Aké triky využívajú na vytváranie závislosti tvorcovia slávnych aplikácií?

  • Mobilný telefón sa stáva novým centrom zábavy pre mladú generáciu
  • Došlo to až tak ďaleko, že sa mnohí z nás nedokážu so svojím mobilom rozlúčiť ani na jeden deň
  • Prispeli k tomu aj tvorcovia mobilných aplikácií, ktorí mnohokrát využívajú psychologické techniky, ako udržať našu pozornosť
appky
pexels.com
  • Mobilný telefón sa stáva novým centrom zábavy pre mladú generáciu
  • Došlo to až tak ďaleko, že sa mnohí z nás nedokážu so svojím mobilom rozlúčiť ani na jeden deň
  • Prispeli k tomu aj tvorcovia mobilných aplikácií, ktorí mnohokrát využívajú psychologické techniky, ako udržať našu pozornosť

Mobilné telefóny sa vkradli do našich životov pomerne nenápadne, vlastne sme si to ani nevšimli. V súčasnosti to býva asi tak, že takmer každý člen rodiny má nejaký ten telefón. Je to ale dobré? Je správne byť stále v dosahu? Nie je niekedy lepšie úplne vypnúť? Možno áno, ale nejde to. Stali sme sa závislými a deň bez mobilu nám často spôsobuje nepríjemné pocity. Naša myseľ sa musí jednoducho rozptyľovať, inak to nejde. Výsledkom je nesústredenosť a strach byť sám so sebou.

Vracajúci sa používatelia sú kľúčom k úspechu

Tvorcom mobilných aplikácií ide hlavne o maximalizáciu interakcie s používateľmi. Len sústavným udržiavaním pozornosti je možné svojho užívateľa vycvičiť tak, že sa jednoducho bez aplikácie nedokáže zaobísť. Netreba však hádzať všetkých výrobcov do jedného vreca. Sú tu naozaj užitočné appky, ktoré nás nenútia do ničoho. Potom tu máme tú druhú skupinu. To sú aplikácie, ktoré potrebujú nabaliť čo najväčší počet závislákov.

Práve tieto často neponúkajú žiadnu pridanú hodnotu. Len nám kradnú drahocenný čas, ktorý by sme dokázali využiť určite lepšie. Medzi appky, ktoré to robia profesionálne, sa radí napríklad Facebook či Instagram. Pozrime sa detailnejšie na techniky, ktoré u nás vytvárajú pocity závislosti.

Aplikáciou, ktorá to robí najlepšie, je pravdepodobne Instagram, ktorý sa snaží s používateľom komunikovať takým extrémnym štýlom, že pomerne rýchlo vzbudzuje závislosť.  Ak si odolný jedinec, tak ti pravdepodobne vyskakujúce novinky budú liezť na nervy natoľko, že sa ich rozhodneš za každú cenu vypnúť. Aby toho nebolo málo, Instagram sa spolieha aj na Stories.

Táto funkcia vzbudila v dobe vydania pomerne búrlivé reakcie. Autori sa totiž pri tvorbe až nadmieru inšpirovali dovtedy obľúbeným Snapchatom. Stories sa stali úspešným prídavkom a Snapchat pomaly, ale isto upadol do zabudnutia. Vďaka mnohým zábavkám, ako sú filtre, animácie a nálepky zažiješ naozaj obrovský kus zábavy. Ich agresívne zakomponovanie do aplikácie má však len jediný cieľ – snahu získať si tvoju pozornosť – znovu.

Veľmi obľúbenou technikou, ktorá ťa priam nabáda k interakcii, je technika využívaná pri hracích automatoch, ktoré si mimochodom môžeš zahrať zadarmo na stránke casinoserver.sk. Potiahneš páku a čakáš, či sa stane zázrak, alebo nie. Presne tak to funguje v prípade Twitteru, ak sa prstom posúvaš nižšie v novinkách. Aplikácia načítava obsah a ty čakáš, že uvidíš niečo zaujímavé. Niekedy sa ti tvoje želanie splní a inokedy nie. Možno sa však splní nabudúce.

Závislosť na správnej appke má pozitíva

Na vzbudzovaní strachu z toho, že o niečo prídeš, funguje vzdelávania aplikácia Duolingo. Na jej obranu treba povedať, že takáto závislosť nemusí byť vôbec na škodu, ak sa chceš naučiť jazyky poriadne. Aplikácia funguje na princípe cieľov. Určíš si, aký počet bodov chceš za deň dosiahnuť a ideš na to. Za dobrú prácu dostaneš rôzne virtuálne odmeny v podobe obrázkov či diamantov. Ak však vynechávaš, tak ťa Duolingo zahltí správami o tom, ako by si nemal zmeškať ďalší tréning.


Veľmi dobrú techniku, ako pritiahnuť tvoj zrak využíva aj aplikácia Two Dots, ktorá na udržanie pozornosti využíva aj také techniky, ako zmenu vzhľadu ikonky v určitých časových intervaloch. Áno, aj takáto maličkosť dokáže divy. Facebook je monopol a vlastní Instagram. Bol by v tom čert, aby nevyužívali podobné postupy. Okrem toho sa však Facebook pripomína ešte aj pri registrovaní do nainštalovaných aplikácií.

V mnohých prípadoch máš možnosť registrácie do novej aplikácie práve s využitím svojho účtu. Facebook Memories je prvkom, ktorý umožní nahliadnuť do ďalekej minulosti. A kto by niekedy nechcel vrátiť čas? Memories všetko sleduje a sem-tam pripomína tvoje aktivity z minulosti, na ktoré si už ani možno nespomínaš. Podobné techniky využívajú mnohí výrobcovia aplikácií a treba dodať, že fungujú naozaj stopercentne.

zdroj: businessinsider.com , appsterhq.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK