Ako a kde si nájsť správneho mentora?

  • Aj keď si chytrý, máš super nápad, kopu vášne a veríš si, aj tak potrebuješ mentora. Niekoho, niekde, kto už prešiel tým, čím prechádzaš práve teraz a vyšiel z toho boja s cennými radami. Dobrá rada nad zlato. :) Často vie byť tak podstatná, ako financovanie projektu v jeho začiatkoch.
image_1433972998.png
  • Aj keď si chytrý, máš super nápad, kopu vášne a veríš si, aj tak potrebuješ mentora. Niekoho, niekde, kto už prešiel tým, čím prechádzaš práve teraz a vyšiel z toho boja s cennými radami. Dobrá rada nad zlato. :) Často vie byť tak podstatná, ako financovanie projektu v jeho začiatkoch.

 

V POSLEDNEJ DOBE SA ROZŠIRUJE POJEM “STALKING”. TAK POZOR, NIE ŽE DOSTANEŠ ZÁKAZ PRIBLÍŽENIA.

 

Keď už je ti potreba mentora jasná, hľadanie toho správneho je často dosť ťažké a skľučujúce.

 

Ako nájsť tú správnu osobu?

Je veľa rôznych ciest, ako sa dostať k tomu správnemu. Zvyčajne je potrebné urobiť si prieskum. Mal by si navštevovať podujatia ako sú kreatívne rána, semináre, besedy, výstavy, festivaly a konferencie. Začni sa zapájať do komunitných skupín. Rozprávaj sa s ľuďmi, počúvaj ich príbehy a hľadaj tých, od ktorých sa máš čo naučiť. Ja napríklad rád robím dobrovoľníka, na rôznych podujatiach. Dostane ťa to do užšieho kontaktu s veľa zaujímavými ľuďmi, stačí keď len podujatie navštíviš ako divák.

Pridávam pár bodov, ktorých sa môžeš držať:

  • Identifikuj si svoju špecializáciu. Už len v dizajne je ich toľko, že je potrebné sa zaradiť. To ti pomôže vyčistiť trocha tú množinu. Skús sa zamyslieť, čo by si chcel v budúcnosti robiť. Možno aj v blízkej.
  • Čo od tej osoby chceš. Hľadáš novú prácu? Niekoho, kto ti pomôže s problémom? Alebo niekoho kto ti ohodnotí tvoju prácu? Znova si nastavíš lepší filter.
  • Vyber si preto tú najlepšiu osobu. Nehľadaj Fera, ktorý vie v PS ale AI viac ako ty, ale niekoho, kto už naozaj niečo dokázal. Nehľadaj Američana, keď nevie poriadne po anglicky.

 

Ako sa predstaviť a zaujať?

Keď si sa dostal po užšiu množinu ľudí je čas sa posunúť, poďme do druhého kola. Tu je trocha rozdiel, či tá osoba žije v okruhu desiatok alebo stoviek kilometrov. Povedzme, že je v okolí.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

  • Nauč sa o ňom čo je potrebné. Čo robí, pre koho robí a s kým robí. Nemusíš vedieť jeho bio, ale mal by si byť v obraze o jeho projektoch atď. Nie je nič horšie, ako prísť za niekym a nevedieť o ňom zhruba nič. Ak budeš mať prečítané niečo z toho, čo napríklad napísal, máš super “otvarák”.
  • Zisti na akej konferencii bude prednášať, ak prednáša a buď tam (poprípade kam sa chystá). Na konferenciách sa často rečníci zdržiavajú aj po ich prednáškach a zvyčajne sú otvorení komunikácii. Niekedy je možné takýchto ľudí stretnúť aj na afterkách. Mne sa podarilo v Londýne ísť na spoznávaciu afterparty tour a Stephen Hay šiel s nami. Pol hodinu sme sa bavili a bol to super rozhovor, ktorý mi dal veľa.
  • Nájdi si ho na sociálnych sieťach. Twitter a Facebook sú super miesta, kde sa môžeš pustiť do komunikácie s týmito osobami. Väčšina z nich sú na týchto sieťach aktívny a ak má tvoj komentár úroveň, a “prinesie niečo na stôl”, nemajú prečo neodpovedať.
  • Napíš mu e-mail. Teraz už nie je až taký problém dostať sa na sociálnych sieťach po e-mailové adresy. Tak to využi a spýtaj sa ho na to čo ťa zaujíma. Buď špecifický a musíš vedieť čo ťa zaujíma. Ak sa spýtať moc generalizovane, zabudni že to bude riešiť. Ak sa spýtaš banálnu blbosť, tak ti asi ťažko bude odpovedať.
  • V poslednej dobe som si obľúbil pojem “stalking“. Tak pozor, nie že dostaneš zákaz priblíženia. Nepreháňaj to, lebo budeš za divného a máš vymaľované.

 

 

Ako si zlepšiť pravdepodobnosť komunikácie?

Ak ťa nikto nepozná, nemajú sa prečo s tebou baviť. Preto je podstatné na seba upozorniť niečím zaujímavým. Písanie blogu je jeden z dobrých nápadov. Blogovaním sa dostalo do povedomia veľmi veľa ľudí, ako poslednú dobu zisťujem. Ukáž, že sa učíš a máš čo k téme povedať. Ak nebudeš oboznámený ani so základnými problematikami špecializácie, nemáš veľkú šancu.

  • Píš blog a vyjadri čo si myslíš.
  • Retweetuj a komentuj tweety.
  • Zdieľaj ich prácu, blogy alebo tweety.

 

Nehľadaj niekoho, kto ti napíše, že bude tvoj mentor. Hľadaj osobu, od ktorej sa môžeš učiť už len tým, že ho budeš sledovať na Twittery a v prípade potreby mu napíšeš mail. Nie, že do neho budeš platonicky zamilovaný.

Ak po tomto všetkom osoba nebude s tebou komunikovať, nemá možno záujem. Neber to osobne, pouč sa a hľadaj ďalej.

 

zdroj: sketcher.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá