Ako neskončiť s holým zadkom?

  • Budujeme startupy pre seba, či investorov? Toto je otázka, ktorú si určite ešte mnoho z vás nestihlo položiť. Jedným z dôvodov je pomerne malý počet slovenských exitov, no situácia sa čoskoro zmení.
image_1420386277.jpeg
  • Budujeme startupy pre seba, či investorov? Toto je otázka, ktorú si určite ešte mnoho z vás nestihlo položiť. Jedným z dôvodov je pomerne malý počet slovenských exitov, no situácia sa čoskoro zmení.

Môžete mi veriť, že otázka, ktorú som položil sa stane časom pre slovenské startupy fundamentálnou. Prečo?

Žijeme v prostredí, v ktorom máme obrovské množstvo peňazí na financovanie startupov. Či už sa jedná o venture kapitál fondy, alebo angel investorov, ktorí sú ochotní poskytnúť zaujímavé sumy potrebné k financovaniu startupu. Problém ani tak nie je na strane subjektov, ktorí sú ochotní investovať, no na strane startupov koľko sú ochotní dať.

Zoberme si jednoduchý príklad.

Mám startup, ktorý raisne 200k Eur od inštitucionálneho investora, ktorému za to poskytnem 20% equitu. Super, toto vyzerá ako celkom good deal, na to že môj startup je ešte záprdok a valuácia firmy mi hneď vyskočila na 1 milión Eur. Mimochodom som zabudol povedať, že v tomto startupe mám ešte jedného Co-foundera, s ktorým som na začiatku bol 50/50.

 

No čo ďalej?

So spomínaným Co-founderom už vlastníme len 4/5 firmy a môj podieľ je 40-tný%. Po pol roku potrebujeme spraviť silný marketingový push na trh, kvôli čomu budeme potrebovať raisnúť ďalšie peniaze, no teraz budeme potrebovať oveľa viac. Rozhodli sme sa, že spravíme A-round funding v ktorom budeme požadovať 1 milión Eur. Túto sumu nám je ochotný poskytnúť zahraničný investor, ktorý však požaduje 35% equitu. Pokiaľ som sa však so seed investorom na začiatku nedohodol na roztopení rovnakej equity pri seed financovaní, tak mám celkom malér.

 

Prečo?

Lebo spoločnosť už nie je moja a spoločníkova. Majoritná časť akcií patrí investorom. Tento moment by som nazval turning point. Samozrejme veľa veci záleží aj na zmluvných podmienkach, ktoré ste si dojednali v spoločenskej zmluve no fundament, že firma má majoritných vlastníkov a nie ste to ani vy ani spoločník je daný.

Ak plánujete exponenciálny rast a vstup na nové trhy, tak budete potrebovať ďalšie peniaze, ktoré budete raisovať v B-round. Čo to znamená? Získate ďalšie peniaze, firme stúpne valuácia no vy prídete o ďalšie percentá.

Nakoniec sa v najlepšom prípade ocitnete ako “majiteľ“ 100 miliónovej firmy, ktorú ste vybudovali, no v skutočnosti v nej vlastníte len 10%.

 

 

Čo taký ESET? Ako sa im podarilo vybudovať firmu o približnej hodnote 2,5 miliardy dolárov?

Vtedy ešte nemali možnosti ako súčasné startupy, jednoducho získať financovanie. Preto rástla firma organicky, samozrejme to aj dlhšie trvalo, financovanie prebiehalo z generovania vlastných príjmov, v prípade nutnosti sa vedeli zapojiť aj finančné domy klasickými úvermi.

Rozdiel je zrejme každému zrejmý. ESET je v súčasnosti vlastnený čisto foundermi, ktorý ho na začiatku aj zakladali. Je to jedna z mála spločnosti na svete, ktorá má tak vysokú hodnotu a pritom je 100 percentne vlastnená fyzickými osobami.

 

 

Čo teda robiť?

Peniaze od venture kapitál a angel investorov sú pre naše startupové/podnikateľské prostredie absolútnym pozitívom, no jedno je treba mať na pamäti. Pokiaľ nepotrebujete peniaze neberte ich, pokiaľ ich potrebujete, tak berte iba toľko koľko potrebujete, aby ste raz mohli povedať, že táto 100 miliónová spoločnosť je skutočne moja, a nie že som ju len pomáhal roky budovať pre niekoho iného. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá