciam, je to práve CEO, ktorý takisto musí mať oči na stopkách a neprestajne hľadať nové nápady. Aj keď sa jej po mesiaci práca skončila, s vyloženými nohami oddychovať nemieni – ako atlétka sa totiž pripravuje na zimnú Olympiádu v roku 2018.

 

Útržky zo života mesačného CEO

 

Ak ťa toto všetko neodradilo, alebo pokiaľ sa len chceš ako bežný smrteľník od podobných ľudí niečo naučiť, máme pre teba presne desať tipov.

 

A čo by mal vedieť každý ambiciózny človek? Savannah odporúča desať trikov, ako na to: 

 

1. Keďže negatívne naladenie je ako nákazlivá pliaga, úspešní ľudia sa obklopujú pozitívne naladenými ľuďmi. Nemajú čas na to, aby počúvali všetky tie sťažnosti na počasie, migrénu, chorého psa a milión ďalších dôvodov, prečo to nejde. Oni chcú, aby to proste išlo. 

 

2. Zlyhanie neznamená koniec sveta. Namiesto kompletného zrútenia a dlhotrvajúcej demotivanosti sa treba otriasť a ísť ďalej. Chyby sa dejú, každý máme svoje slabosti a úprimná snaha sa zakaždým cení. Nemusí všetko vždy vyjsť, aj keď sú úmysly najlepšie. 

 

3. Čas je veľmi cenná mena a treba sa s ňou naučiť pracovať. Minúty, dokonca ani sekundy netreba zbytočne premrhať neperspektívnymi aktivitami. Jasné, Angry Birds a futbal v telke môžu byť strašná sranda, ale kam nás reálne posunú? Presne tak, nikam. Takže radšej kniha, alebo niečo náučné. Človek sa nikdy neprestáva vzdelávať.

 

 

4. Úspešní ľudia majú vlastnú hlavu. To znamená že sú imúnni voči neustálemu tlaku konzumu a reklamy, ktorá sa nám snaží vsugerovať predstavy a ciele do hlavy. Len preto, že je niečo najnovší trend, ešte neznamená, že to musí byť aj najlepšie. A takisto len preto, že to majú všetci, nemusíš byť aj ty podobou ovečkou. Skús si radšej určiť, čo skutočne potrebuješ a chceš, a toho sa aj drž.

 

5. Všetko ide oveľa jednoduchšie, keď máme konkrétne ciele. Nemusia byť úplne konkrétne, ale musia našim dňom dodať význam a smer. Stačí, ak si predsavzáme, že jedného dňa precestujeme istú krajinu, založíme si rodinu, niečo veľké si kúpime, alebo niečo sami vytvoríme. Hocičo, len aby sme nemali pocit, že nevieme čo so životom.

 

6. Šetrime vo veľkom. Niekedy nestačí ukrajovať z centov, ale radšej vyskúšať väčšiu obetu, ktorá možno donesie výsledky oveľa rýchlejšie.

 

7. Ak chceme dosiahnuť úspech, musíme robiť aj veci, ktoré nás nebavia. Nestačí nekonečne prokrastinovať – do práce sa treba poriadne zahraznúť a prehrýzť sa cez ňu.

 

 

8. Treba si byť strojcom vlastného šťastia. Príležitosti a šance za nami väčšinou neprídu len tak samy, takže sa treba naučiť, ako ich rozpoznať a včas využiť. A samozrejme, netreba sa ich báť. Neboja sa len samovrahovia a väčšinou aj tak vždy zistíme, že sme sa báli celkom zbytočne. 

 

9. Za môj neúspech môže mama, ktorá ma nekojila dosť dlho, Jožo, lebo mi v desiatich ukradol obľúbené autíčko, Jana, lebo sa so mnou rozišla, a hentá sekretárka, lebo nič nerobí poriadne. Stop. Ok, dobre, niekedy sa možno nenachádzame v problémoch vlastnou vinou, ale je len a len na nás, aby sme sa z nich sami vedeli vymotať. Nikto to nespraví za nás, takže hor’ sa do toho!

 

 

10. Tak toto ja nikdy nespravím. Veta, ktorá nám s odstupom času môže vyznieť veľmi vtipne. Dobre, napríklad také biele ponožky v lodičkách a crocsy na mítingu môžu v tejto kategórii pretrvať. Ale čo sa týka zvyšku, mali by sme si stanoviť, že ako šikovný jedinec reagujúci na zmeny okolia, sa im musíme prispôsobiť a meniť sa tiež. Čo sa deje s bunkou, ktorá sa odmietne prispôsobiť funkcii jej okolitých bratov a sestier? Telo sa jej zbaví. Tak pozor, aby sa niekto z podobných dôvodov nezbavil aj nás.

 

Zdroj: Business Insider

Pridať komentár (0)