Ako míňa svoje peniaze samozvaný vorkoholik a vizionár Elon Musk?

  • Elon Musk je samozvaným vorkoholikom, ktorý rád pracuje na viacerých projektoch súčasne
  • Buduje obrovské rakety, výkonné solárne panely a rieši aj budúcnosť pozemnej dopravy
  • Vďaka týmto aktivitám má jeho majetok hodnotu 23 miliárd dolárov
  • Svoje bohatstvo si tak poriadne užíva
musk
flickr
  • Elon Musk je samozvaným vorkoholikom, ktorý rád pracuje na viacerých projektoch súčasne
  • Buduje obrovské rakety, výkonné solárne panely a rieši aj budúcnosť pozemnej dopravy
  • Vďaka týmto aktivitám má jeho majetok hodnotu 23 miliárd dolárov
  • Svoje bohatstvo si tak poriadne užíva

Elon Musk je miliardár. Je potrebné dodať, že svoj majetok nadobudol právom. Takmer žiaden šéf konkurenčných spoločností totiž nepracuje tak intenzívne. Elon sa nevenuje jednej spoločnosti, ale má pod palcom chod rovných štyroch. Prvou je, dnes už svetoznáma, Tesla, ktorá mu však spôsobuje najviac vrások na čele. Druhou je vesmírna spoločnosť SpaceX, ktorej rakety v budúcnosti poletia až na Mars. Ďalšou firmou je slnečná SolarCity, ktorá sa špecializuje na výrobu špičkových solárnych panelov. No a poslednou je Boring Company, ktorú si Musk založil za účelom razenia podzemných tunelov.


Množstvo spoločností však znamená množstvo problémov. Elon tak často svoje smelé ciele aj odkladá. Investori však Muska milujú a aj keď urobil mnohé prešľapy, jeho spoločnostiam to nijako extrémne neuškodilo. Nie je teda žiadnym prekvapením, že Elon sa „kúpe v peniazoch“. Hodnota jeho majetku sa odhaduje na 23 miliárd dolárov. Musk však nie je žiaden držgroš a svoje peniaze míňa najmä na luxusné vily.

Musk pritom začínal na úplnom dne. Narodil sa a vyrastal v Južnej Afrike. Ani toto miesto mu však nezabránilo, aby sa venoval svojej láske, ktorou bolo programovanie. Prvú videohru dokončil, keď mal 12 rokov a predal ju za 500 dolárov. Pred dosiahnutím plnoletosti sa presťahoval do malebnej Kanady. Práve tu nabral pracovné skúsenosti, ktoré ho síce veľa nenaučili, ale zistil, že zarobiť peniaze je drina. Čistil kotolňu v drevárni, rezal guľatinu a za svoju prácu dostával 18 dolárov na hodinu, čo bol v roku 1989 pekný plat.

Podnikateľ telom aj dušou sa nezaprel už počas štúdia

Táto práca ho však neuspokojovala. Rozhodol sa preto absolvovať letnú stáž v banke Scotiabank. Jeho hodinový plat však utrpel. V banke mu dali už len 14 dolárov. V roku 1990 nastúpil do prvého ročníka na univerzite Queens v meste Kingston. Tu sa ukázal jeho podnikateľský duch. Popri štúdiu totiž začal predávať počítačové komponenty a kompletné zostavy svojim spolužiakom a iným študentom za nižšie ceny než v klasickom obchode.

Po dvoch rokoch štúdia sa presunul na Pensylvánsku univerzitu. Nemal peniaze na školné ani na ubytovanie. Preto Musk so svojím priateľom začali zarábať inak. Cez víkendy premieňali prenajatý dom na nefalšovanú diskotéku. Konali sa tu divoké párty. Cena vstupného bola 5 dolárov. Z týchto peňazí platili školné. Za jednu noc dokonca dokázali zarobiť na mesačný nájom. Štúdium Musk ukončil bakalárskym titulom z fyziky a ekonómie. Titul PhD. chcel získať na prestížnom Stanforde. Tu však vydržal iba dva dni a namiesto štúdia skočil do vôd podnikania. Vyplatilo sa.

Svoju prvú spoločnosť Zip2 založil so svojím bratom. Prvotné náklady vo výške 28 000 dolárov pokryl ich otec. O štyri roky neskôr spoločnosť predali za rekordných 307 miliónov dolárov. Elonovi však „kvaplo“ iba 22 miliónov dolárov. Namiesto toho, aby si peniaze „vložil do prasiatka“ a šetril, polovicu okamžite investoval do svojej ďalšej spoločnosti, platobnej brány X.com. Tá sa v roku 2000 zlúčila s konkurenčnou spoločnosťou Confinity a vznikol svetoznámy PayPal.

V roku 2002 PayPal padol do rúk spoločnosti Ebay a Musk dostal obrovský podiel vo výške 180 miliónov dolárov. Následne si splnil sen a založil spoločnosť SpaceX. Vesmír ho totiž odmalička fascinoval. O niekoľko rokov sa stal človekom, ktorý zachránil krachujúcu spoločnosť Tesla, ktorá dnes stojí na čele vývoja elektromobilov. Okrem toho bol spoluzakladateľom spoločnosti SolarCity. Tieto tri firmy vystrelili Muska medzi miliardárov. Najviac míňa na nehnuteľnosti.

Vlastní obytné domy v štvrti Bel-Air v Los Angeles v celkovej hodnote 70 miliónov dolárov. Posledný piaty (hodnota 24 miliónov dolárov) je ešte nedokončený. Prvý dom v hodnote 17 miliónov dolárov kúpil v roku 2012. Na ploche 1882 metrov štvorcových sa nachádza tenisový kurt, kino, posilňovňa a dokonca vínna pivnica s kapacitou tisíc fliaš.

Plné garáže luxusných vozidiel v jeho dome nenájdeš

Na akých automobiloch jazdí majiteľ Tesly? Predsa na Tesle. Okrem samotných elektromobilov však vlastní aj dva automobily so spaľovacím motorom. Prvým je Ford Model T, ktorý mu daroval priateľ a druhým Jaguar E-Type Series 1 Roadster. Večne rozlietaný Musk automobily k svojmu životu potrebuje ako soľ. Ako správny vorkoholik, slovo dovolenka nepozná. V priebehu dvanástich rokov mal iba dvojtýždňovú dovolenku. Niet sa čomu čudovať, obrovské spoločnosti vyžadujú poriadne množstvo času. Posledné mesiace Musk dokonca pracoval až 120 hodín týždenne.

Ak má však čas, s radosťou sa venuje svojim piatim deťom. „Myslím, že som veľmi dobrým otcom,“ tvrdí hrdo. Peniaze pre Elona nie sú zmyslom života, a preto sa zaradil medzi zástup miliardárov, ktorí chcú počas svojho života rozdať väčšinu svojho majetku. Finančne podporuje aj zaujímavé projekty. Daroval 10 miliónov dolárov neziskovej organizácii Future of Life Institute, ktorej cieľom je regulácia umelej inteligencie. Okrem jeho slabosti pre nehnuteľnosti všetkého druhu si žije Elon podobne ako ktorýkoľvek iný smrteľník. Rád počúva hudbu, číta knihy a hrá videohry.

Zdroje: businessinsider.com , wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK