Ako Chronický stres mení náš mozog? Tieto veci môžeme urobiť, aby sme tomu zabránili

  • Stres je bežnou súčasťou ľudských životov a v niektorých situáciách môže byť dokonca pre nás prospešný.
  • Chronický stres však môže náš mozog poškodiť natrvalo, a preto je potrebné sa ním okamžite zaoberať.
  • Čo robiť, aby ste sa tohto stresu zbavili?
mozog-1090×610
pixabay
  • Stres je bežnou súčasťou ľudských životov a v niektorých situáciách môže byť dokonca pre nás prospešný.
  • Chronický stres však môže náš mozog poškodiť natrvalo, a preto je potrebné sa ním okamžite zaoberať.
  • Čo robiť, aby ste sa tohto stresu zbavili?

Miernu dávku stresu zažíva raz za čas každý z nás. Niekedy môže mať pre nás stres dokonca pozitívne účinky, najmä pri pracovnom výkone. To, sa už nedá povedať o chronickom strese, ktorý môžeme zažiť pri rozpade manželstva či smrti niekoho blízkeho.

Tento druh stresu má totiž veľký vplyv na náš mozog a môže nás vystaviť mnohým fyzickým či psychickým problémom. O týchto poznatkoch informoval portál The Conversation.

Opakovaný stres je spúšťačom ďalších chronických zápalov

Opakovaný stres má veľký dopad na naše telo a väčšinou je spúšťačom ďalších zdravotných ochorení vrátane cukrovky či srdcových chorôb. Veľký dopad má aj na náš mozog. Ten je totiž chránený pred zápalovými ochoreniami hematoencefalickou bariérou. Pri opakovanom strese však táto bariéra začne prepúšťať zápalové proteíny.

Tie následne poškodzujú viaceré časti nášho mozgu, napríklad Hippocampus, ktorý je centrum krátkodobej a dlhodobej pamäti. Štúdia publikovaná na portáli Nature taktiež dokazuje, že tieto zápaly vyvolané opakovaným stresom môžu nepriaznivo ovplyvniť mozgové systémy spojené s motiváciou či mentálnou agilitou.

Čo robiť, ak trpíte chronickým stresom?

Dobrou správou je, že opakovaný chronický stres sa dá zvrátiť. Projekt britskej vlády v oblasti duševného kapitálu a pohody odporúča vo svojej štúdii niekoľko možností, ako sa tohto stresu zbaviť.

V zdravom tele zdravý duch

Jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste znížili svoju mieru stresu je pravidelné cvičenie, ktoré okrem iného zvyšuje produkciu mozgových buniek aj v takých oblastiach, ako je Hippocampus.

Cvičenie zlepšuje vašu náladu, psychickú pohodu a samozrejme aj fyzickú kondíciu a zdravie.

zdroj: unsplash.com

Obklopte sa ľuďmi, ktorých máte radi

Ďalšou radou, ako môžete znížiť svoju úroveň stresu je obklopiť sa ľuďmi, ktorých máte radi. Začnite sa čo najviac stretávať s vašou rodinou či blízkymi priateľmi, ktorí vám pomôžu prísť na iné myšlienky.

Staňte sa dobrovoľníkom

Ďalšou možnosťou, pri ktorej môžete znížiť svoju hladinu stresu a navyše pomôcť aj iným ľuďom, je stať sa dobrovoľníkom.  Táto práca vám dodá pozitívne pocity a celkovo zlepší váš život.

Premente svoj stres na úspech

S určitou mierou stresu sa jednoducho musí naučiť žiť každý z nás. V súčasnosti však existuje veľké množstvo rôznych life hackov, pomocou ktorých môžete premeniť váš stres na úspech.

Zdroje: TheConversation, Iflscienchttps://www.iflscience.com/brain/how-chronic-stress-changes-the-brain-and-what-you-can-do-to-reverse-the-damage/?fbclid=IwAR3votOgEoMMj4wPrbZ-otsOU7WIK0QKI3zcsH6KtFOzF_SRMSTIsnyC3FAe.com, Naturhttps://www.nature.com/articles/mp2015168/e.com

Zdroje: Nature.com, iflscience.com, theconversation.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá