Ako podnikatelia máme povinnosť voči startupistom

  • Vďaka crowdfundingu sa zrodilo nespočetné množstvo nádejných startupov. Otvára dvere aj tým, ktorým by inak nedostatok finanancií zmaril všetky nádeje. Podporuje ekonomický rast, posilňuje podnikateľské prostredie a robí nádejným spoločnostiam meno. Pre dobrých podnikateľov by mal byť crowdfunding jednou z prirodzených možností ako financovať svoj projekt.
image_1440588864.jpeg
  • Vďaka crowdfundingu sa zrodilo nespočetné množstvo nádejných startupov. Otvára dvere aj tým, ktorým by inak nedostatok finanancií zmaril všetky nádeje. Podporuje ekonomický rast, posilňuje podnikateľské prostredie a robí nádejným spoločnostiam meno. Pre dobrých podnikateľov by mal byť crowdfunding jednou z prirodzených možností ako financovať svoj projekt.

 

Sohin Shah, zakladateľ viacerých úspešných startupov, môže vďaka vlastnej skúsenosti crowdfunding len velebiť. Svoj prvý produkt, Valuation App, pomocníka pri finančnej analýze, vytvoril len vďaka štedrosti crowfunderfových investorov. Úspech ho inšpiroval a tak mal čoskoro ďalší nápad – iFunding, platformu pre crowdfunding nehnuteľností. To sa písal rok 2012 a opäť uspel pomocou finančných investícií iných podnikateľov

 

 

Oba jeho výtvory mali nápad, potenciál zlepšiť danú podnikateľskú sféru a v neposlednom rade aj šťastie na ochotných investorov. Veľkolepé vízie a nápady sú alfou omegou pre každého úspešného podnikateľa, lenže nie vždy vyjdú z jeho vlastnej hlavy. V prípade, že má podnikateľ dostatočne veľké zdroje, aby vedel podporiť aj cudzie nápady, mal by byť tento druh pomoci jeho výsadou. To si aspoň myslí Sohin Shah a v tomto duchu sa nesú aj jeho rady úspešným podnikateľom. 

 

Náhľad do iFunding

 

Prečo nezatvárať oči pred potenciálom nádejných startupov?  

 

1. Zrejme nikto ešte neuspel bez pomoci ostatných. Z tohto dôvodu je akousi morálnou povinnosťou tých úspešnejších, nezanevrieť na svojích začínajúcich a zatiaľ menej úspešných kolegov. Najmä ak ide o nápad, ktorý by sa mal preniesť do reality. Chce to víziu a inštinktívny odhad, aby sa dalo správne predpokladať, ktorý startup má nádej uspieť a ktorý nie. Na druhej strane, netreba do toho ísť len s vidinou istého zisku alebo úspechu. 

 

2. Každý podnikateľský projekt vytvára priestor pre nové pracovné pozície. Podporou startupov sa tak zvýši zamestnanosť – či už okamžitá, alebo vo vzdialenejšej budúcnosti. A to je niečo, čo by mal podporovať každý. Veľa z vás bude možno oponovať, že startupy nevytvárajú zďaleka toľko pracovných miest ako automobilky prip. iné firmy, no netreba zabúdať, že práve tieto pracovné pozície majú pre našu ekonomiku added value a jedná sa o vysoko kvalifokované joby. Okrem toho Eset zamestnáva 1 000 zamestnancov, Sygic viac ako 150 a PixelFederation okolo 120, čo už sú celkom slušné čísla.

 

3. Vytváranie si vzťahov je v podnikateľskej sfére základom úspechu. Sám toho človek dosiahne len málo. Vytváraním vzťahov pomocou investovania sa človek môže opäť posunúť ďalej a rozšíriť svoju podnikateľskú sieť, nehovoriac o tom, že si takto aj robí meno. 

 

4. Sú veci, ktoré vás podnikanie nenaučí. Ako investor musíte mať dobrý odhad a zároveň byť zmierený s tým, že váš dostihový kôň vždy nedobehne do cieľa. Ak si osvojíte tieto princípy strategického hazardu, budete ako podnikateľ lepšie rozumieť vašej práci a možno aj robiť lepšie rozhodnutia. 

 

Vďaka stránkam ako AngelList, Wefunder, či Crowfunder je možné pomôcť nádejným projektom z pohodlia domova či práce, cez internet, prehľadne a rýchlo. Nielenže sami získate nový status a možno tak zažijete pocit väčšieho naplnenia, či zadosťučinenia, ale najmä dodáte nádej tým, ktorí by ju bez vás možno nikdy nedostali. A jedného dňa sa o nich možno práve vďaka vašim investovaným peniazom dopočujeme.

 

Zdroj: Entrepreneur

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá