Ako funguje droid BB-8 z novej epizódy Star Wars?

  • Pár dní už ubehlo, preto predpokladám, že väčšina z vás už videla nový Star Wars. Pre tých, čo sa do kina stále nedostali, alebo čakajú na iné zdroje... Netreba sa ničoho báť, v článku nenájdete žiadne informácie, ktoré by vám prezradili dej filmu a pokazili zážitok.
469979416
  • Pár dní už ubehlo, preto predpokladám, že väčšina z vás už videla nový Star Wars. Pre tých, čo sa do kina stále nedostali, alebo čakajú na iné zdroje... Netreba sa ničoho báť, v článku nenájdete žiadne informácie, ktoré by vám prezradili dej filmu a pokazili zážitok.

Keďže bola nová časť Hviezdnych Vojen nadviazaním na dej pôvodnej trilógie, dočkali sme sa mnohých dobre známych technológií, vesmírnych lodí, či laserových zbraní. Dočkali sme sa však aj nových vychytávok akým je aj „nástupca“ obľúbeného R2-D2 – guľatý droid BB-8. Je neuveriteľné, koľko života a emócií dokázali jeho tvorcovia vložiť do tak „jednoduchého“ tela. Koniec koncov, už pred premiérou sme vedeli, že sa nejedná o počítačový efekt, ale reálne fungujúceho droida (až na niektoré časti). Ako to teda dokázali? Ako BB-8 funguje?

giphy-1

 

Väčšina špecifikácií stále nie je uverejnená a ostávajú záhadou, ale základy sa už zvedavcom podarilo pomerne presne odhadnúť. Vo vnútri je BB-8 v podstate sústava kolies pripojených na nehybnú vnútornú kostru s ťažiskom v spodnej časti. Kolesá roztáčajú vonkajšiu guľu avšak sama kostra ostáva v podstate nehybná, čím sa dostáva droid do pohybu. Hlava je magneticky prichytená ku vnútornej kostre – nie mechanicky, čím vzniká charakteristický pohyb jeho hlavy. (pohybom sa hlava vychýli, ustálením zrýchlenia ju však magnety dostanú do pôvodnej pozície) Inde by bol pohyb hlavy považovaný pravdepodobne za zlý dizajn, tu skvelo dotvára osobnosť drobného spoločníka.

patentgrab_wheel

 

Väčšina ľudí na internete považuje konštrukciu za dva samostatné celky. Jeden pre hlavu a jeden pre ovládanie tela. Podľa patentu, ktorý bol podaný spoločnosťou Disney a partnerom Sphero to tak ale nie je a jedná sa o jeden celok. Patent totiž vysvetľuje, ako dostať podobné zariadenie do pohybu bez oddeleného ovládania hlavy. Inžinier zo spoločnosti Sphero, ktorá vyrobila napodobneninu droida vo forme hračky pre smartfóny potvrdil pre portál Polygon, že hlava nie je ovládaná nezávisle od tela. Potvrdzuje to aj fakt, že pri naklonení BB-8 nedrží hlavu na jednom mieste, ale tá sa hýbe v závislosti od pohybu.

 


 

Takže, poďme to „roztočiť“

Hlava veci značne komplikuje, venujme sa teda chvíľu iba telu. Asi najužitočnejšou ilustráciou je jeden z obrázkov patentu (viď vyššie). Ak berieme do úvahy iba pohyb vpred a vzad. Zakaždým, keď sa droid pustí do opačného smeru sa iba vnútorná konštrukcia otočí do daného smeru a roztočí vonkajšie telo.

V konečnom dôsledku teda dostávame guľu s kolesovým mechanizmom. Kolesá sú nejakým spôsobom pritláčané na vnútornú stenu a ich pohybom sa zmení ťažisko gule, čím sa BB-8 dostáva do pohybu. Podobne ako keď na festivale skočíš do jednej z týchto obrovských sránd a začneš behať dopredu. Guľa sa začne kotúľať tiež dopredu.

Cowley Road Festival Zorb-Racing Arena (2)

 

Hlava

K vnútornej kostre je pevne pripojený stožiar, ktorý pridržiava, ale zároveň odpudzuje skupinou magnetov hlavu droida. Jeden magnet pravdepodobne hlavu pridržiava a ostatné zaručujú, aby sa nedotýkala tela.

Podľa predošlého nákresu by sa však zakaždým keď sa droid pohne, posunula hlava do protismeru pohybu, je nám však jasné, že opak je pravdou a droid je vždy naklonený do smeru pohybu. Ako je to teda možné? Odpoveďou na tento problém môže byť nepodarený pohyb droida.

bb-8-3

 

Inžinieri mohli tento problém vyriešiť jednoduchým trikom. Ešte pred začiatkom pohybu vpred spravia nenápadný pohyb vzad, čím nechajú „padnúť“ hlavu droida dopredu a potom stačí už len zachovať konštantnú rýchlosť vpred, aby hlava nepadla znovu nazad. 

Nedá mi nepoznamenať, že udržať celý systém perfektne vyvážený v každej situácii, či sa hýbe alebo nehýbe, dostávať ho správne do pohybu a neustále vyhodnocovať stav droida musí byť náročné aj softvérovo, nie len hardvérovo. BB-8 je obdivuhodný technologický vynález.

Vyššie opísaná stavba droida je však iba dohad, ktorý vznikol na základe podkladov voľne dostupných pre každého . Možno sa mýli a droid funguje úplne inak.

Zdroj: techcrunch.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá