Ako dlho by mali pracovať štyridsiatnici v rámci zachovania dobrého zdravia?

  • Množstvo ľudí pracuje nielen ťažko, ale viac ako je potrebné, táto skutočnosť nie je potešujúca
  • Práve nadbytok práce škodí nielen duševne, ale aj fyzicky.
  • Menej práce zaručí lepšie zdravie a viac spokojnosti
  • Výkon a chuť do práce v priebehu rokov klesá. Koľko by mal pracovať typický človek, ktorý prekročil magickú štyridsiatku?
práca
flickr
  • Množstvo ľudí pracuje nielen ťažko, ale viac ako je potrebné, táto skutočnosť nie je potešujúca
  • Práve nadbytok práce škodí nielen duševne, ale aj fyzicky.
  • Menej práce zaručí lepšie zdravie a viac spokojnosti
  • Výkon a chuť do práce v priebehu rokov klesá. Koľko by mal pracovať typický človek, ktorý prekročil magickú štyridsiatku?

„Práca šľachtí“ bolo typické heslo počas komunizmu. K tomuto heslu však zabudli pridať to, že toto platí iba za podmienok, kedy je počet odpracovaných hodín správne nastavený. V súčasnosti je totiž vďaka mnohým prieskumom jasné, že pracovať príliš veľa je kontraproduktívne nielen pre zamestnanca, jeho rodinu, ale dokonca aj samotného zamestnávateľa.


Ak si to rozoberieme na drobné. Príliš mnoho práce sa prejaví na celkovej nálade zamestnanca, a teda aj na jeho psychickom rozpoložení. Preto je toľko zamestnancov negatívne naladených už pri príchode na pracovisko. Nepohoda, stres a prepracovanosť idú ruka v ruke. Obmedzujú výkon zamestnanca, začína robiť viac chýb, prípadne pracuje menej. Jednoducho telo si pýta oddych. Výsledkom nadmerného množstva práce sú tak psychické i fyzické choroby, čo sa prenáša aj do rodín.

Zmenu môže pretlačiť nová generácia

Zníženie počtu odpracovaných hodín sa vo svete začína skloňovať čoraz viac. Prieskumy totiž dokazujú, že táto cesta je pre ľudí tá najlepšia. Nielenže zvyšuje ich spokojnosť, zdravie a výkon, ale samozrejme aj vzťahy v rodinách. Stačí skrátiť pracovný týždeň o jeden jediný deň a úspech je zaručený. Podobný názor majú aj mladí ľudia tzv. mileniáli, ktorí si vážia voľný čas viac ako výšku zárobku. Práve táto generácia môže presadiť túžobne očakávanú zmenu zastaraných zvyklostí, ktoré v 21. storočí jednoducho nefungujú.

Výskumníci tiež prilievajú benzínu do ohňa. Najnovšie zistili, že ľudia po štyridsiatom roku života by mali pracovať ešte menej. Od pôvodných ideálnych štyroch dní tak zľavili ešte jeden deň. Počuješ dobre, človek po štyridsiatke by mal pracovať iba tri dni v týždni a štyri oddychovať. Práve toto je ideálny počet, ktorý zachová nielen zdravie, ale zabráni aj vyhoreniu pracovníka. Práve to sa zvykne vyskytovať u pracovníkov, ktorí strávia prácou v tej istej firme mnoho rokov.

Na čo všetko teda austrálski a japonskí vedci, ktorí štúdiu realizovali prišli? Zistili hranicu, ktorá ľuďom nad 40 rokov prospieva, a ktorá im naopak škodí. Tou hranicou je číslo 25. To znamená 25 hodín práce týždenne zaručí, že pracovník bude výkonný, ale aj zdravý. Ak tento čas vystúpil nad 25 hodín, tak mal negatívny vplyv na ich kognitívne funkcie. Ak si teraz myslíš, že ak nebudeš pracovať vôbec budeš najmúdrejší alebo dokonca najspokojnejší, nemáš pravdu.

Nulová práca má na mozog horší vplyv ako dnes už zastaraný 40-hodinový pracovný týždeň. Aká je však skutočnosť? Tá ma od ideálu ďaleko. Zistilo sa totiž, že mnohí ľudia v strednom veku pracujú ešte viac ako štandardizovaných 40 hodín. K tomu sa ako naschvál politici preťahujú v zvyšovaní dôchodkového stropu. Riešením tohto problému môže byť práca na polovičný úväzok najlepšie za rovnaký plat. Nejde totiž o počet odrobených hodín, ale o výsledky.

zdroj: bbc.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech